Menu

Wyłoniono tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska

Sylwester Chęciński, Roshwita Schieb, Festiwal Góry Literatury oraz Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa to tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska.

Wyłoniono tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska
Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Nagrodą wyróżniani byli obywatele niemieccy pochodzący z Śląska lub, których dzieła wskazywały związki ze Śląskiem.  
 
Laureatami nagrody głównej zostali: reżyser Sylwester Chęciński i pisarka Roshwita Schieb. Wyjątkowo w roku 2021 Nagrodę Specjalną otrzymają aż dwie instytucje: Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury. Dolnośląska kandydatura do nagrody głównej reżysera Sylwestera Chęcińskiego została przyjęta przez jury jednogłośnie. 
 
 - Kultura to bardzo ważny obszar naszego życia, dzięki niej poszerzamy swoje horyzonty i lepiej rozumiemy naszą historię. Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom, szczególnie Panu Sylwestrowi Chęcińskiemu i Festiwalowi Góry Literatury – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
- Nawet jeśli wszyscy obecnie koncentrujemy się na walce z pandemią, nie powinniśmy tracić z oczu innych, równie ważnych obszarów naszego współistnienia społecznego. Obejmuje to kulturę, naszą wspólną historię i elementy łączące, z których możemy czerpać siłę nawet w trudnych czasach, takich jak te. Dlatego mam wielką nadzieję na osobistą i świąteczną ceremonię wręczenia nagród w październiku. – mówi Boris Pistorius Dolnosaksoński Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu.
 
 
Nagrody zostaną wręczone także laureatom za rok 2020: śpiewaczce operowej Aleksandrze Kurzak, dyrektorowi Federalnego Instytutu Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej prof. dr Matthiasowi Weberowi oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
 
 Laureatami Nagrody byli m.in.: noblistka pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek, biskup Alfons Nossol, aktor Franciszek Pieczka czy Henryk Tomaszewski, wybitny aktor teatru pantomimy.
 
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

slask  |   nagroda  |   kultura  |   checinski  |   sami swoi  |   filmy  |  

Taki wieczór panieński może zdarzyć się w Wałbrzychu tylko raz

Zwłoki kobiety w Jeziorze Bystrzyckim

Wszystkie pokolenia rapu na jednym teledysku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij