Menu

Ruszyły konsultacja Cyklostrady Dolnośląskiej

Zarząd województwa uruchamia konsultacje społeczne projektu Cyklostrady Dolnośląskiej. Będzie to sieć tras rowerowych pomiędzy najwazniejszymi ośrodkami miejskimi a także łączyć się będzie z trasami krajowymi i międzynarodowymi. Teraz mieszkańcy mogą zabrać głos w sprawie kilku proponowanych wariantów.

Ruszyły konsultacja Cyklostrady Dolnośląskiej
- Rozpoczynamy konsultacje społeczne Cyklostrady. Będą trwały do 10 czerwca. Każdy, kto obejrzy prezentację na stronie Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Rozwoju Terytorialnego czy Geoportalu, będzie mógł wnieść uwagi, sugestie i swoje propozycje. Chcemy włączyć do dyskusji jak najwięcej dolnoślązaków ale nie tylko, ponieważ ta Cyklostrada łączy się z innymi polskimi trasami a także z Niemcami i Czechami, spinając wszystko w sieć - mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
 
 
Cyklostrada Dolnośląska to ponad 1800 km tras, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt Cyklostrady Dolnośląskiej jest efektem prac planistycznych, które trwały w ostatnich 4 latach. W 2017 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął Dolnośląską Politykę Rowerową, której podstawowym celem jest wzrost udziału ruchu rowerowego w transporcie na terenie województwa. Rok później podpisano list intencyjny w sprawie Blue Velo – szlaku odrzańskiej trasy rowerowej przebiegającej wzdłuż rzeki od granicy czeskiej aż do Bałtyku.
 
- Zależy nam na tym, aby we współpracy z gminami osiągnąć efekt synergii i połączenia komunikacyjnego pomiędzy tymi gminami. Chcemy, by była możliwość przjechania z jednego końca województwa na drugi koniec rowerem w maksymalnym możliwym odseparowaniu od ruchu samochodowego a do tego by po drodze odwiedzać najciekawsze zabytki, największe ośrodki miejskie z atrakcjami turystycznymi. Przy ścieżkach widzielibyśmy odpowiednie miejsca biwakowe,  obsługi gastronomicznej i tutaj liczymy na duże zaangażowanie gmin. Ten projekt jest i będzie realizowany ze środków budżetowych wojewódzkich, gminnych ale też unijnych, którą kwotę dla Dolnego Śląska jeszcze negocjujemy - mówi wicemarszałek województwa Grzegorz Macko. 
 
 
Projekt sfinansowany zostanie z wykorzystaniem m.in. środków z Unii Europejskiej, a biorąc pod uwagę fakt, że część tras rowerowych jest już gotowa, szacowany koszt realizacji Cyklostrady Dolnośląskiej wyniesie około 850 mln zł. Pewne inwestycje są jednak konieczne, aby sieć mogła spełniać standardy bezpieczeństwa, wygody i atrakcyjności – była dostępna dla wszystkich rowerzystów, bez względu na wiek, sprzęt, sprawność czy zasobność portfela.
 
 
- Te trasy poza rekreacyjnym charakterem mają pomóc nam, zwykłym użytkownikom w dotarciu do pracy czy na zakupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie cieszył nie tylko mieszkańców, ale wzmoże ruch turystyczny w naszym regionie. W ramach tego projektu dbamy o zdrowie, które jest teraz bardzo ważne. Chcemy namawiać byście przesiedli się z wygodnych samochodów na rowery i jesteśmy po to, by stworzyć do tego dogodne warunki - mówi radna sejmiku  Ewelina Szydłowska-Kędziera.
 
 
Cyklostrada Dolnośląska w swoim założeniu ma pełnić nie tylko funkcję rekreacyjną, ale będzie stanowiła ważny element lokalnej sieci transportowej. Rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, a obecny rozwój techniki pozwala na użytkowanie rowerów na znacznie dłuższe odległości. Dzięki temu rower staje się realną alternatywą w codziennych dojazdach do pracy, do szkoły czy do sklepu. Dzięki temu główne trasy rowerowe regionu mogą służyć zarówno rekreacji, turystyce, jak i komunikacji. Dlatego Cyklostrada Dolnośląska zdecydowanie poprawi dostępność transportową regionu poprzez połączenie ich z regionalnym transportem kolejowym. Rozwijając tę formę transportu samorząd województwa realizuje jednocześnie cele określone w polityce Zielonego Ładu Unii Europejskiej.
 
Uwagi do projektu Cyklostrady można składać do 10 czerwca poprzez stronę internetową urzędu marszałkowskiego, drogą mailową na adres rower@irt.wroc.pl, a także po raz pierwszy poprzez Geoportal Dolnośląski. Ta ostatnia forma daje także możliwość proponowania na mapie nowych przebiegów odcinków Cyklostrady. Formularz dostępny jest pod adresem geoportal.dolnyslask.pl gdzie w menu po lewej stronie należy wybrać rodzaj składanych uwag.
 
opr.plr
foto: videoblocks / użyczone / UMWD
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sti (19 maja 2021 10:26)
Idea super , ale dlaczego ekochwalcy w artykule nie podają jaki "abonament " w PLN,ach trzeba będzie płacić?
fdsfsd (19 maja 2021 8:50)
Panowie, przecież droga ma iść przez strefę, Podzamcze i dalej nasypem kolejowym przez Szczawno, Konradów i Biały Kamień - to chyba lepiej niż miała by przebiegać przez Wrocławską czy Andersa.
Abrs (19 maja 2021 8:50)
Niech skończą drogi rozkopane, bo nie można przejechać,a póżniej biorą się za inne projekty
Plastikowy Romek (19 maja 2021 8:32)
Tradycyjnie, podobnie jak S3 ominie Wałbrzych, a po roku szełemej powie jak dzielnie walczył o cyklościeżkę dla Wałbrzycha i ten zły PIS nie pozwolił mu na to.
Marcin (19 maja 2021 8:31)
Wszystko ok. Ciekawa inicjatywa.Tylko Wałbrzych jest ominięty szerokim łukiem ;). Jak zawsze.
analityk medyczny (18 maja 2021 22:49)
jako kierowca z wieloletnim stażem, jak widzę przed sobą rowerzystów to strach się bać, a jeszcze gorzej ci wjeżdżający bezpośrednio pod maskę z dróżek rowerowych, bo dano im przez lewacki debilizm pierwszeństwo, dlaczego rowerzyści nie mają obowiązkowego OC, wielokrotnie byli i będą sprawcami zdarzeń drogowych z pieszymi i samochodami, dlaczego ja mam się sądzić o odszkodowanie albo stracić moje AC ?
Lekarz wojskowy (18 maja 2021 20:57)
Niezły pomysł. Ale jeżeli będzie się wiązał z dalszą wycinką drzew- nie popieram.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Dolny Śląsk  |   cyklostrada  |   rowery  |   turystyka  |   transport  |   kolarstwo  |   trasy rowerowe  |  

2.5 mld. zł dla regionu wałbrzyskiego, 11 mld. zł. dla Dolnego Śląska

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij