500 km tras rowerowych czeka na turystów
Jeśli planujesz spędzić wakacje na dwóch kółkach, to gminy na południe od Wałbrzycha zapraszają na swoje trasy rowerowe, których długość osiągnęła w tym roku 500 km.
 
Rowerowa 500 to wspólny projekt gmin Głuszyca, Jedlina-Zdrój i Walim, które od dawna inwestują w turystykę, a szczególny nacisk w ostatnim czasie kładą właśnie na miłośników jednośladów.
 
- To 500 km tras w naszych gminach, w pełni oznakowanych, przygotowanych zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, kolarzy szosowych i górskich. Rowerowa 500 to także całe zaplecze, które będzie temu towarzyszyło. Do realizacji tego projektu zaprosiliśmy restauratorów, hotelarzy, osoby z branży turystycznej, aby stworzyć jednolity produkt, którzy przyjmie rowerzystę na terenie trzech gmin - mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód.
 
- W publikacjach, które otrzymywać będą turyści, wskazujemy miejsca, gdzie rowerzyści są należycie traktowani, mogą liczyć na zaplecze, bezpieczny parking, miejsca serwisowe czy myjnie. Naszym centrum i punktem startowym będzie Zagórze Śląskie. Za około 1,5 roku powinny ruszyć pociągi, które połączą nas z Wrocławiem i z Jedliną. Liczymy na turystów przyjeżdżających pociągami z rowerami i rozpoczynających wyprawy właśnie u nas - mówi wójt gminy Walim Adam Hausman.
 
 
- W Jedlinie mamy trzy Miejsca Obsługi Rowerowej, gdzie będzie można umyć rower, oczywiście wodą zebraną z deszczówki, naprawić, a także naładować rower. Kolejne takie miejsce jest przy Parku Linowym, dodatkowo z wypożyczalnią rowerów. Kolejny punkt znajduje się przy kompleksie pałacowym - mówi burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel.
 
 
Sąsiadom w ich rowerowych planach mocno kibicuje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który także stara się budować jak najwięcej tras rowerowych na terenie miasta i w przyszłości połączyć je z Rowerową 500.
 
- Przygotowaliśmy w każdą stronę, zarówno Boguszowa, Walimia, jak i Jedliny wyjścia ścieżek rowerowych miejskich, takich z masą bitumiczną, gładkich, dobrze oznaczonych. Będziemy zajmować się głównie tym, jak połączyć to wspólnie, dlatego pomysł wspólnej infrastruktury jest bardzo dobry. Turystyczny ruch rowerowy to przyszłość, więc gratuluję inicjatywy i deklaruję, że będziemy ją wspierać - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Trzy gminy oferują łącznie 28 różnorodnych tras rowerowych. Burmistrz Jedliny-Zdroju zapowiada, że wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych single tracków na terenie jego gminy. Mocno rozwijana ma być też sieć ładowarek do rowerów elektrycznych, które są coraz popularniejsze, a według prognoz wkrótce może być ich na trasach więcej, niż tradycyjnych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno