Menu

Historia Królewskiej Lipy z Podlesia

Żeliwna lipa, nietuzinkowa atrakcja w gminie Walim zyskuje z roku na rok popularność ale gmina mimo chęci nie może wyeksponować tej ciekawostki bo znajduje się na prywatnym terenie.

Historia Królewskiej Lipy z Podlesia
Historia tego niezwykłego drzewa ma już prawie 260 lat. Dokładnie 22 lipca 1762 roku w pewnej karczmie we wsi obecnie znanej jako Podlesie zatrzymał się na odpoczynek król Fryderyk II. Swojego konia nakazał przywiązać do stojącej nieopodal lipy. Jak się okazuje siłę marketingu znano już w dawnych czasach bo fakt ten wykorzystał karczmarz do promowania swojego przybytku a drzewu nadano nazwę "Lipa królewska" i stała się swoistą atrakcją turystyczną regionu.
 
 
Niestety w 1853 roku drzewo ucierpiało wskutek burzy. Jego sława jednak przyciągnęła uwagę Fryderyka Wilhelma IV, który nakazał stworzenie żeliwnego substytutu drzewa i postawienia go jako pomnika upamiętniającego jego przodka. W jego wnętrzu miały znaleźć się pozostałości oryginalnego drzewa wraz z klamrą i łańcuchem, które pozostawił na pamiątkę karczmarz, który gościł króla. W czasach przedwojennych drzewo było nadal bardzo popularną atrakcją ale po 1945 roku spadło zainteresowanie, ponieważ Polacy nie przywiązywali wagi do pamiątek po Niemcach.
 
 
Żeliwna lipa stoi na swoim miejscu do dziś. Zainteresowanie nią powróciło wraz z odkrywaniem na nowo historii naszego regionu. Znajduje się jednak na terenie prywatnej posesji i zasłonięta jest prawdziwymi drzewami. Na teren można wejść jedynie za zgodą lokatora zamieszkującego obecnie posesję, choć on sam nie ukrywa, że częste wizyty gości bywają dla niego uciążliwe.
 
 
- Co tu się działo w sezonie wakacyjnym. W czasie pandemii było ciszej. W sezonie potrafili przyjeżdżać nawet po godzinie 22, zjeżdżały się samochody, chłopaki z piwem i wódką - mówi lokator.
 
 
Gmina kilka lat temu próbowała porozumieć się z właścicielami terenu, by móc go zagospodarować i przekształcić na bardziej przyjazny turystom. Nie doszło jednak do porozumienia i kolejnych prób już nie podejmowano.
 
plr
foto: P,Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

jaaania:) (9 lipca 2021 21:12)
jak mozna tak bezprawnie z czyjegos domu robic sobie muzeum,to nie jest budynek urzytecznosci publicznej,tylko polski dom mieszkajaca polska przecietna rodzina,i polska historia (bez urazy dla narodu niemieckiego)ale to juz bylo........
Hedwig von Bubelshöbbel (4 lipca 2021 22:08)
Wir lieben alles deutsche

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Walim  |   Podlesie  |   lipa  |   żeliwna lipa  |   żelazne drzewo  |   turystyka  |   historia  |  

Legendy motoryzacji w doskonałej formie (FOTO+VIDEO)

Uważaj w Zagórzu, bo Twoje auto wróci na lawecie

Obwodnica z lotu ptaka (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij