Historia Zakładów Radiowych Diora

Chyba każdy z nas miał w domu jakiś sprzęt z logiem Unitra lub Diora. W sieci ukazał się film przedstawiający historię zakładów. Jedna z fabryk znajdowała się w Dzierżoniowie.  W Wałbrzychu produkowano radioodbiorniki samochodowe. 

Może nie najlepszej jakości, ale niedostępne i nasze – sprzęty Unitry były marzeniem wielu Polaków za czasów PRL. Wzmaniacze, radia, magnetofony i wszelakiej maści urządzenia do tej pory są użytkowane i potrafią osiągać wysokie ceny (przykładowo Magnetofon ZRK M-3404  Mozart). 
 
Mało ludzi zagłębia się w historię zakładów, które je produkowały. 
 
8 listopada 1945 roku przyjechała do Dzierżoniowa czteroosobowa grupa. Należał do niej inż. Tadeusz Kiesewetter, Maria Chojnacka, Bohdan Bańkowski i Edward Jagielak. Zostali oni delegowani przez Centralny Zarząd Przemysłu Elektronicznego w celu przejęcia i zagospodarowania poniemieckiego obiektu. Tak powstała Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych, do której zwożono maszyny z ziem odzyskanych. 
 
Pierwszą konstrukcją zakładu był Srebrny Ton. Odbiornik zmontowano z niemieckich części. Pierwsza taśmowa produkcja to odbiornik „Aga”na licencji szwedzkiej. 
 
Nazwa DIORA pojawiła się w 1957 roku. Ruszyłą produkcja kolejnych radiodbiorników czyli Podhale, Sonatina, Nokturn. 
 
W 1976 roku rozpoczął produkcję  diorowski zakład w Wałbrzychu. Produkowano tu radia do samochodów. 
 
Więcej zobaczysz na poniższym filmie. Macie jeszcze jakiś sprzęt w domu z logiem Unitra Diora? Pochwalcie się komentarzach

 

red

foto: youtube

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno