Menu

Muszkieterowie z Zamku Książ

Otaczające Zamek Książ w Wałbrzychu majestatyczne mury obronne w niektórych swoich fragmentach pamiętają jeszcze średniowiecze. 

Muszkieterowie z Zamku Książ
Na początku XX wieku książę Jan Henryk XV von Hochberg podczas wielkiej rozbudowy zamku zadbał o to, aby znalazły się na nich wartownie dla książańskich muszkieterów. Straż zamkowa strzegła Książa przez 320 lat do końca funkcjonowania tutejszego dworu w 1929 roku.  
 
Muszkieterowie z Książa
 
Otaczające Zamek Książ kamienne mury co kilka metrów posiadają strażnicze baszty i wieżyczki. W niektórych fragmentach oddzielają je chronione drewnianymi balustradami zadaszone ganki. Choć dziś nie są praktycznie używane, pierwotnie ich przeznaczenie było bardzo istotne.  To właśnie wzdłuż i po zamkowych murach przemieszczali się podczas nocnej warty muszkieterowie.
Zwierzchnikiem muszkieterów czyli zamkowej straży był zamkowy kasztelan. Straż dyżurowała przez całą dobę na parterze Budynku Bramnego, przez który prowadzi główne wejście do zamku.
 
 
 Prywatny pluton muszkieterów utrzymywali Hochbergowie w Książu do końca swoich magnackich dziejów. Starszy regulamin tych wartowników pochodził z 1709 roku. Umundurowana gwardia była uzbrojona. W czasach, kiedy właściciele Książa dzierżyli jeszcze na swoim terenie władze sądowniczą, strażnik ten dozorował aresztantów, pilnował robotników w warsztatach rzemieślniczych, strzegł mienia zamkowego i bezpieczeństwa mieszkańców. Muszkieterzy pełnili straż na blankach, mieli swoje stanowiska także w dwóch wartowniach na zamku dolnym, gdzie mieściły się także zamkowy telegraf i poczta z mieszkaniem dla poczmistrza Heinricha Newestata i jego rodziny. 
 
Do obowiązku muszkieterów należało otwieranie i zamykanie wszystkich bram zamkowych. Sygnałem do działania w tym zakresie był rozlegający się o 6 rano i 10 wieczorem dzwonek z zamkowej wieży. Muszkieter musiał kilkukrotnie w ciągu dnia obchodzić wszystkie budynki na wyznaczonym mu terenie. Ci którzy pełnili wartę w bramach odpowiadali za sprawdzenie przechodniów i przepędzanie maruderów. Dodatkowo regulowali zegar na wieży, zapalali i gasili latarnie oraz mieli alarmować o pożarach, zadaniach i aktach wandalizmu.
 
 W XVII wieku, w okresie wojny 30-letniej, 35 muszkieterów stale chroniło zamku dobierając sobie do pomocy chłopów folwarcznych. Ostatnim muszkieterem na Książu, który po II wojnie światowej nie wyjechał do Niemiec i - wraz z byłym trenerem koni wierzchowych Edwardem Wawrzyczkiem - pracował w Książu jako stróż, był Johannes Szczotka. Pochodził z Pszczyny, a do Książa, gdzie początkowo odpowiadał za konie powozowe, przyjechał w 1912 roku, gdy zlikwidowano tamtejsze stajnie. 
 
info i foto: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Emeryt dyplomowany (17 maja 2021 9:32)
Tylko 21 maja zginęło stu powstańców, a mniej więcej tylu też dostało się do niewoli. Najbardziej krwawe walki toczono o wieś Niwki. Niemcy w pierwszej fazie przegrywali. Pole walki odzyskali Niemcy po kontrnatarciu Batalionu Szturmowego Heinz. W rzeczy samej było to komando najemnych zabójców, a Hauenstein, ich dowódca, przechwalał się, że ofiarami jego “zabiegów specjalnych” jeszcze przed powstaniem padło dwieście osób. Te wyczyny uszły mu płazem, bo na koniec powstania ogłoszono amnestię.
Emeryt dyplomowany (17 maja 2021 9:29)
Dowódca Batalionu Szturmowego Heinz - Heinz Hauenstein wyznawał: „ zabijaliśmy Polaków, Francuzów i zdrajców. Szybka śmierć to i tak był dla nich zbytek łaski” . Dlaczego nikt z „przytulających się” do Hochbergów nie zbada dogłębnie tego wątku? Tym bardziej, że Rzeczypospolita Polska pamięta o Powstańcach Śląskich - tylko nie gmina Wałbrzych. Od 1990 r. jedna z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie nosi napis :„ Góra św. Anny 21 – 27 V.1921”.
Emeryt dyplomowany (17 maja 2021 9:27)
Czemu nie wspomina się o Hansie Heinricuh XVII Hochbergu (1900-1984) i jego przeszłości? Okazja ku temu jest, bo właśnie minęła setna rocznica polskiego zrywu przeciw Niemcom. Czyny Hochberga dobitnie wskazywały na bycie polakożercą, bezgranicznym utracjuszem. W czasie III Powstania Śląskiego dowodząc kompanią zaopatrzoną przez ojca w szeregach Selbstschutz Oberschlesiens walczył przeciwko polskim powstańcom pod Górą Św. Anny pod wodzą Petera von Heydebreck’a i Karla Hoefer’a.

Dodaj komentarz

Górnik wygrywa 1 punktem z HydroTruck Radom

Zamek Książ z Kryształem Turystyki

Kukiz: Cała reforma Ziobry jest od drugiej strony rozpoczęta

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij