Menu

Dolny Śląsk Wspólna Sprawa o problemach KWB 'Turów'

Samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Dolny Śląsk Wspólna Sprawa zabierają głos w spawie problemów, jakie narastają wokół Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" i decyzji TSUE nakazującej wstrzymanie wydobycia.

Dolny Śląsk Wspólna Sprawa o problemach KWB 'Turów'

W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r, co oburzyło naszych południowych sąsiadów, dla których kopalnia jest źródłem wielu problemów, w tym zanieczyszczeniu środowiska czy obniżeniu poziomu wód gruntowych. Pod koniec lutego br. Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy KWB "Turów" do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. W piątek 21 maja TSUE ogłosił, że polskie przepisy mogą naruszać wymogi wynikające z dyrektywy dotyczącej oceny oddziaływania na środowisko i do czasu rozstrzygnięcia tego sporu kopalnia musi wstrzymać wydobycie.

 

Samorządowcy z Dolnego Śląska są świadomi, jakie znaczenie dla regionu ma zarówno kopalnia jak i działająca w jej pobliżu elektrownia i nawołują strony konfliktu do dalszego dialogu. Jako winowajcę obecnej sytuacji wskazują polski rząd, który ich zdaniem nie radził sobie dotychczas w negocjacjach międzynarodowych. W stanowisku Stowarzyszenia  Dolny Śląsk Wspólna Sprawa czytamy:

 

W wyniku wielomiesięcznych zaniedbań Rządu RP i lekceważenia postulatów strony
czeskiej problem objawił się w dramatycznej postaci. Pomimo wysokiego poziomu emocji i gorących komentarzy politycznych nadal widzimy możliwość na tyle daleko posuniętych działań koncyliacyjnych, by zapobiec ostatecznym rozstrzygnięciom, które – w świetle decyzji TSUE – przyniosą trudne do przewidzenia szkody dla gospodarki Polski. Co ważniejsze – w konsekwencji stworzą na całe lata problemy w porozumiewaniu się rządów i społeczności obu krajów, czego trzeba uniknąć ponosząc niezbędne koszty kompromisowych rozstrzygnięć.
 
 
Samorządowcy piszą także list do Hetmana kraju libereckiego o wsparcie porozumienia, na mocy którego w oczekiwaniu na wyrok TSUE, czeskie samorządy zgodziłyby się na kontynuowanie pracy kopalni.
 
Wierzymy, że czescy samorządowcy zrozumieją jak ważne jest, aby w czasie
oczekiwania na wyrok kopalnia mogła pracować. Dla gmin powiatu zgorzeleckiego, od
dziesięcioleci powiązanych gospodarczo i społecznie z Turoszowskim Zagłębiem Węgla
Brunatnego, skutki nakazu natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów będą równoznaczne z katastrofą społeczno-gospodarczą. Konsekwencje dotkną przede wszystkim mieszkańców powiatu oraz samorządy, zbyt słabe by poradzić sobie z nagłym zamknięciem tak dużego kombinatu wydobywczo-energetycznego. Mimo zaawansowanych działań podjętych z myślą o pozyskaniu wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie są na to gotowe. I jeszcze długo nie będą, bo te same przyczyny, które wywołały spór z Czechami, pozbawiły gminy powiatu zgorzeleckiego szans na pieniądze unijne. Zamknięcie kopalni to zbyt ciężki cios dla osłabionych pandemią samorządów powiatu zgorzeleckiego i poważny problem dla całego regionu.

 

W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że jest duży postęp w negocjacjach z Czechami.

 

- Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro - współfinansowanie tych projektów przez stronę polską - powiedział podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.

 

Te informacje zdementował jednak Premier Czech; 

 

 

- Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku - powiedział Premier Andrej Babisz. - Niczego nie obiecywałem premierowi Morawieckiemu. O Turowie nie chciałem nawet pertraktować. Premier na to nalegał, a ja tylko stwierdziłem, że czescy eksperci to ocenią.

 

Różnicę w przekazywanych komunikatach wyjaśniał we wtorek rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

 

- Pojawiające się w mediach przeinaczenia wynikają z faktu, że wycofanie skargi ma się odbyć po podpisaniu finalnego porozumienia. Co jest oczywiste przy tego typu umowach - napisał Piotr Müller na Twitterze. - Premier Babisz mówił, że czeka na sfinalizowanie umowy i to jest warunek wycofania skargi. Chciałbym to nieporozumienie medialne wyjaśnić. Polska podejmie wraz ze stroną czeską działania związane z ochroną wód gruntowych. Na współfinansowanie tych celów przeznaczy 40-45 mln euro - mówił później rzecznik na konferencji prasowej.

 

Roczne wydobycie w kopalni Turów to około 12 mln ton węgla brunatnego. Pobliska elektrownia odpowiada za produkcję około 5% polskiej energii elektrycznej. Oba zakłady zatrudniają łącznie ponad 3,6 tys. pracowników.

 

plr

foto: JerzyGoreckipixabay

redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Campus Polska - Trzaskowski - Fundacja Putina (26 maja 2021 11:13)
Campus Polska Trzaskowskiego opłaca fundacja Adenauera, Tusk order Adenuaera w Berlinie od Niemcow dostał za ratowanie Niemieckich firm w Grecji naszymi 50 mld. Trzaskowski uczestnik masońskiej grupy Bildenberg, kandydat na prezydenta RP, jest opłacany przez Niemieckie Fundacje polakożercy Adenauera? Nikomu to nie przeszkadza że zagraniczne fundacje wspierają polskich polityków? Przeciez to lobbing i korupcja. Czy jakby Fundacja Putina wspierała Trzaskowskiego i jego misje, to też byłoby ok?
Oby (26 maja 2021 7:57)
Nie bój żaby!Uważaj żebyś ty nie wpadł w szambo!jak twoi zwolennicy
fdggh (25 maja 2021 21:48)
PO co Polska jak są niemcy program mafi PO dla Polaków
ghgj (25 maja 2021 21:46)
a my płacimy POdatki na gestapo z PO
bb (25 maja 2021 21:43)
NIGDY więcej przygłupów z PO PO szkołach specjalnej troski dzieci SS
Ela (25 maja 2021 21:41)
Teraz sami widzicie jaka jest PO nie zależy im na kraju tylko jak ograbić do końca,a ten jebany celebryta TVN-owski smarkacz płaczek tak samo jak POpaprańcy aby dorwać się do koryta i być sterowany przez gebelsów bo co tam Polska to przecież nie jego kraj tylko mówi po polsku.
Plastikowy Romek (25 maja 2021 18:36)
Car popiskuje???Zupy nie ma, to i festyniarki milczą.Trzymają się oświadczenia Czajkowskiego.A Schozofreniczny Megaloman kilka obrazków wcześniej wrzeszczał o dekarbonizacji z wąsiatymi trzema górnikami.
H*jownia Róza Thun (25 maja 2021 18:35)
Cytuję użytkownika: Krzyś
A ten od CZAJKI ten z Warszawy-Mówi natychmiast zamknąć. Widać czyje interesy i stanowisko reprezentuje.Boże chroń Polskę od Trzaskowskiego i resztę POpaprańców.
Ci tez chcieli zamykac natychmiast. Dojscie do wladzy niemieckich pacholkow i kopalnie, nie tylko turów skonczylyby juz dawno jak polskie stocznie. I bez wyrokow TSUE. Tak dla przypomnienia stocznie padly bo Merkel zrobila pstryk i Tusk wycofal dofinansowanie.
obserwator (25 maja 2021 17:45)
Gdy Premier RP.M. Morawieecki już dogadał się z Premierem Czech A.Babiszem o polubownym zakończeniu sporu o Kopalnię Turów to nasi milusińscy po trzech dniach siedzenia cicho teraz odzyskali głos wtrącają się między wódke a zakąskę i piszą głupoty do POLSKIEGO RZĄDU i do Czeskich samorządowców uprawiając tym samym politykę zagraniczną do czego nie mają uprawnień.
Ksiegowy (25 maja 2021 17:19)
Po co nam afera Turoszowa skoro mozna oglosic ,,4ta fale koronawirusa" i sprawa pojdzie w zapomnienie.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Dolny Śląsk  |   Turów  |   kopalnia  |   wstrzymanie wydobycia  |   TSUE  |  

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Wałbrzychu

Festiwal Młodzieży - budowanie relacji i nauka tolerancji

Wielki ''czyn społeczny'' czyli sprzątanie Wałbrzycha przeniesione...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij