Co z galerią przy Wałbrzych Centrum?

Spółka Octava nie rezygnuje z inwestycji w sąsiedztwie przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum ale prawdopodobnie będzie zmuszona zmodyfikować pierwotne plany.

Rozległy teren przy ul. Lubelskiej miał tętnić życiem i stać się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Wałbrzychu a jego dopełnieniem miała być galeria handlowa. PKP wywiązała się ze swojej części zobowiązań i uruchomiła przystanek kolejowy. Gmina Wałbrzych doprowadziła drogę dojazdową a teraz uwaga wszystkich skupiona jest na spółce Octava, która miała uzupełnić cały kompleks o galerię handlowo-usługową, połączoną z parkingiem i dworcem autobusowym z prawdziwego zdarzenia, którego w mieście od lat brakuje.
 
 
Wprawdzie po otwarciu przystanku kolejowego na terenie spółki Octava pojawił się ciężki sprzęt budowlany ale prace po pewnym czasie stanęły i nie dzieje się tam nic. Spółka nie porzuciła jednak swoich planów a nowe światło na inwestycję rzuca opublikowany raport roczny, w którym czytamy:
 
W związku z dynamicznymi zmianami sytuacji na rynku galerii handlowych, koncepcja projektu podlega bieżącym zmianom. W ostatnich miesiącach 2020 roku na terenach należących do spółki zakończyła się budowa drogi przewidzianej MPZP. Spółka poniosła również nakłady związane z budową tymczasowego parkingu.
 
Zarząd nadal nie wyklucza kontynuowania inwestycji ale stawia pewne warunki, ponieważ spółka akcyjna musi przede wszystkim dbać o swoją kondycję finansową.
 
Potencjalne uruchomienie budowy centrum jest uzależnione od wielu czynników, w tym podpisania wstępnych umów najmu na nie mniej niż 50% planowanej powierzchni oraz uzyskanie finansowania deweloperskiego z banku.
 
Octava nie wyklucza również włączenia do projektu nowego partnera, by wspólnymi siłami doprowadzić inwestycję do końca.
 
Obecnie Octava jest w zaawansowanych rozmowach z potencjalnym współinwestorem, który opracowuje alternatywną koncepcję zabudowy terenu.
 
Zarząd tłumaczy, że z powodu pandemii pogłębiły się bariery i ryzyka prowadzenia centrów handlowych, stąd wspomniana wyżej gwarancja wynajęcia co najmniej 50% powierzchni stawiana jest jako warunek powodzenia inwestycji. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu także zabudowę mieszkaniową. O dynamicznym rozwoju rynku mieszkaniowego w Wałbrzychu pisaliśmy wielokrotnie, zatem może być to koło ratunkowe dla całego przedsięwzięcia, choć na ten moment żadne dekaracje ze strony inwestora nie padły.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno