Menu

Wałbrzyski cel - zaszczepić co najmniej 65% populacji

- Uderzyliśmy w alarmowy dzwonek i w efekcie spowodowaliśmy otwartą dyskusję na temat wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej komentując podjętą przez radnych uchwałę o obowiązku szczepień w Wałbrzychu.

Wałbrzyski cel - zaszczepić co najmniej 65% populacji
Pod koniec kwietnia z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha miejscy radni przyjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko Covid-19 wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia oraz osób pracujących w mieście. Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, 3 było przeciw. Rada miasta zaapelowała też do ministra zdrowia o wpisanie Covid-19 na listę chorób zakaźnych, objętych obowiązkiem szczepień.
 
 
Wkrótce po przyjęciu uchwały w internecie zaczęły pojawiać się wpisy z groźbami kierowanymi do prezydenta Szełemeja oraz miejskich urzędników nawołujące m.in. do samosądów i linczu. W poniedziałek przed domem prezydenta Wałbrzycha odbyła się demonstracja przeciwników szczepień. Miejscy urzędnicy złożyli zawiadomienie na policję, która wszczęła postępowanie w tej sprawie. Policja przyznała też prezydentowi ochronę.
 
 
W rozmowie z PAP prezydent Wałbrzycha, który jest także lekarzem przyznał, że spodziewał się, że uchwała miejskich radnych wywoła spore emocje, choć może nie na taką skalę.
 
- Trudno być zaskoczonym, obserwując na co dzień zachowania niektórych ludzi. To, że nie chcą się szczepić to jedno, ale to, że kwestionują koronawirusa i pandemię to jest zupełnie niesłychane, a w Polsce odsetek takich osób jest naprawdę duży. Demonstracje antyszczepionkowców to nie jest ewenement naszego miasta, podobne protesty odbywały się już w innych miejscach w Polsce – powiedział.
 
Jak podkreślił, powodem dla którego wałbrzyscy radni podjęli uchwałę jest poważny problem związany z gotowością społeczeństwa do szczepienia. Wskazał przy tym, że ostatnie badania statystyczne pokazują, że chęć zaszczepienia deklaruje zaledwie nieco ponad 40 proc. Polaków.
 
- W Wałbrzychu mamy unikalną sytuację, gdzie możemy obserwować trendy dotyczące szczepień realizowanych właściwie w sposób masowy już od połowy stycznia. Punkt masowych szczepień uruchomiliśmy tu zanim jeszcze stało się to częścią strategii Narodowego Programu Szczepień. Nasze czteromiesięczne obserwacje pozwalają nam stwierdzić, że w grupie 60+ w Wałbrzychu zaszczepiło się ok. 60 proc. mieszkańców, czyli można powiedzieć, osiągnęliśmy ten niezbędny poziom wyszczepienia. Ale niestety poziom determinacji do tego, aby się szczepić spada wraz z coraz młodszymi rocznikami przystępującymi do szczepień. W tej chwili właściwie wyczerpujemy powoli grupę tych najbardziej zdeterminowanych – zwrócił uwagę Szełemej.
 
- Nasz krok jest elementem pewnej głębszej refleksji, jak to jest, że w kraju europejskim odsetek zgonów jest na poziomie krajów rozwijających się. Jako lekarz pracujący non stop z chorymi z Covidem wiem, że przyczyn jest wiele: po stronie służby zdrowia, po stronie przepisów, po stronie finansowania, ale również po stronie świadomości naszych rodaków. Ten problem świadomościowy nie wziął się znikąd. Jeżeli jednego dnia słyszymy z ust przedstawiciela najwyższych władz państwowych, że Covid się skończył i nie należy się już go bać, a druga równie ważna osoba w państwie mówi o swojej niechęci do szczepień, to ten przekaz nie jest spójny. Ponadto nie tak dawno usłyszeliśmy, że są szczepionki, które są etyczne i takie, które są nieetyczne. Słowa papieża Franciszka, że należy się szczepić, bo to jest najpiękniejszy, najskuteczniejszy sposób ratowania życia nie są jednoznacznie interpretowane w Polsce. To wszystko pokazuje, że nie przywiązuje się odpowiedniej wagi do tego jednoznacznego przekazu – stwierdził prezydent.
 
W jego ocenie, problemem nie jest obecnie dostępność szczepionek, których liczba - zgodnie z zapowiedziami Unii Europejskiej stale wzrasta, ale wynika on właśnie z niskiej świadomości.
 
- Rodzi się pytanie, co będzie się działo w następnych miesiącach, kiedy uzyskanie wzrostu liczby zaszczepionych z każdym dniem będzie trudniejsze. Dzisiaj szczepią się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, gdzie są punkty masowe, ale w małych miasteczkach, czy wsiach takich możliwości nie ma. Już teraz powinien być w to zaangażowany cały aparat państwowy, wójtowie, sołtysowie, a także ochotnicze straże pożarne, czy parafie jeśli chcemy we wrześniu otworzyć szkoły i wyższe uczelnie. W przeciwnym razie nieuchronnie czeka nas czwarta fala pandemii – ocenił Szełemej. Zaznaczył też, że nie dostrzega w Polsce takiej mobilizacji, jaką można było zaobserwować m.in. w Wielkiej Brytanii, czy obecnie w USA.
 
 
- Tą naszą uchwałą uderzyliśmy w alarmowy dzwonek. Jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie mówił o obowiązkowym szczepieniu, a problem był. Można powiedzieć, że w pewnym sensie nasza uchwała już przyniosła jakiś skutek, bo zaczyna się o tym poważnie mówić – podkreślił prezydent dodając, że radni podjęli tę uchwałę również po to, aby dać asumpt do podejmowania różnych inicjatyw, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym.
 
Uchwała wałbrzyskiej rady miejskiej musi jeszcze zostać zaakceptowana przez służby wojewody dolnośląskiego. Prezydent pytany o to, jakiej decyzji się spodziewa podkreślił, że od początku uruchomienia programu szczepień może liczyć na wsparcie wojewody. Przyznał jednak, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień to prawnie niełatwy temat.
 
- Nasza uchwała idzie daleko - zgoda, ale czy rozporządzenie dotyczące lockdownu nie miało w sobie tej słabości prawnej? Wszyscy wiemy, że tak, podobnie jak rozporządzenie o noszeniu maseczek. Czasy są wyjątkowe, system prawny nie nadąża, jesteśmy świadkami pewnych wyzwań cywilizacyjnych – mówił.
 
Jak ocenił podjęcie uchwały nie jest jedyną metodą, aby zachęcić mieszkańców do przemyślenia kwestii szczepień. Zdaniem prezydenta kampania profrekwencyjna jest wprawdzie prowadzona, ale jej intensywność i atrakcyjność pozostawiają wiele do życzenia.
 
- Ale to już jest być może wniosek, który decydenci powinni wysnuć i może nie trzeba będzie wprowadzać obowiązkowych szczepień – stwierdził prezydent.
 
- My satysfakcję będziemy mieć wtedy, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że zaszczepiliśmy w Wałbrzychu 65 proc. uprawnionych, gdzie średni procent zaszczepienia i tak jest wyższy niż wszędzie w Polsce. Uznałem, że jako lekarz mam pewien moralny obowiązek i prawo, żeby o tym problemie powiedzieć głośno - podsumował Szełemej. (PAP)
 
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mok/
 
Zobacz także co o swoim pomyśle mówił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych:
 
 
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Patolog (9 maja 2021 17:46)
Tępota tego chłopa pociągnie cały system na dno. Autorytet, lekarz, kardiolog- niczym przygłup z wiejskiego bazaru.
adik (9 maja 2021 16:58)
Do odważnych i rozważnych świat należy, brawo Pnie Prezydencie
Ratuszowe wyuzdańce. (9 maja 2021 12:22)
Stary, siwy szczur odgrywający młodzika, uciekł wczoraj przed debatą z mądrymi ludzi, którzy przedstawili argumenty. Szczur boi się, bo nie potrafi dyskutować. Potrafi ten prymityw tylko narzucać. PIS-owcy z Wałbrzycha pod wodzą Zielińskiego jak mogliście wejść w ukłądy ze szczurem. Nigdy na was nikt już nie zagłosuje. Opamiętajcie sie wałbrzyszanie bo niedorajda prezydent narobił tyle długów, że zmuszanie do szczepień było wstępem do odbierania wam majątków. Stary szczur dobrze przekombinował.
Suweren (9 maja 2021 11:20)
Wolą mieszkańców jest by Car podał się do dymisji wraz ze swoimi marionetkami w radzie miejskiej. Osiągnęliście poziom żenady. Z was to już nawet śmiać się nie chce. Mieszkańcy go zmusili by złamał Konstytucje. To ci prezydencik. Na co jeszcze czekacie zakichani obrońcy PROWORZADNOŚĆI i KONSTYTUCJI? Do dymisji!!
Jerzy O (9 maja 2021 11:08)
Cytuję użytkownika: Antykler
Cytuję użytkownika: ()()()()
Cytuję użytkownika: JezusToZyd
Cytuję użytkownika: ()()()()
Jebany żydzie ! Nigdy nie byłeś , nie jesteś i nie będziesz moim rodakiem . s********j do Izraela póki możesz !!
Jestes zwyczajna antysemicka szmata, ktora smierdzi cebula z daleka... idz ise umyj polaczku niedowartosciowany i nie wypisuj bzdur.
k**wo jebana i p*****lony śmieciu . Najpierw naucz się pisać po polsku a dopiero mordę żydowską otwieraj . Spadaj flaku z porodówy bo cię ścierwojadzie dojadę !!
Jesteś przed czy po niedzielnej mszy św katoliku?
Cytują Jezus to Żyd.To prawda od ponad 2000 lat.Nikt tego nie neguje.Co myślisz ,że odkryles Amerykę.Aby kogoś ukarać,Bóg odbiera mu rozum.To prawda ,jesteś tego przykładem.Milej Świętej Niedzieli.Pozdrawiam!
Spalona Budka (9 maja 2021 10:52)
Cytuję użytkownika: Edukacja
Czyja wina, że jest niska świadomość? Zamiast edukować i przedstawiać fakty to za mordę i pod igłę, jak świniaki do prądu, bez prawa wyboru.
Spalona Budka, jakże pasująca do dzisiejszej sytuacji nazwa. Chciałem tylko dodać, że już kiedyś był minister w rządzie Tuska Sienkiewicz się nazywał. Podobno wnuk wieszcza, pamiętamy jak chciał socjalizować Polaków siła. Jeśli się nie dostosują to będziemy ich socjalizować siłą. Tak, to ten sam minister rządu Tuska, co Budkę pod ruską ambasada kazał podpalić. A dziś lider tej zamordystycznej organizacji PO, to też już Spalona Budka. Władze Wałbrzycha do dymisji. Nie macie już mandatu by rządzić
Joker (9 maja 2021 10:31)
Panie prezydencie proszę w punkcie drive-thru wdrożyć szczepionke pfizer ewentualnie johnson & johnson.........EFEKT murowany.Pozdrawiam
Antykler (9 maja 2021 10:29)
Cytuję użytkownika: ()()()()
Cytuję użytkownika: JezusToZyd
Cytuję użytkownika: ()()()()
Jebany żydzie ! Nigdy nie byłeś , nie jesteś i nie będziesz moim rodakiem . s********j do Izraela póki możesz !!
Jestes zwyczajna antysemicka szmata, ktora smierdzi cebula z daleka... idz ise umyj polaczku niedowartosciowany i nie wypisuj bzdur.
k**wo jebana i p*****lony śmieciu . Najpierw naucz się pisać po polsku a dopiero mordę żydowską otwieraj . Spadaj flaku z porodówy bo cię ścierwojadzie dojadę !!
Jesteś przed czy po niedzielnej mszy św katoliku?
Edukacja (9 maja 2021 10:28)
Czyja wina, że jest niska świadomość? Zamiast edukować i przedstawiać fakty to za mordę i pod igłę, jak świniaki do prądu, bez prawa wyboru.
()()()() (9 maja 2021 10:17)
Cytuję użytkownika: JezusToZyd
Cytuję użytkownika: ()()()()
Jebany żydzie ! Nigdy nie byłeś , nie jesteś i nie będziesz moim rodakiem . s********j do Izraela póki możesz !!
Jestes zwyczajna antysemicka szmata, ktora smierdzi cebula z daleka... idz ise umyj polaczku niedowartosciowany i nie wypisuj bzdur.
k**wo jebana i p*****lony śmieciu . Najpierw naucz się pisać po polsku a dopiero mordę żydowską otwieraj . Spadaj flaku z porodówy bo cię ścierwojadzie dojadę !!
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   szczepienia  |   obowiązkowe szczepienia  |   szczepionka  |   covid-19  |   sars cov-2  |   koronawirus  |   pandemia  |   epidemia  |   szełemej  |   ochrona  |  

Ostatnie prace na obwodnicy

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij