Pierwsza polska organizacja romska powstała w Wałbrzychu

Dziś Wikipedia przypomina na swojej stronie głównej, że Wojewódzki Zarząd Stowarzysznia Cyganów Osiadłych w Wałbrzychu był pierwszą tego typu organizacją na ziemiach polskich po II wojnie światowej.

W encyklopedycznym wpisie czytamy:

 

Celem działania Komitetu Cygańskiego (nazwa pierwotna z 1952 r. - przyp. red.) było wychowywanie ludności romskiej w Wałbrzychu w duchu socjalistycznym oraz dbanie, aby nie działa im się krzywda. Pierwsze pozytywne skutki działalności dostrzeżono po pół roku funkcjonowania organizacji. Objawiało się to m.in. zainteresowaniem Romów życiem społecznym miasta, np. wstępowaniem do Związku Młodzieży Polskiej, czy Ligi Kobiet, jak również do PZPR. Osiedlono też kilkanaście rodzin w Wałbrzychu, Świebodzicach, Ząbkowicach Śląskich oraz Nowej Hucie.

 

Organizowano pomoc socjalną i zabawy (zysk skierowano na cele administracyjne). Promowano również edukację. Dzieci romskie od września 1951 zaczęły uczęszczać do szkoły. 1 kwietnia 1952, decyzją PWRN we Wrocławiu Komitet rozwiązano i powołano Wojewódzki Zarząd Stowarzyszenia Cyganów Osiadłych w Wałbrzychu. Jego statut zatwierdzono w Warszawie. Organizacja miała realizować cele asymilacyjne i włączać Cyganów w orbitę życia społecznego, politycznego, kulturalnego kraju. Ponadto członkowie byli zobligowani do prowadzenia akcji uświadamiających w zakresie osiadłego trybu życia, zatrudnienia, poszanowania mienia społecznego, współdziałania z władzami, alfabetyzacji i edukacji dzieci.

 

Statut organizacji był modelowym dla stowarzyszeń romskich w całym kraju. W pierwszej połowie 1955 aktywność stowarzyszenia ustała i zakończyło ono działalność. W czerwcu 1955 dwanaście rodzin związanych z Andrzejem Siwakiem otrzymało skierowanie do województwa olsztyńskiego wystosowane przez Ministerstwo Rolnictwa.

 

Więcej na ten temat przeczytacie w oryginalnym wpisie na Wikipedii.

 

opr.plr

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno