Menu

Rusza projekt profilaktyki raka płuc

Co roku na Dolnym Śląsku jest 2000 nowych przypadków raka płuca. Ruszył projekt, który ma na  celu wczesne wykrycie i zapobieganie chorobie. Projekt obejmie 948 osób.

Rusza projekt profilaktyki raka płuc
Ruszył projekt pn.: „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuca w makroregionie śląskim”, 
 
Projekt ma na celu wczesne wykrycie raka płuca, a realizowany będzie przez marszałkowski szpital - Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii.
 
Projekt obejmie swoim zasięgiem obszar całego województwa. Badania wykonywane będą we Wrocławiu, jak również w Jeleniej Górze, Legnicy oraz Wałbrzychu.
 
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.
 
Z badań skorzystać mogą:
Osoby w wieku 55-74 lat, jeśli paliły przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat
 
Osoby w wieku 50-74 lat, jeśli paliły przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat, a dodatkowo były narażone na działania czynników rakotwórczych, np.: kadm, azbest lub w rodzinie wystąpiły przypadki chorób nowotworowych lub też chorują na choroby układu oddechowego, np.: POChP, włóknienie płuc
 
By umówić się na wizytę kwalifikacyjną należy w godzinach 8:00 – 15:00, w dni robocze zadzwonić pod numer telefonu: 71 726 25 25. 
 
Pacjenci objęci projektem będą monitorowani pod kątem nowotworu raka płuca przez cały okres trwania projektu, tj. do listopada 2023 r. Projekt obejmie 948 osób.
 
 
- Badania niskodawkowym tomografem to kolejne działania w zakresie prewencji nowotworowej podejmowane przez marszałkowskie jednostki. Z sukcesem promujemy profilaktykę raka jelita grubego poprzez wykonywanie prostych i szybkich testów na krew utajoną w kale. Chcemy się również skoncentrować na niezwykle niebezpiecznym raku płuca. U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak płuca jest trudny do leczenia. Lekarze alarmują, że nowotwór może się rozwijać "po cichu" nawet przez 10 lat, zanim pacjent zauważy objawy. Dlatego tak ważna jest, aby Dolnoślązacy mieli dostęp do tego typu badań  mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
 
Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Według danych WHO jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
 
Co roku notuje się ponad 2 mln nowych przypadków choroby na świecie. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce diagnozuje się obecnie ok. 23 tys. pacjentów rocznie. Z danych zebranych i analizowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologii wynika, że na terenie Dolnego Śląska wśród nowotworów występujących u mężczyzn raka płuca dotyka aż 17,5% mężczyzn, a wśród kobiet - 10,4%.
 
- Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około 2000 nowych przypadków raka płuca, w 2018 roku  na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów. Dane z realizacji pilotażu onkologicznego wyraźnie wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tego nowotworu. Ok 72% pacjentów zgłasza się w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, co znacznie zmniejsza zakres możliwości terapeutycznych i szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe raka płuca zapewniają pacjentom kompleksowość opieki i ciągłość nadzoru w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, co zwiększa wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, dając większe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, a co za tym idzie większe szanse na zdrowie społeczeństwa. – Ireneusz Pawlak, torakochirurg, onkolog, Dyrektor Medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
 
 
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

projekt  |   pluca  |   badania  |  

Budżet Obywatelski: Będzie Muzyczny Skwer na Piaskowej Górze, ale...

Remont fontann w Książu na finiszu

Defibrylatory, skatepark, skwer muzyczny, cmentarz. Ruszyło...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij