Przyszłość transportu w Wałbrzychu

Wałbrzych ma już nowy plan transportowy na kolejną dekadę. Sprawdzamy, jak zmieniać się będzie komunikacja publiczna i inne aspekty przemieszczania się po mieście.

Pierwszy taki plan sporządzono dla Wałbrzycha w 2012 roku. Po 10 latach wymagał on jednak sporej aktualizacji. Zmieniają się potrzeby mieszkańców, technologia motoryzacji, a także układ drogowy więc miasto, które chce kompleksowo podejść do tematu i starać się w przyszłości o fundusze zewnętrzne, musi mieć długoterminowy plan. Dokument liczy sobie ponad 160 stron szczegółowych analiz bieżącego stanu transportu, zaleceń i planów na kolejną dekadę. Wśród nich jednym z kluczowych elementów jest wymiana taboru na autobusy nisko- lub zero-emisyjne.
 
- Tutaj głównie miasto będzie chciało aplikować o środki unijne do sfinansowania projektu pod nazwą "Wałbrzyski Autobus Wodorowy". Chodzi o zakup zero-emisyjnych pojazdów elektrycznych zasilanych wodorowym ogniwem paliwowym. Chcielibyśmy zakupić 20 takich pojazdów a resztę taboru uzupełnić autobusami niskoemisyjnymi zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG) - mówi Andrzej Welc, kierownik Działu Komunikacji Zbiorowej ZDKiUM w Wałbrzychu.
 
 
W układzie komunikacyjnym miasta największą zmianą będzie wkrótce pojawienie się Obwodnicy Zachodniej. Na tej trasie powstać ma zupełnie nowa linia autobusowa.
 
- Planujemy uruchomienie linii, która połączy największe osiedla - Piaskową Górę i Podzamcze z centrum miasta. Można powiedzieć, że będzie to taka linia ekspresowa, bo znacząco skróci czas dojazdu do Śródmieścia. Ze wstępnych analiz wynika, że dojazd z pierwszych przystanków na Podzamczu do ostatnich w Śródmieściu zajmie około 14-15 minut - twierdzi Andrzej Welc.
 
 
Plan Transportowy zakłada, że dzięki wprowadzanym zmianom udział transportu publicznego w stosunku do transportu prywatnego wynosić będzie 50%. Planuje się także zwiększanie udziału rowerów w ruchu drogowym. Obecnie rowery stanowią około 2% pojazdów na drogach, a miasto chciałoby zwiększyć tę wartość dziesięciokrotnie w ciągu dekady.
 
- Jest możliwe, że przy ciągłej rozbudowie ścieżek rowerowych i rosnącej popularności rowerów elektrycznych, które mają sens przy ukształtowaniu tereny naszego miasta, zwiększymy ten udział do 20%. Wchodzą w to również inne urządzenia transportu osobistego, jak hulajnogi - dodaje Welc.
 
Zaktualizowany Plan nie wyklucza kontynuacji umów między Wałbrzychem a sąsiadami o przedłużaniu linii miejskich autobusów do pozostałych gmin. Możliwy będzie także dalszy rozwój tych połączeń, zgodnie z wolą partnerów. Pod koniec przyszłego roku kończy się dziesięcioletnia umowa ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym i rozpisany zostanie nowy przetarg. Firmy, które zdecydują się w nim startować, będą musiały dostosować się do wymogów zawartych w przyjętym przez Radę Miejską planie.
 
Zainteresowanych szczegółami opracowanego dokumentu odsyłamy TUTAJ.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno