Menu

Ostatni jubileusz PWSZ pod starą nazwą

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. A. Silesiusa świętuje 22. rocznicę swojego istnienia. Jest to ostatni jubileusz pod tą nazwą, ponieważ od nowego roku akademickiego uczelnia przyjmie nowe miano.

Ostatni jubileusz PWSZ pod starą nazwą
Dokładna data utworzenia uczelni to 1 lipca 1999 roku ale wcześniej ważnym wydarzeniem w dniu 15 czerwca było podpisanie przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka stosownego rozporządzenia, na mocy którego powołano do życia uczelnię. Pierwsza siedziba mieściła się przy ul. Kombatantów a studentów kształcono w pięciu specjalnościach zawodowych - język polski, język angielski, język francuski, organizacja i obsługa ruchu turystycznego, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Przez kolejne lata zmieniało się prawo, system kształcenia, pojawiały nowe kierunki a także przeniesiono uczelnię do kompleksu przy ul. Zamkowej i ul. Piotra Skargi. Po 22 latach rozwoju nowy rektor zapowiada kolejny milowy krok w historii uczelni.
 
- Doszliśmy do takiego momentu, w którym możemy powiedzieć, że jesteśmy w fazie transformacji. To nie tylko nowa nazwa, którą będziemy się szczycić już od 1 października, czyli "Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa". Najważniejsze jednak będzie otwarcie na normalne życie post-covidowe - mówi rektor uczelni prof. Robert Wiszniowski.
 
 
Przez lata z uczelnia oferowała głównie kierunki humanistyczne. Idąc za potrzebami rynku profil mocno się zmienił. Jaką wizję przyszłości ma nowy rektor?
 
- W tej chwili wprowadzamy dietetykę i zarządzanie. Czekamy na decyzje w sprawie grafiki użytkowej z reklamą. Czekamy na ochronę środowiska i klimatu. Chcemy bardzo mocno rozwijać zajęcia sportowe, kształcić trenerów czy fizjoterapeutów. To są nowe pomysły związane z nowym otwarciem - wymienia prof. Wiszniowski.
 
 
 
Uczelnia planuje wybudować od podstaw centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia. Dotychczas PWSZ nie posiadała nawet własnej sali gimnastycznej ale wkrótce ma się to zmienić.
 
- To będzie centrum spełniające wymogi w praktycznie wszystkich  dyscyplinach. Znajdzie się tam hala sportowa i centrum dydaktyczne z klubami fitness, siłownią czy boiskiem do squasha. Chcemy by tu tętniło nowe życie bo "w zdrowym ciele, zdrowy duch" - twierdzi rektor.
 
Koszt inwestycji szacuje się na około 16 mln zł. Centrum sportowe miałoby powstać nieopodal uczelni przy ul. Południowej. Na uroczystym posiedzeniu senatu uczelni, oprócz kwestii związanych z przyszłością Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa, uhonorowano także poprzedniego rektora prof. Piotra Jurka statuetką Zasłużony dla PWSZ.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

adik (17 czerwca 2021 11:10)
Wyższa Szkoła Magii i Czarów im.Pepka Wyskoczila-produkująca tzw wykształconych bezrobotnych

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   PWSZ  |   uczelnia  |   jubileusz  |  

Co udało sie zrobić ? Prezydent podsumował 5-letnią kandencję

Wszystkie ręce na pokład — Wałbrzych walczy z zimą

Będzie taniej z kartą ''Kocham Wałbrzych''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij