Menu

Pierwsza polska organizacja romska powstała w Wałbrzychu

Dziś Wikipedia przypomina na swojej stronie głównej, że Wojewódzki Zarząd Stowarzysznia Cyganów Osiadłych w Wałbrzychu był pierwszą tego typu organizacją na ziemiach polskich po II wojnie światowej.

Pierwsza polska organizacja romska powstała w Wałbrzychu

W encyklopedycznym wpisie czytamy:

 

Celem działania Komitetu Cygańskiego (nazwa pierwotna z 1952 r. - przyp. red.) było wychowywanie ludności romskiej w Wałbrzychu w duchu socjalistycznym oraz dbanie, aby nie działa im się krzywda. Pierwsze pozytywne skutki działalności dostrzeżono po pół roku funkcjonowania organizacji. Objawiało się to m.in. zainteresowaniem Romów życiem społecznym miasta, np. wstępowaniem do Związku Młodzieży Polskiej, czy Ligi Kobiet, jak również do PZPR. Osiedlono też kilkanaście rodzin w Wałbrzychu, Świebodzicach, Ząbkowicach Śląskich oraz Nowej Hucie.

 

Organizowano pomoc socjalną i zabawy (zysk skierowano na cele administracyjne). Promowano również edukację. Dzieci romskie od września 1951 zaczęły uczęszczać do szkoły. 1 kwietnia 1952, decyzją PWRN we Wrocławiu Komitet rozwiązano i powołano Wojewódzki Zarząd Stowarzyszenia Cyganów Osiadłych w Wałbrzychu. Jego statut zatwierdzono w Warszawie. Organizacja miała realizować cele asymilacyjne i włączać Cyganów w orbitę życia społecznego, politycznego, kulturalnego kraju. Ponadto członkowie byli zobligowani do prowadzenia akcji uświadamiających w zakresie osiadłego trybu życia, zatrudnienia, poszanowania mienia społecznego, współdziałania z władzami, alfabetyzacji i edukacji dzieci.

 

Statut organizacji był modelowym dla stowarzyszeń romskich w całym kraju. W pierwszej połowie 1955 aktywność stowarzyszenia ustała i zakończyło ono działalność. W czerwcu 1955 dwanaście rodzin związanych z Andrzejem Siwakiem otrzymało skierowanie do województwa olsztyńskiego wystosowane przez Ministerstwo Rolnictwa.

 

 

Więcej na ten temat przeczytacie w oryginalnym wpisie na Wikipedii.

 

opr.plr

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

dezdemona (21 lipca 2021 19:26)
Dajcie im 1500 zł miesięcznie to w ogóle do pracy się nie wezmą bo po co .Ludzie co przepracowali 20 lat i więcej tyle emerytury mają . Tak państwo polskie dba o swoich obywateli !!!!!!!!!!!!
dezdemona (21 lipca 2021 19:23)
Dajcie im 1500 zł co miesiąc albo i więcej to do pracy nigdy się nie wezmą, bo po co ,a ludzie co przepracowali po 30 lat tyle emerytury mają czarna rozpacz.I tak państwo polskie dba o swoich obywateli !!!!!!!!!!!!!!!.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   romowie  |   cyganie  |   historia  |   stowarzyszenie  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij