Biskup Ignacy Dec ukarany za oczernianie księdza

Biskup Ignacy Dec będzie musiał przeprosić proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, ks. Krzysztof Trubulca za pomówienie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nakazał biskupowi i diecezji świdnickiej zpłatę 10 tys. zł. zadośuczynienia. 

 

Konflikt między biskupem Decem a księdzem Trubulcem trwa od 2013 roku. Gdy ksiądz Trybulec zauważył nieprawidłowości podczas remontu kościoła w Szalejowie Górnym,  powiadomił prokuraturę. Przeciwny "rozdmuchiwaniu sprawy" był biskup Ignacy Dec. Miał on też naciskać na księdza Trybulca by ten wycofał sprawę.

Finalnie, w związku z nieprawidłowościami  podczas remontu, prokuratura postawiła zarzuty o fałszerstwo dwóm osobom, a ksiądz Trybulec został odwołany przez biskupa z funkcji proboszcza.  Biskup  w pismach do papieża sugerował, że ks. Trubulec ma dziecko z gosposią i wyłudzał pieniądze od wiernych. Ksiądz Trybulec odwołał się do Watykanu, Watykan jednak podtrzymał decyzję biskupa w mocy. 

Za proboszczem stanęli wierni z parafii, sprawa trafiła do sądu. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał wyrok - biskup Dec musi przeprosić proboszcza a diecezja świdnicka ma wypłacić proboszczowi 10 tys. zł. zadośćuczynienia za oczernianie. Wyrok jest prawomocny. 


- Przeszedłem psychiczny poligon bolesnych oszczerstw, które miały mnie zniszczyć jako kapłana i człowieka. Użyto najbardziej prymitywnych i odrażających metod - powiedział  ks. Krzysztof Trybulec w rozmowie z dziennikarzami portalu fakt.pl.
 
adm
foto:  walbrzych24.com
źródło: goniec.pl
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno