Ośrodki rehabilitacji pocovidowej

Na Dolnym Śląsku ruszyła rehabilitacja pocovidowa finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Zobacz gdzie udzielana będzie fachowa pomoc medyczna dla ozdrowieńców.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przebyli chorobę COVID-19. Do tej pory na liście realizatorów programu na terenie Dolnego Śląska znalazło się 10 podmiotów medycznych z czego 4 to podmioty podlegające samorządowi województwa dolnośląskiego. Kolejne podmioty złożyły już wnioski i czekają na decyzje z NFZ zezwalającą na udzielanie świadczeń w zakresie rehabilitacji pocovidowej. 
 
Marszałkowskie podmioty rozpoczęły już przyjmowanie pacjentów na rehabilitację po przebytej chorobie Covid-19 są to:
 
Uzdrowisko Lądek - Długopole SA
Szpital Uzdrowiskowy "Jubilat", ul. Wolności 4, 57-540 Lądek-Zdrój
tel. 74 814 62 27, 74 814 64 37
 
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji Spółka z o.o 
Janusza Korczaka 1, 58-400 Kamienna Góra
Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej, 
tel. 75 645 96 25 lub 697 071 559
 
Uzdrowisko Szczawno-Jedlina SA
Plac Zdrojowy 9, 58-330 Jedlina-Zdrój 
Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej, 
tel. 74 849 31 98
 
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci, ul. Koszarowa 5, 51-354 Wrocław
tel. 71 392 53 61, 71 392 53 62
 
- Problem z coraz częściej występującymi powikłaniami po COVID-19 dostrzegliśmy już pod koniec ubiegłego roku. Zdecydowaliśmy się wtedy na uruchomienie pierwszego ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentem po COVID-19 w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Szybko jednak okazało się, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. Dlatego odpowiadając na potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, uruchomiliśmy poradnie pocovidowe, w każdym z subregionów naszego województwa. Cieszę się, że rehabilitacja dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 jest obecnie rozwijana, dzięki temu z pomocy skorzysta jeszcze więcej osób – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski
 
Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.
 
Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19.  Na rehabilitacje można zgłosić się do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
 
Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania, które wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Ważnym wymogiem w kwalifikacji do rehabilitacji pocovidowej jest przedstawienie wyników badań diagnostycznych, tj. EKG oraz RTG klatki piersiowej z opisem po zakończeniu ostrej fazy choroby, a także wyników badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP).
 
Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu, inhalacje, masaże, zabiegi balneologiczne, hydroterapię, fizykoterapię, treningi relaksacyjne, pomoc psychologiczną, edukację prozdrowotną jak również i wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących. 
 
Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia. 
 
Pełną listę placówek oferujących rehabilitację pocovidową znajdziecie na stronie dolnośląskiego oddziału NFZ.
 
opr.plr
źródło/foto: UMWD
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno