Menu

Przywrócili życie w starej szkole

Stary i do niedawna zapomniany budynek szkolny powrócił do swojej pierwotnej funkcji. Dzięki Niepublicznej Szkole Podstawowej Eureka przy ul. Pankiewicza 5 znów tętni życie.

Przywrócili życie w starej szkole
Ulica Pankiewicza to trochę zapomniany zakamarek Śródmieścia, pomiędzy ulicami Moniuszki, Kościelną i Kossaka. W budynku nr 5 przed II wojną światową mieściła się Dolnośląska Szkoła Górnicza, gdzie nauczano wyższe kadry (od sztygara wzwyż). Już za czasów polskich budynek nadal służył edukacji aż do lat 90-tych. Edukacja powróciła tu w tym roku za sprawą Niepublicznej Szkoły Podstawowej Eureka, która wybrała budynek na swoją nową siedzibę.
 
- Nasza szkoła funkcjonuje już 9 lat ale z uwagi na rosnącą liczbę uczniów i zadowolenie z naszych usług edukacyjnych, staraliśmy się znaleźć taki budynek, który spełni oczekiwania zarówno nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców - mówi Katarzyna Tomańska. dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Eureka.
 
 
Obiekt wymagał kompleksowego remontu i dostosowania do współczesnych norm. Nie zapomniano jednak o historii, dlatego dzieci będą się uczyć między innymi o patronie ulicy, gdzie mieści się ich nowa szkoła.
 
- Stąd też wystrój, który widzimy już na wejściu. Mamy autoportret Józefa Pankiewicza, który jest nam bardzo bliski i dzieci będą poznawać historię tego miejsca. Wiemy, że kształciły się tu dawniej elity górnictwa, fundamenty naszych wałbrzyskich kopalń. Mój ojciec także był górnikiem, więc często będę powracać do wspomnień. Sama również byłam na ostatnim zjeździe w kopalni Wałbrzych i mogę dzieciom o tym poopowiadać - mówi Katarzyna Tomańska.
 
 
Okazuje się, że niektórzy rodzice doskonale pamiętają czasy, gdy w tym miejscu funkcjonowała Zasadnicza Szkoła Gospodarcza.
 
- Mama wchodząca po córkę stwierdziła, że cieszy się, że może zobaczyć swoją dawną szkołę w tak pięknej odsłonie i nie spodziewała się aż takiego efektu. Będziemy kontynuować projekt związany z historią tego miejsca - twierdzi Tomańska.
 
 
 
W aktywny proces pisania na nowo historii szkoły włączono także dzieciaki, dzięki czemu od podstaw budowano ich więź z tym miejscem.
 
- Budynek jest przestronny, ma duże sale i jest po generalnym remoncie. Dzieci się bardzo zadowolone, że po pandemii mogły wrócić już do nowego budynku, który po części tworzyły razem z nami. Same wybierały na przykład kolory ścian w klasach - dodaje dyrektorka.
 
Zapytaliśmy uczniów, co sądzą o nowym budynku i za co lubią swoją szkołę. Posłuchajcie co mają do powiedzenia:
 
 
Kolejne plany dyrekcji dotyczą remontu budynku z zewnątrz. Po odnowieniu elewacji, proces rewitalizacji będzie można uznać za zakończony.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

UJ.uj.ajwaj (11 czerwca 2021 15:47)
zapomniałem na to wysłać lemiesza. szałamaja.
Anna (10 czerwca 2021 20:40)
Aż chciałoby się wrócić do szkolnej ławki ... :)
Wow (10 czerwca 2021 20:35)
Ale super! Jakie piękne sale
Chętnie poznam miłego faceta :) (9 czerwca 2021 22:09)
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia. Jesteś samotny? Zapraszam : https://linktr.ee/samotnepanie
Szczepionkowy Romek (9 czerwca 2021 14:13)
A to pech: car nie może sobie przypisać tego sukcesu!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   eureka  |   niepubliczna szkoła podstawowa  |   pankiewicza  |   edukacja  |   uczniowie  |  

Wałbrzyski program kosmiczny

''7 wspaniałych'' podczas Koszykarskiej Barbórki

Znaleźli 8 pocisków. Obwodnica i centrum miasta już przejezdne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij