Menu

Minimalny spadek bezrobocia w regionie

Stabilna sytuacja na wałbrzyskim rynku pracy. Bezrobocie nieznacznie zmalało a na tablicach ogłoszeń zaczynają pojawiać się oferty z branż, które wychodzą z lockdownu.

Minimalny spadek bezrobocia w regionie
Ostatnie statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu dotyczą końca I kwartału 2021 roku. Na koniec marca bezrobocie w Wałbrzychu wynosiło 6,2% a w powiecie wałbrzyskim 15,6%. Oznacza do spadek względem poprzedniego miesiąca o 0,2% dla Wałbrzycha i 0,1% dla powiatu. W mieście zarejestrowanych było 2548 bezrobotnych a w powiecie 1942. Rok temu o tej porze było trochę lepiej bo stopa bezrobocia w Wałbrzychu na koniec I kwartału 2020 roku wynosiła 5,3% a dla powiatu 13,5%. Pewne ożywienie po lockdownie widać wśród pracodawców.
 
- Według stanu obecnego, czyli do końca kwietnia wpłynęło do nas 1138 ofert pracy na 1531 miejsc. Realizowaliśmy też nasze oferty z zadań subsydiowanych i to było około 400 ofert. Zauważamy, że liczba ofert w miesiącu kwietniu wzrosła, Jeśli chodzi o zawody to niezmiennie poszukiwani są pracownicy na takie stanowiska jak szwaczka, pracownik produkcji, sortowacz, kierowca i do prac prostych. Zaczynają też pojawiać się w ostatnim tygodniu oferty pracy w branżach, które do tej pory nie mogły funkcjonować, czyli w gastronomii i handlu w części objętej zamknięciem. Widzimy też wzrost w branży budowlanej - wymienia wicedyrektor PUP w Wałbrzychu Magdalena Dudziak.
 
Nadal w Urzędzie Pracy realizowane są programy pomocowe dla bezrobotnych a także dla pracodawców w tym również tarcze finansowe.
 
 
- Zapraszamy osoby bezrobotne do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń. Urząd Pracy dofinansowuje szkolenia indywidualne, studia podyplomowe, koszty egzaminów i licencji a także bezrobotni do 30 roku życia mogą ubiegać się o bony szkoleniowe. Jesteśmy już w trakcie realizowania form, które były ogłaszane wcześniej. Otwarte były prace interwencyjne a pracodawcy korzystali z doposażenia stanowisk pracy. Było bardzo duże zainteresowanie dofinansowaniem do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Realizujemy działania związane z tarczą antykryzysową, więc pracodawcy mogą nadal składać wnioski o dotacje branżowe - dodaje Magdalena Dudziak.
 
Średnia stopa bezrobocia dla województwa dolnośląskiego na koniec I kwartału wynosiła 5,8% a krajowa 6,4%. W obu przypadkach jest ona wyższa od analogicznego okresu w ubiegłym roku, gdy w województwie mieliśmy bezrobocie na poziomie 5,1% a w kraju 5,8%.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Cowy (12 maja 2021 21:26)
Cytuję użytkownika: Jsk
Jakie bezrobocie.Praca jest ale "szlachta" nie pracuje.
Chyba taka jak ty.
Tomahołk (12 maja 2021 19:53)
Fake numbers
Gdy wróci stare (12 maja 2021 16:32)
Gdy platforma przejmie władzę to sytuacja ulegnie zmianie i znawu w wałbrzychu co czwarty będzie bezrobotny jak w latach 2007-2015.
Jsk (12 maja 2021 8:05)
Jakie bezrobocie.Praca jest ale "szlachta" nie pracuje.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   praca  |   urząd pracy  |   bezrobocie  |   pracownicy  |   pracodawcy  |   stopa bezrobocia  |  

Górnik wygrywa z Kotwicą Kołobrzeg

Pierwsze Targi Pracy WSSE Invest Park

Zostań Strażnikiem Granicznym - sporo zarobisz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij