Lalki jadą na festiwal

Spektakl "13 bajek z Królestwa Lajlonii" dostał się na 30. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu.

Festiwal zaplanowano w dniach 2-8 października tego roku. Nasza instytucja kultury rywalizowała z 48 innymi o możliwość zaprezentowania się podczas tego wydarzenia. Komisja festiwalowa wskazała 11 spektakli w tym wałbrzyską produkcję 13 bajek z Królestwa Lajlonii.

 

To sceniczna adaptacja klasyki literatury polskiej dla dzieci i młodzieży pt. 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych autorstwa jednego z największych polskich filozofów – Leszka Kołakowskiego. Zbiór powiastek filozoficznych, w których rozważa się różne problemy i postawy etyczne to tak naprawdę historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy.
 
 
W tytułowej Lailonii życie rządzi się własną logiką, niczym na planecie Małego Księcia: wyrośnięty na plecach garb może przejąć władzę nad człowiekiem; by zachować piękno twarzy, zamyka się ją w kuferku; naleśniki są ludzkich rozmiarów; a ze wstydu można nawet zniknąć.
 
Wałbrzyski spektakl, którego reżyserii podjęła się Marta Streker, przypomina surrealistyczną „fabrykę mechanizmów myślenia”, pełną abstrakcyjnych bohaterów. Łączy filozofię z nieograniczoną wyobraźnią ludzką. Z ironią i poczuciem humoru naświetla sprawy ważne, jak poszukiwanie sensu, ludzkie zachowania i przyzwyczajenia, którymi często utrudniamy sobie życie. A wszystko to zamknięte jest w formie, gdzie jedna wyrasta z drugiej, gdzie niczym w fabryce trwa nieustanny ruch i schematyczne, powtarzalne zachowania.
 
opr.plr
foto: TLiA
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno