Czy będzie zaostrzenie polityki szczepień ?

15,4 miliona osób w Polsce jest w pełni zaszcepionych.  Czy będzie zaostrzenie polityki szczepień ? Czy czeka nas czwarta fala koronawirusa ? 

Wykonano dokładnie 31 863 546 iniekcji, a w pełni zaszczepionych są 15 453 502 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło dokładnie 17 507 308 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 201 779. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 174 niepożądaneh odczyny poszczepienne.
 
W środę odbyło się pierwsze losowanie w ramach nagród tygodniowych loterii szczepionkowej. Pierwsze tygodniowe losowanie objęło osoby zarejestrowane od 1 do 11 lipca. Łącznie wylosowano 130 nazwisk – 5 głównych i 5 rezerwowych do nagrody pieniężnej w wysokości 50 tys. zł, oraz 60 głównych i 60 rezerwowych do nagrody rzeczowej, jaką są elektryczne hulajnogi.


Loterie szczepionkowe nie zwiększają wskaźników szczepień
 
Systemy motywacyjne oparte na loteriach z nagrodami, wcale nie zwiększają wskaźników wyszczepialności - ustalili naukowcy z Boston University School of Medicine.

- Środki pieniężne przeznaczone na ten cel mogłyby być inwestowane w skuteczniejsze programy, mające na celu edukowanie i eliminowanie przyczyn oporów ludzi przed szczepieniami. - mówi prof. Allan J. Walkey. (czytaj wiecej TUTAJ)

 
Czy będzie zaostrzenie polityki szczepień ? 

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk pytany o zaostrzenie polityki szczepieniowej w niektórych krajach UE, m.in. we Francji, gdzie zapowiedziano, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych, powiedział, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień. Przyznał jednak, że część krajów faktycznie wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane.

- Uważnie to śledzimy i analizujemy – dodał.


Będą szczepić dzieci poniżej 12 roku życia? 
 
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że szczepionki to osiągnięcie medycyny, które "zmieniło nasze życie na lepsze".

- Jeśli będzie potwierdzenie przez wszystkie najważniejsze agencje lekowe, a w szczególności europejską, a więc także polską, że można szczepić dzieci poniżej 12. roku życia, to dopuścimy taką możliwość. Jest to dobrowolne szczepienie po to, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń, żeby nie było czwartej fali. - mówił Morawiecki. 
 
Z badań specjalistów University College London, University of York, a także uniwersytetów w Bristolu i Liverpoolu wynika, że wśród dzieci ryzyko zachorowania na COVID-19 lub zgonu wskutek tej choroby jest bardzo małe. W Anglii zmarło zaledwie 25 dzieci poniżej 18 lat. Na poważne powikłania zakażenia SARS-CoV-2 bardziej narażone są dzieci i nastolatki z poważniejszymi przewlekłymi chorobami współistniejącymi, takimi jak schorzenia neurologiczne czy zaburzenia odporności. Ale nawet w tej grupie małych pacjentów ryzyko jest raczej niewielkie.

 
Przed nami czwarta fala koronawirusa ? 
 
- Bez większej liczby szczepień grozi nam IV fala epidemii i wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień – oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller. - Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień – powiedzmy sobie wprost – grozi nam IV fala i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego.
 
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem delta.
 
W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.
 
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18, lat mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.


Czytaj też:
Loterie szczepionkowe nie zwiększają wskaźników szczepień

adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno