Najpiękniejsze powozy konne w Zamku Książ
W niezwykłej scenerii Zamku Książ zaprezentowały się najpiękniejszy powozy konne wraz pasażerami stylizowanymi zgodnie z epoką. Nie zabrakło elementów arystokratycznych, góralskich czy bawarskich. Zobaczcie relację z VII Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia
 
 

 
Tradycja powożenia zaprzęgami konnymi w Polsce ma dość wczesną metrykę, którą datuje się na XVI wiek. Rozmiłowanie w znakomitych koniach i pięknych pojazdach wśród polskiej arystokracji i ziemiaństwa było niejednokrotnie powodem do widowiskowych wystąpień. 
 
Wiek XIX-ty to okres dynamicznego rozwoju wykorzystywania zaprzęgów. Wielkie rezydencje polskiej arystokracji, takie jak Łańcut czy Antoniny, gromadziły wtedy wspaniałe kolekcje pojazdów. Możni szczycili się posiadaniem i hodowlą wyśmienitych koni, nie dziwi więc, że pierwsze konkursy zaprzęgowe pojawiały się już w drugiej połowie XIX wieku.

Niestety, te piękne karty dziejów sportu zaprzęgowego zakończyła II Wojna Światowa i nowa epoka usuwania wszystkiego, co miało związek z elitarnym stylem życia. 
Dzięki  Polskiemu Towarzystwu Powozowemu, które w 2013 r. wystąpiło z inicjatywą zorganizowania pierwszych międzynarodowych zawodów tradycyjnego powożenia, we współpracy z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów, ta wspaniała dziedzina na naszych oczach powraca do życia. Nieprzerwanie od wielu lat każdy konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem publiczności.

opr. adm
foto: użyczone 
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno