Szczepili młodzież w II LO

Wałbrzych nie czeka do września i już zaczął szczepić młodzież w szkołach. Na propozycję władz o możliwości zorganizowania zabiegów w placówkach edukacyjnych jako pierwsze odpowiedziało II Liceum Ogólnokształcące.

Proces szczepienia coraz bardziej zbliża się do każdego obywatela. Już nie tylko punkty szczepień ale też wyjazdowe akcje oferują możliwość przyjęcia wakcyny. Władze Wałbrzycha w porozumieniu ze Szpitalem im. Sokołowskiego zaproponowały możliwość zaszczepienia młodzieży w placówkach szkolnych jeszcze przed wakacjami. Pierwszą taką akcję zorganizowano w II Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja.
 
- Ta akcja jest odpowiedzią na potrzeby rodziców, którzy prosili o umożliwienie zaszczepienia młodzieży w szkole. Akcja przebiega bardzo sprawnie, dzięki dobrej organizacji zarówno ze strony szpitala jak i szkoły, która wykazała się ogromną pomocą - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
- Pomysł wyszedł od władz naszego miasta. Pan i pani prezydent poprosili czy przystalibyśmy na taką akcję i oczywiście się zgodziliśmy. Dziś mamy efekt. Jest młodzież z naszej szkoły, z innych szkół z naszego miasta i nie tylko. Taka akcja jest jak najbardziej wartościowa i potrzebna - mówi dyrektor II LO Robert Wróbel.
 
 
Jak się okazuje młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego nie trzeba było specjalnie namawiać do zaszczepienia. Wielu młodych ludzi już wcześniej skorzystało z takiej możliwości w dostępnych punktach w mieście.
 
- Robiliśmy takie rozeznanie wśród młodzieży i okazuje się, że większość osób, która była uprawniona do zaszczepienia, jest już zaszczepiona. Pozostali mamy nadzieję, że skorzystają z tej możliwości - mówi Sylwia Bielawska.
 
-  Wychowawcy klas wcześniej zachęcali i informowali. Podawaliśmy też informacje na stronie szkoły i w mediach społecznościowych. Informacja była rozpowszechniona właściwie. Przychodzą kolejne osoby i się szczepią, to jest najważniejsze - dodaje Robert Wróbel.
 
 
Co motywuje młodych ludzi do zaszczepienia się, mimo krążących w społeczeństwie głosów sprzeciwu wobec szczepionek?
 
- Zdecydowałem się zaszczepić żeby na przykład chronić moją babcię i żeby nie rozprzestrzeniało się to dalej. Uważam, że to obywatelski obowiązek, żeby zatrzymać tę pandemię - mówi Konrad.
 
- Uważam, że warto się szczepić, żeby chronić swoją rodzinę i nie martwić się o swoje życie - twierdzi Monika.
 
- Jeśli chcemy powstrzymać pandemię to musimy się szczepić - dodaje Jacek.
 
 
Rząd zapowiada na wrzesień powszechną akcję szczepień młodzieży w szkołach. Władze Wałbrzycha liczą, że w naszym mieście nie będzie to już konieczne.
 
- Mam nadzieję, że do września wszyscy wałbrzyscy uczniowie będą już zaszczepieni i nie będziemy musieli robić wrześniowej akcji. Stąd nasza propozycja jeszcze przed wakacjami, nim młodzież rozjedzie się na wypoczynek, żeby byli już bezpieczni - mówi Sylwia Bielawska.
 
- Współczesny człowiek jest niecierpliwy. Ta przerwa w różnych sferach życia, spowodowana covidem sprawiła, że chcemy już normalnie funkcjonować a ta droga, którą dziś proponujemy jest czynnikiem, który może to przyspieszyć. Słyszymy, że może być kolejna fala epidemii na jesień a jeśli wyszczepialność będzie duża to unikniemy tego, co mieliśmy w ostatnich miesiącach. Zdalne nauczanie, co byśmy nie robili, nigdy nie zastąpi pracy właściwej w szkole - podsumowuje Robert Wróbel.
 
Władze Wałbrzycha są gotowe do zorganizowania w krótkim czasie podobnych akcji szczepień w innych szkołach, jeśli tylko zostaną zgłoszone takie potrzeby.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno