Nie kupuj w plastiku

Powraca akcja, która przez pandemię w ostatnich miesiącach zeszła trochę na drugi plan. Gmina Wałbrzych kontynuuje walkę z jednorazowym plastikiem. Chodzi o zmianę nawyków zakupowych mieszkańców naszego miasta.

Tym razem nie będzie zakazów i nakazów ale jasno formułowane apele i prośby do mieszkańców o świadome i proekologiczne działania. Tylko tyle i aż tyle bo plastik stał się tak tani i powszechny, że w niektórych przypadkach trudno będzie się od niego odzwyczaić. Zdaniem Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja jest to jednak konieczne by w niedalekiej przyszłości nie utonąć w morzu odpadów.
 
- Nie kupuj w plastiku, możesz mieć wybór w sklepie lub powinieneś mieć wybór w sklepie. Od tej kampanii zaczynamy edukację, spotkania i współpracę z właścicielami sklepów, którzy mam nadzieję, podchwycą to i będą szli w kierunku zamawiania takich opakowań, które będą wpisywały się w ideę tej akcji. Jeśli nie ograniczymy zużycia plastiku, to jesteśmy skazani na toksyczne skutki u wszystkich żyjących organizmów - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W praktyce mieszkańcy Wałbrzycha będą namawiani na przykład do kupowania wody w szklanych butelkach, lub picia wałbrzyskiej kranówki. W sklepach powinni zrezygnować z worków foliowych do pakowania drobnych towarów.
 
- Ta kampania byłaby zbyteczna, gdyby na przykład wprowadzono elementy kaucyjne. o których się mówi od lat ale nic się w tym kierunku nie robi. W wielu krajach wprowadzono takie kaucje, u nas nie. W związku z tym, jeśli nic się nie robi na poziomie ustawowym to my zaczynamy na poziomie samorządowym, zgodnie z zasadą "myśl globalnie, działaj lokalnie". Chcemy wzbudzić w naszych mieszkańcach troskę o środowisko. Jeśli w sklepie nie masz wyboru to zapytaj o ekologiczne opakowania sprzedawcę, może następnym razem już takie będą dostępne, zamiast szeleszczących foliowych toreb.  Mamy w regionie producentów znakomitych opakowań papierowych, które sprzedawane są na całą Polskę - dodaje Roman Szełemej.
 
Ważnym elementem kampanii będą akcje edukacyjne oraz społeczne akcje sprzątania miasta.
 
- Gmina w ramach kampanii Stop Plastik zorganizuje dla przedszkoli oraz RWS-ów we wrześniu akcję pod nazwą "Wałbrzych Mówi Stop Plastik". Będziemy uzmysławiać najmłodszym dzieciom jakie stosować zamienniki dla opakowań lub uczyć ich jak w ogóle nie korzystać z opakowań - mówi Agnieszka Więckiewicz-Mączka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Biurze Środowiska i Klimatu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
 
 
- 22 maja organizujemy po raz drugi sprzątanie całego Parku Książańskiego. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, spotykamy się z uwzględnieniem wszystkich rygorów sanitarnych. Będzie to duża impreza nakierunkowana nie tylko na sprzątanie ale też na turystykę, spotkania całymi rodzinami. Współorganizujemy to także z gminą Świebodzice - zaprasza Paweł Siodłak ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.
 
 
Pełną relację z konferencji zapowiadającą akcję Nie Kupuj w Plastiku możecie obejrzeć poniżej:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno