Menu

Świdnica: Przebiegli 10 tysięcy metrów

Za nami druga edycja Biegu Pamięci Janusza Kusocińskiego. 19 czerwca w 81 rocznicę tragicznej śmierci rozstrzelanego przez Niemców w Palmirach „Kusego” biegaczki i biegacze ze Świdnicy i okolic stanęli w szranki nietypowego biegu na dystansie 10 tysięcy metrów.

Świdnica: Przebiegli 10 tysięcy metrów

Nietypowy bieg,  odbył się w systemie australijskim z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu. W tym roku dodatkowym utrudnieniem był lejący się z nieba żar. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy w tych warunkach podjęli wyzwanie.

 

Do zawodów zostały zaproszone czteroosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych.  Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica, GLKS Świdnica, Klub Biegacza Sobótka i Strzegomska Dwunastka, przy czym wśród pań dwie drużyny były niepełne.
 
Kobiety i mężczyźni startowali w dwóch osobnych biegach. Regulamin biegu z eliminacją ostatnich w stawce na kolejnych okrążeniach sprawił, że rywalizacja była niezwykle widowiskowa i zacięta. Wśród pań najlepsza okazała się Karolina Malinowska (GLKS) przed Małgorzatą Kułakowską (ŚGB) i Joanną Drewnicką-Ogrodnik (KB Sobótka). Drużynowo najlepsza okazał się GLKS w składzie: Karolina Malinowska, Katarzyna Kalita, Patrycja Taratuta, Martyna Markiewicz.
 
Wśród panów zwyciężył Jakub Pasiewicz (Żelazna), powtarzając tym samym sukces sprzed roku. Drugi był Dariusz Szczepanik (ŚGB), a trzeci Radosław Puchała (Klub Biegacza Sobótka). Zespołowo wygrała Biegowa Świdnica  w składzie: Paweł Kondzior, Marcin Bernat, Radosław Światowy, Daniel Traczyński.
 
 
 
Dystans biegu – 10 tysięcy metrów nie był przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów.
 
Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku. 
 
Przed biegami odbyła się na stadionie krótka ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego oraz wspomnienie lekkoatletycznego mistrza. 
 
red
foto:  D. T. Latko
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

XXIV Memoriał Stanisława Kaczmarka na Podzamczu

Bieg Mikołajowy dla Hospicjum: zebrali ponad 55 tys. zł.

Rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Szklarskiej...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij