Menu

Wałbrzyska Toyota rusza z produkcją skrzyń i przekładni do nowego modelu

Wałbrzyska Toyota rozpoczyna produkcję napędów do nowego miejskiego SUV-a - Toyoty Yarisa Cross. Debiut nowego modelu na polskim rynku zaplanowano na wrzesień. 

Wałbrzyska Toyota rusza z produkcją skrzyń i przekładni do nowego modelu
Zaprojektowany z myślą o europejskich klientach Yaris Cross, który we wrześniu zadebiutuje na polskim rynku, dostępny jest z napędami znanymi z Yarisa czwartej generacji – benzynowym silnikiem TNGA o pojemności 1,5 l i mocy 125 KM oraz układem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM.

Podobnie jak dla Toyoty Yaris w wersji hatchback fabryka Toyoty w Wałbrzychu dostarcza do nowego modelu sześciobiegową skrzynię biegów oraz elektryczną przekładnię hybrydową.

Zakład w Jelczu-Laskowicach wytwarza zaś 1,5-litrowy silnik benzynowy TNGA, który może stanowić samodzielną jednostkę napędową lub, wraz z przekładnią hybrydową z Wałbrzycha, tworzy elektryczny napęd hybrydowy. Według przewidywań dominującym napędem dla tego modelu będzie niskoemisyjny układ hybrydowy, co ułatwi Toyocie osiągnięcie do 2025 roku 90-procentowego udziału zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży marki.
 
- Rozpoczęcie produkcji Yarisa Cross to dla nas bardzo ważny moment. Ten model nie tylko wzmacnia konkurencyjność Toyoty, ale też wpisuje się w strategię wytwarzania samochodów lokalnie przy maksymalnym wykorzystaniu europejskich możliwości produkcyjnych, tak by do 2025 roku osiągnąć cel sprzedaży Toyoty w Europie na poziomie 1,5 miliona sztuk rocznie – podkreślił Marvin Cooke, wiceprezydent ds. produkcji Toyota Motor Europe. 
 
 
Wraz z uruchomieniem w kwietniu b.r. produkcji przekładni hybrydowej do Yarisa i Yarisa Cross fabryka Toyoty w Wałbrzychu rozpoczęła również po raz pierwszy w historii produkcję silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej. 
 
- Yaris, w tym nowa wersja SUV czyli Yaris Cross, to bardzo ważny samochód dla naszych polskich fabryk. Nakładem blisko miliarda złotych w Wałbrzychu uruchamiamy produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do tego modelu na zupełnie nowych liniach produkcyjnych, w tym silników TNGA 1,5 l w wybudowanej od zera hali produkcyjnej. To nasz kolejny ważny krok w kierunku elektromobilności, co pozwala nam spokojnie patrzeć w przyszłość. – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland


 
Po całkowitej rozbudowie obu fabryk w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Wraz z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach do końca 2022 wzrośnie do prawie 6 miliardów złotych, możliwości produkcyjne do 1,65 miliona podzespołów rocznie a zatrudnienie do ponad 3000 osób. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo jeszcze ponad stu pracowników.
opr. kat
foto: TMMP
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

pracownik Toyoty (8 lipca 2021 9:12)
Cytuję użytkownika: Seba
Niedługo przenoszą toyotę do Czech
A skąd masz takie wieści,ze sputnika czy moskiewskiej prawdy? Pracuje w Toyocie od wielu lat i nie ma żadnej mowy o zamykaniu fabryki bądź jej przenoszeniu gdziekolwiek.Zatem nie powielaj niesprawdzonych plotek rozsiewanych przez przez trolli putina.
Seba (8 lipca 2021 7:13)
Niedługo przenoszą toyotę do Czech
Greg (7 lipca 2021 21:33)
Przecież za 2 lata zamykają zakład

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Toyota  |   Yaris  |   Toyota Yaris  |  

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij