Menu

Płatności zbliżeniowe w wałbrzyskich autobusach

Już wkrótce w wałbrzyskich autobusach pojawią się nowe terminale płatnicze do szybkiego zakupu biletów. Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta kończy testowanie urządzeń, które mają ułatwić życie pasażerom.

Płatności zbliżeniowe w wałbrzyskich autobusach
Płatności zbliżeniowe upowszechniły się już w wielu miejscach i większość ludzi uważa, że są bardzo wygodne. Kwestią czasu było zatem wprowadzenie ich do wałbrzyskiej komunikacji miejskiej. Na czym polega nowatorskość tych urządzeń i w jaki sposób ułatwią podróżowanie komunikacją miejską?
 
- Zasada działania tych terminali jest bardzo prosta i przypomina urządzenia, z którymi spotykamy się w różnych miejscach od dawna. Na ekranie wybieramy odpowiednią kwotę, którą powinniśmy zapłacić za przejazd i przykładamy naszą kartę płatniczą. Transakcja dokonywana jest automatycznie z naszego konta bankowego i przejazd zostaje opłacony - tłumaczy Mariusz Kacała, główny specjalista ds. kontroli w Dziale Komunikacji Zbiorowej ZDKiUM.
 
 
Urządzenie obsługuje także płatności zbliżeniowe telefonem, zarówno w systemie Apple Pay jak i Google Pay a procedura płatności jest taka sama. Terminal sam rozpozna czy korzystamy z karty czy smartfona. Co ważne, urządzenie nie wyda nam fizycznego biletu. Jak zatem kontroler sprawdzi czy nie jedziemy na gapę?
 
- Wszelkie transakcje dokonywane kartą płatniczą widnieją w naszym systemie. Będzie to sprawdzane przy pomocy smartfonów z aplikacją, w które wyposażeni będą nasi kontrolerzy. W przypadku płatności smartfonem, kontrola będzie się odbywała na zasadzie okazania wyświetlacza z otwartą aplikacją płatniczą, gdzie widoczna będzie dokonana transakcja - wyjaśnia Mariusz Kacała.
 
 
 
Jak zauważyli nasi czytelnicy nowe urządzenia pojawiły się już w autobusach bez uprzedzenia ale zarazem bez instrukcji obsługi, co na początku zdezorientowało podróżnych. Jak tłumaczą przedstawiciele ZDKiUM po okolicy jeździły w autobusach zaledwie dwa urządzenia i były to wyłącznie testy sprzętu.
 
- Prowadzimy obecnie pilotaż we współpracy z dostawcą tych urządzeń oraz z administratorami całego zaplecza informatycznego. Jak zapewniają nas współpracujące w tym zakresie firmy, powinniśmy uruchomić cały system w pełni w okresie około trzech do czterech tygodni - mówi Mariusz Kacała, 
 
 
Dotychczas stosowane metody płatności będą nadal dostępne, dlatego pasażerowie będą mieli pełen wachlarz możliwości dokonania zapłaty za przejazd.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

kot (13 maja 2021 9:30)
Cytuję użytkownika: Kierman
Żeby jeszcze ludzie szanowali kierowców to było by dobrze!!!
żeby jeszcze kierowcy szanowali ludzi
co za debil (13 maja 2021 8:36)
Cytuję użytkownika: Ziomal
Łatwiej teraz będze dla hakerów kraść dane z telefonu lub karty jak ma się w telefonie NFC właczony brawo trochę pieniędzy ubęddzie ludziach. CCN
Widać kto szerzy te głupoty, nigdy telefonem nie zapłaciłeś a masz tak dużo do powiedzenia? Po pierwsze nfc się włącza i wyłacza zaraz po płatności, a po drugie jak telefon jest zablokowaney (w kieszenie) to nie działa płatność, trzeba odblokować telefon.
ciemnogród (13 maja 2021 6:28)
Cytuję użytkownika: DoNIEWOLNIKÓW
NIE UŻYWAJCIE BEZPRZEWODOWYCH PŁATNOŚCI BO ROBIĄC TO UTWIERDZACIE NIERZĄDY W PRZEKONANIU O KONIECZNOŚCI LIKWIDACJI GOTÓWKI
Tylko twój guru jarek, jeszcze używa gotówki. Mamy XXI wiek, nie wiem czy zauważyłeś. Ludzie w kosmos lecą, a ten boi się karty bankomatowej ha ha.
Ziomal (13 maja 2021 2:04)
Łatwiej teraz będze dla hakerów kraść dane z telefonu lub karty jak ma się w telefonie NFC właczony brawo trochę pieniędzy ubęddzie ludziach. CCN
B (12 maja 2021 16:19)
Cytuję użytkownika: jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek
super pomysł ale dawno już powinno być z drugiej lepiej póżno niż wcale
Niejeb żebyś niebył jebany peowska gnido.
jan (12 maja 2021 15:20)
Cytuję użytkownika: Kierman
Żeby jeszcze ludzie szanowali kierowców to było by dobrze!!!
nie można wrzucać wszystkich do jednego wora ja szanuję prace kierowców
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (12 maja 2021 15:15)
styczeń 6,3 Stopa bezrobocia w Wałbrzychu dane z tego roku kto chce znajdzie prace oraz kto chce pracować
Kierman (12 maja 2021 15:06)
Żeby jeszcze ludzie szanowali kierowców to było by dobrze!!!
jan (12 maja 2021 14:34)
Cytuję użytkownika: jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek
super pomysł ale dawno już powinno być z drugiej lepiej póżno niż wcale
już dawno powinno być takie rozwiązanie
DoNIEWOLNIKÓW (12 maja 2021 11:03)
NIE UŻYWAJCIE BEZPRZEWODOWYCH PŁATNOŚCI BO ROBIĄC TO UTWIERDZACIE NIERZĄDY W PRZEKONANIU O KONIECZNOŚCI LIKWIDACJI GOTÓWKI
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   autobusy  |   komunikacja miejska  |   ZDKiUM  |   bilety  |   biletomaty  |   terminale  |   płatność zbliżeniowa  |   zbliżeniowo  |   kartą  |   smatrfonem  |  

W nowych parkomatach zapłacisz nawet karę...

''7 wspaniałych'' podczas Koszykarskiej Barbórki

Znaleźli 8 pocisków. Obwodnica i centrum miasta już przejezdne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij