Obwodnica ma być gotowa w listopadzie

- Wchodzimy w ostatnią fazę budowy Obwodnicy Zachodniej - twierdzi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, choć zgodnie z ustalonym na początku inwestycji harmonogramem powinniśmy być już prawie na finiszu.

Plan budowy zakładał, że w maju tego roku inwestycja będzie zakończona w 90%. Jak czytamy na oficjalnej stronie inwestycji, udało się to zrealizować tylko na jednym odcinku budowy - od Węzła Żeromskiego do granicy Wałbrzycha i Szczawna Zdroju. Sam Węzeł Żeromskiego jest ukończony w 82% a odcinek szczawieński w 76%. Największe opóźnienia są na ostatnim odcinku w okolicy Węzła Reja i połączenia obwodnicy z ul. Kolejową. Tutaj wykonawca podaje, że prace zrealizowano zaledwie w 47%. Średnio daje nam to 74% zaawansowania całej budowy. Prezydent Wałbrzycha jest bardziej optymistyczny w swoich szacunkach.
 
- Budowa obwodnicy weszła w ostatnią fazę, która jest najtrudniejsza bo wymaga pełnej mobilizacji u wszystkich partnerów. Ja oceniam, że jesteśmy na poziomie wykonania infrastrukturalnego 80%-85%. Różnie to wygląda w różnych częściach miasta ale wszyscy widzą, że w wielu miejscach postęp prac jest ogromny - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Plan i jego wykonanie - źródło: obwodnicawalbrzycha.pl
 
Opóźnienia wynikają z problemów o których na budowie słychać cały czas od momentu jej  rozpoczęcia. Stale podczas rozkopywania ziemi pojawiają się tajemnicze elementy infrastruktury podziemnej, o której nikt wcześniej nie wiedział.
 
- Infrastruktura podziemna, teletechniczna, światłowodowa, energetyczna, różnego rodzaju sieci, które nie mogą być błyskawicznie załatwione. Dla przykładu mamy jeden kabel, który obsługuje kilka banków i jego wyłączenie spowoduje paraliż bankowości dla większości wałbrzyszan. Trzeba to robić stopniowo ale wiąże się to często z brakiem widocznego postępu - tłumaczy Roman Szełemej.
 
 
Po drodze jeszcze pojawiają się nowe wyzwania, które nie były ujęte w pierwotnym planie. Na przykład lepsze skomunikowanie ulic wokół Węzła Żeromskiego z obwodnicą czy kwestie ekranów akustycznych na łączniku obwodnicy z ul. Kusocińskiego. Aktualny termin zakończenia prac zdaniem prezydenta Wałbrzycha to listopad tego roku.
 
 
plr
foto: obwodnicawalbrzcha.pl
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno