Menu

Odmrażanie kultury w Wałbrzychu

Sprawdzamy jak wałbrzyskie instytucje kultury zareagowały na informacje o wcześniejszym odmrożeniu ich działalności. Teatry wrócą do spotkań z widzami już w następny weekend a melomani na koncerty symfoniczne będą musieli poczekać chwilę dłużej.

Odmrażanie kultury w Wałbrzychu
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego po bardzo pracowitym okresie nie zamierza odpoczywać w najbliższych tygodniach. Zespół artystyczny w czasie lockdownu postawił na częste spotkania online a wiadomość o możliwości szybszego otwarcia widowni przyjęto z entuzjazmem.
 
- My już od jakiegoś czasu przygotowujemy sobie dwa rodzaje repertuarów - na zamrożenie i odmrożenie teatrów. Decyzje rządu nie zaskakują nas organizacyjnie ale zaskakują nas terminowo. Informacja ze środy bardzo nas cieszy, bo szybszy powrót do normalnej pracy to coś, o czym stale myślimy. Zaproponujemy spektakle, które były już zaplanowane zawczasu - mówi Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Szaniawskiego.
 
 
Podobnie w pełnej gotowości na odmrożenie czekał Teatr Lalki i Aktora. Powrót do normalnego grania miał nastąpić wraz z premierą nowego spektaklu ale z powodu przesunięcia o tydzień daty odmrożenia kultury, widzów w następny weekend przywita inny pokaz.
 
- Teatr Lalki i Aktora odnosi się do tych decyzji bardzo dobrze. Już wczoraj podjęliśmy decyzję, że rozpoczynamy granie od 23 maja. Pierwotnie pierwszym spektaklem po odmrożeniu miała być premiera 29 maja ale jednak zaczniemy wcześniej od "Żabci i Ropucha" w reżyserii Marty Kwiek. Potem przeskoczymy do planowanej od dawna premiery spektaklu "Szewczyk Dratewka" dla dzieciaków 3+ - mówi Karolina Sobolewska, specjalista ds. promocji i edukacji w Teatrze Lalki i Aktora.
 
 
Ostatnia do kulturalnego repertuaru włączy się Filharmonia Sudecka. Pierwsza okazja na spotkanie z muzyką nadarzy się z okazji Dnia Dziecka.
 
- Zaczynamy pierwszego czerwca, więc będzie to koncert dla dzieci, młodzieży ale też dla rodziców. Zapraszamy na godzinę 18:00 do naszej sali koncertowej, gdzie wykonamy bajkę Sergiusza Prokofjewa "Piotruś i Wilk". Ta bajka wykonywana jest w dwóch wersjach - symfonicznej lub kwintetem dętym a my zapraszamy na to drugie wykonanie z udziałem aktorów, którzy będą opowiadać i bawić się z dziećmi - zapowiada Krystyna Swoboda, organizator pracy artystycznej w Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego.
 
 
 
Wszystkie instytucje zaplanowały już pełen repertuar na czerwiec a po nim nastąpi wakacyjna przerwa i przygotowania do kolejnego, miejmy nadzieję w pełni normalnego sezonu.
 
- Mimo zamknięć, otwarć i bardzo ruchliwego systemu cały czas pracowaliśmy. Stworzyliśmy 14 premier a w sumie aż 18 w całym sezonie. Cały czas graliśmy, więc nasza aktywność nie różniła się od przedpandemicznej. W wakacje mamy wakacje i wracamy we wrześniu - mówi Sebastian Majewski.
 
- Zaległości straconego sezonu mam nadzieję, że odrobimy w czerwcu. Cały wakacyjny czas czyli od lipca do sierpnia przeznaczymy na przygotowanie do V edycji Festiwalu Małych Prapremier. Zaczęliśmy już w kwietniu, kiedy dowiedzieliśmy się o dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury w wysokości 100 tysięcy złotych. W tej chwili jesteśmy w trakcie pozyskiwania dodatkowych środków od miasta i sponsorów, więc będziemy działać prężnie do września - zapewnia Karolina Sobolewska.
 
- Zakończymy sezon takim zaproszeniem do lata. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Ewy Gądek-Rosiak wykona suitę Felixa Mendelssohna do dramatu Szekspira "Sen Nocy Letniej". Potem pożegnamy się na miesiąc i w sierpniu, mam nadzieję, wrócimy do naszych koncertów już z obłożeniem pełnej sali - twierdzi Krystyna Swoboda.
 
Repertuar na końcówkę tego specyficznego sezonu dla poszczególnych instytucji znajdziecie poniżej:
 
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego - kliknij tutaj
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu - kliknij tutaj
Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego - kliknij tutaj
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   kultura  |   teatry  |   filharmonia  |   odmrażanie  |   lockdown  |   spektakle  |   koncerty  |  

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

W nowych parkomatach zapłacisz nawet karę...

''7 wspaniałych'' podczas Koszykarskiej Barbórki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij