Menu

Dworzec Wałbrzych Główny po remoncie

Ponad 30 mln złotych kosztował remont Dworca Wałbrzych Główny. Nie tylko odświeżono budynek z zewnątrz ale także kapitalnego remontu doczekało się wnętrze i diametralnie zmieniło się otoczenie.

Dworzec Wałbrzych Główny po remoncie
Kompleksowy remont budynku dworca i jego otoczenia to część szerokiego programu PKP przebudowy niemal 200 dworców w całej Polsce. Jego celem jest poprawa warunków podróżowania koleją i zachęcania coraz większej liczby Polaków do podróżowania pociągami.
 
- PKP S.A. realizuje na terenie Dolnego Śląska największy w swojej historii program modernizacji dworcowej. Do 2023 roku na terenie Dolnego Śląska oddamy 19 całkowicie zmodernizowanych dworców. Tylko w tym roku Wałbrzych Główny to już piąty dworzec, który oddajemy do użytku - mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.
 
 
Budynek dworca jest już dosyć wiekowy, bo liczy sobie prawie 154 lata. Po wybudowaniu nosił nazwę Dittersbach. Obecną nazwę otrzymał w 1948 roku. Zakończony właśnie remont trwał około 2 lat i pochłonął ponad 30 mln zł.
 
- Zrealizowaliśmy bardzo ambitny projekt i wykonaliśmy kapitalną modernizację tego obiektu. To budynek historyczny, który został w całości odremontowany i jak można się przekonać zyskał nowy blask. Jest godny tego Złotego Pociągu, który miejmy nadzieję, kiedyś tu przyjedzie - dodaje Krzysztof Golubiewski.
 
- Ten dworzec to doskonałe połączenie nowoczesności z tradycją. Nowoczesna jest cała infrastruktura i jej rozwiązania a tradycję widać w doskonale wykonanej rewitalizacji, z niezwykłą dbałością o szczegóły i to mnie jako historyka w szczególności cieszy - mówi szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
 
 
 
- To już kolejny dworzec po Świebodzicach, Kłodzku, Imbramowicach. Bardzo się cieszymy, że przewoźnik regionalny Koleje Dolnośląskie ma możliwość zatrzymywania się na tak pięknych obiektach. Przed nami rozpoczęcie przejazdów na linii 285 z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy i dalej mamy nadzieję do Jedliny-Zdrój. Deklarujemy gotowość do uruchamiania połączeń na nowo oddawanych odcinkach - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
Przed dworcem przebudowano cały parking. Wydzielono miejsce na przystanek autobusowy. Pojawiły się miejsca do tymczasowego postoju "kiss&ride", miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych a także osobno dedykowane rodzinom z dziećmi. Zupełną nowością są miejsca dla pojazdów elektrycznych z ładowarką. Przy dworcu stanął także zadaszony parking dla rowerów wraz ze stanowiskiem naprawczym.
 
 
Choć Dworzec Główny nie pełni od lat funkcji głównego centrum komunikacyjnego, bo pasażerowie częściej korzystają z dworców i przystanków położonych bliżej większych dzielnic, to przynajmniej odzyskał wygląd godny swojej nazwy. Do pełni szczęścia brakuje na razie jakiegoś punktu gastronomicznego dla posilenia się przed lub po podróży ale są miejsca, które czekają na ewentualnych najemców.
 
 
vz
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12

Komentarze

kot (30 maja 2021 10:06)
punkt gastronomiczny? dla kogo? ceny za dzierżawę jak w Warszawie a ludzi na dworcu jak w Koziej Wólce, albo jeszcze mniej
Teodor (29 maja 2021 22:12)
Do zrobienia przez miasto. Brakuje elektronicznej tablicy informacyjnej na przystanku autobusowym
Heniek (29 maja 2021 10:48)
Car się nie podłączył??? Czy biedaka nie zaprosili? Toż to on jest ojcem wszystkich sukcesów w Wałbrzychu i okolicy.
Rysiek (28 maja 2021 19:33)
Cytuję użytkownika: Pan
Znowu coś nie na rączkę?Dworzec piękny,Przyzwyczailiście się do ruin,bo piniedzy nie było!Będą wielkie pieniądze na odbudowę Polski.POjeb czy ograniczeni do minimum nie wiedzą jak głosować!Jest takie powiedzenie."jak Bóg chce cię pokarać ,to odbiera rozum"Widać że zabrał im resztki rozumu.Brawo PiS !Ciecia osoba w Państwie zaorana.Kto mieczem wojuje ,od miecza ginie!Kompromitacja na całej linii.Senat do zaorania!
Takiego "Pana" to ja walę z rana. Wyznawca po,,,,,,j partyji PIS . Mnie to możesz co najwyżej cmoknąć w mojego PANA . ***** ***
Zielony ład (28 maja 2021 16:27)
Szkoda że nie odkopał zasypanych solidarnie kopalni żeby wzowić wydobycie.
normalny ekonomista (28 maja 2021 16:25)
Taki dworzec to ma sens tylko wtedy gdyby zakazać jazdy prywatnym samochodom osobowym poza wałbrzych. A tak chciał dobrze a wyszło hak zwykle.
Życiowy (28 maja 2021 16:21)
No to bezdomni będą mieli komfortowe warunki do spania na ławkach wewnątrz.
Państwo (28 maja 2021 14:33)
Masakra !!!!!Państwo Wałbrzyskie się wypowiedziało o Podgòrzu.Czyściochy Proponuje przejść drogą bo Tych kulturalnych ,obytych Turystach którzy odwiedzają Podgórze dla Relaxu.Może tak w ramach tego kulturalnego zachowania zabierajcie smieci do domu
Aryck Nusbacher (28 maja 2021 13:10)
Cytuję użytkownika: Adam
Teraz jest w końcu miejsce gdzie po przesiadce można wygodnie poczekać na pociąg do skalnego miasta.
Póki co noclegi na dworcu nie są przewidziane.
Adam (28 maja 2021 11:21)
Teraz jest w końcu miejsce gdzie po przesiadce można wygodnie poczekać na pociąg do skalnego miasta.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   dworzec główny  |   wałbrzych główny  |   pociąg  |   kolej  |   transport kolejowy  |   pkp  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij