Menu

Szczepionki a zakażenia bezobjawowe

Szczepionki przeciwko COVID-19 wiążą się z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń, które w dużym stopniu odpowiadają za tak szybkie rozprzestrzenienie się pandemii po całym świecie - ustali naukowcy z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis (USA).

Szczepionki a zakażenia bezobjawowe
Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze „Journal of the American Medical Association” (doi:10.1001/jama.2021.6564).
 
Badanie jest jednym z pierwszych, które wykazało związek pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19 a mniejszą liczbą bezobjawowych infekcji. Kiedy pierwsza ze szczepionek - wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech - została dopuszczona do użytku, stwierdzono, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu potwierdzonemu laboratoryjnie COVID-19 oraz, że jej dwie dawki skutecznie zmniejszają objawy choroby, hospitalizację i ryzyko zgonu. Jednak związek z bezobjawowymi zakażeniami był niejasny.
 
- Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2 - mówi dr Diego Hijano, główny autor publikacji.
 
W badaniu wzięło udział 5 217 pracowników szpitala St. Jude, którzy zgodnie z wytycznymi stanowymi mieli prawo do szczepień w pierwszej kolejności. W okresie od grudnia 2020 do marca 2021 zaszczepiono ponad 58 proc. z nich (większość otrzymała obie dawki).
 
Okazało się, że ogólnie szczepienie zmniejszyło ryzyko bezobjawowego i objawowego zakażenia SARS-CoV-2 o 79 proc. (w porównaniu do niezaszczepionych pracowników szpitala). Analiza samych infekcji bezobjawowych wykazała zaś, że szczepienie zmniejszyło ich ryzyko o 72 proc.
 
Ochrona przed zakażeniem była jeszcze większa u uczestników, którzy przyjęli obie dawki preparatu. Tydzień lub dłużej po otrzymaniu drugiej dawki zaszczepieni pracownicy byli o 96 proc. mniej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2 niż pracownicy niezaszczepieni. Kiedy naukowcy wzięli pod lupę same bezobjawowe infekcje, okazało się, że pełny cykl szczepienia zmniejszył ich ryzyko o 90 proc.
 
 
Jeśli chodzi o szczegóły, to w trakcie badania 236 z 5217 objętych analizą pracowników uzyskało wynik pozytywny testu na SARS-CoV-2. Było wśród nich 185 niezaszczepionych osób i 51 osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki.
 
Prawie połowa pozytywnych przypadków, czyli 108, nie zgłaszała żadnych objawów choroby. Przypadki bezobjawowe obejmowały 20 pracowników, którzy otrzymali jedną dawkę preparatu oraz 3, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu siedmiu dni od przyjęcia drugiej dawki.
 
- Otrzymane wyniki przypominają nam o jeszcze jednej ważnej kwestii: że w populacji jest wiele ukrytych przypadków COVID-19. Dlatego tak trudno pokonać tego wirusa - podsumowuje dr Tang. (PAP)
 
kap/ ekr/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pandemia xdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd (8 maja 2021 17:36)
Plandemia im nie wyszła to teraz dwoją się i troją w co to gówno obrócić. Niestety dla Was, gnoje, z pustego i Salomon nie naleje.
()()()() (8 maja 2021 13:45)
Po żarciu kupionym na wynos miałem przez tydzień bezobjawową sraczkę .
Księgowy (8 maja 2021 11:43)
Nie ma jak porcja codziennych klamstw.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   świat  |   koronawirus  |   badania  |   naukowcy  |   szczepienia  |   szczepionka  |   zakażenia  |   bezobjawowe  |   skuteczność  |   covid-19  |   koronawirus  |   pandemia  |   epidemia  |  

W nowych parkomatach zapłacisz nawet karę...

''7 wspaniałych'' podczas Koszykarskiej Barbórki

Znaleźli 8 pocisków. Obwodnica i centrum miasta już przejezdne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij