Menu

Co ma wspólnego miód i porcelana ? Wystawa Stanisława Bracha

"Miodem płynące. Manifest międzygatunkowej solidarności"  - to wystawa prac Stanisława Bracha, którą można już oglądać w BWA w Zamku Książ. 

Co ma wspólnego miód i porcelana ? Wystawa Stanisława Bracha
Stanisław Brach jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby. 

- Ta wystawa to dwie historie:  historia człowiek i historia pszczół. Historia człowieka to w w moim przypadku mój o dwa lata młodszy brat, który 15 lat temu założył pasiekę i dlatego tutaj to mamy, bo wtedy tym wszystkim zainteresowałem się. No i historia pszczół, bo z tymi pszczołami raz jest lepiej raz jest gorzej - mówi Stanisław Brach.  

Materiał użyty przez twórcę to porcelana. 

- Dlaczego taki materiał? Bo ja jestem rzeźbiarzem ceramikiem. Kiedyś kończyłem technikum ceramiczne, później ASP w Krakowie (rzeźbę) i ten materiał mi został. Przez pryzmat pszczół, tej szlachetności owada, nie mogłem sobie pozwolić na jakąś kamionkę, a więc szukałem tego materiału najszlachetniejszego - mówi Brach.

Porcalana pochadzi z Ćmielowa, "niestety nie jest to wałbrzyska porcelana" - mówił artysta. 

- Porcelana jest bardzo trudna. Plastry wyciągnięte ula posłużyły mi jako formy do zalania.  To jest niesamowite w sensie efektu końcowego , że to się udało, bo kto z ceramików leje porcelanę, masę ceramiczną do wosku (śmiech)...  Nikt takich rzeczy nie podejmuje się, bo to zaprzecza jakby czemukolwiek w ceramice. To się udało po wielu latach pracy i mogłem to zrealizować w tym właśnie materiale, który dla mnie jest tak bardzo szlachetny i powiązałem z tą szlachetnością i pracy i ogrganizacji życia pszczół - mówi Stranisław Brach. 

Wystawę można oglądać w BWA w Zamku Książ. 

Zobacz też:
Gość Dnia - Stanisław Brach
 
 
 

Stanisław Brach -  Urodzony 1972 r. w Gorlicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku oraz Technikum Ceramicznego w Łysej Górze (1987-1993). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011, 2019), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), projekt artystyczny „Dwie przestrzenie”. Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress, Istambuł, Turcja i 46 Apimondia 2019, International Apicultural Congress, Montreal, Kanada.

 
Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych.


adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   BWA  |   Stanisław Brach  |   wysawa  |   Zamek Ksiaż  |   Miodem płynące  |  

Dodatkowa opłata za ''ponadliczbowe'' odpady

Co udało sie zrobić ? Prezydent podsumował 5-letnią kandencję

Wszystkie ręce na pokład — Wałbrzych walczy z zimą

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij