Kierunek na przyszłość Platformy Obywatelskiej

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podróżować będą po Polsce i prezentować swoją wizję Polski przyszłości. To odpowiedź Koalicji Obywatelskiej na rządową trasę prezentującą flagowy program Prawa i Sprawiedliwości - Polski Ład.

Parlamentarzyści uruchomili specjalną ankietę, w której prezentują 28 najważniejszych ich zdaniem spraw, które powinny wyznaczać polityczny kierunek przyszłości Polski. Będą pytać mieszkańców o ich zdanie, by wskazali priorytety w takich dziedzinach jak służba zdrowia, opieka nad osobami starszymi, klimat i rynek pracy. Lokalnie rozmawiają także o sprawach ważnych dla regioniu, a w Wałbrzychu tematem nr 1 jest ich zdaniem obecnie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji,
 
- Kwestia sprawiedliwej transformacji i pieniędzy unijnych jest niezwykle ważna. To wielkie możliwości, które przynosi budżet europejski na następne lata i muszą one być dobrze wykorzystane. Cieszymy się, że możemy rozmawiać o tym z Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, który jak nikt inny z samorządowców dolnośląskich jest zaangażowany w sprawy tego funduszu, jego pozyskania i wydatkowania tu na miejscu - mówi poseł i szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
 
- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pomocna dłoń z Unii Europejskiej dla regionów, które przeszły już proces odejścia od węgla albo dopiero są w trakcie. W Wałbrzychu nie wydobywa się węgla od połowy lat 90-tych. Skutki kilkusetletniej eksploatacji zagłębia wałbrzyskiego w Nowej Rudzie, Jedlinie-Zdroju, a nawet Kamiennej Górze widać do dzisiaj. To fundusz, którego zabrakło w latach 90-tych, teraz jest po to, by wyrównać historyczną niesprawiedliwość. Tak to jest odczuwane przez mieszkańców byłego województwa wałbrzyskiego, subregionu wałbrzyskiego z Kamienną Górą - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Przez wiele lat rząd PiS-u łudził górników i całą Polskę, że węgiel ponad wszystko, węgiel będzie trwał i od 2015 roku stracili czas. Zamiast mówić o transformacji, o programach kompensacyjnych dla regionów, cały czas trwali w tym kłamstwie, które niestety skutkuje tym, że w tej chwili jedynym programem skierowanym do terenów pogórniczych jest program Unii Europejskiej, a to nie powinna być jedna jedyna noga. To w Wałbrzychu powstał olbrzymi projekt, były grupy robocze i pracowano społecznie. Został społecznie skonsultowany i przekazany władzom województwa do realizacji, a nie, żeby na tacy był przekazany do Warszawy, która naniesie sobie własne zmiany, a potem przyjedzie poseł Zyska i powie "ja wam przywożę". Nie ma "ja wam przywożę" z centrali bo to jest wywalczone tu - twierdzi poseł Tomasz Nowak z Platformy Obywatelskiej.
 
 
Ankietę przygotowaną przez Koalicję Obywatelską znajdziecie na stronie kierunek-przyszlosc.pl. Konferencję prasową parlamentarzystów PO i Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja możecie w całości obejrzeć poniżej:
 
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno