Podsumowanie rekrutacji do szkół średnich

Zakończył się zasadniczy etap rekrutacji do szkół średnich. Sprawdzamy, które szkoły i kierunki cieszyły się największym powodzeniem.

W tym roku mieliśmy w Wałbrzychu 885 absolwentów szkół podstawowych. Miasto założyło, że należy przygotować dla wszystkich miejsca w szkołach średnich i dodatkowo 177 miejsc (+20%) dla ewentualnych chętnych spoza Wałbrzycha. Podczas rekrutacji okazało się, że chętnych jest o wiele więcej, bo łącznie złożono 1375 wniosków, z czego potwierdzono 1268 - tylu kandydatów złożyło ostatecznie wymagany komplet dokumentów. Największą popularnością cieszyły się licea ogólnokształcące - trafi tam 45%chętnych. Dla technikum i szkół branżowych proporcje wynoszą kolejno 39% i 16%.
 
- Na terenie Wałbrzycha od kilku lat obserwujemy tendencję, ze zainteresowanie liceami ogólnokształcącymi jest większe niż technikami. To zupełne przeciwieństwo tendencji w województwie i w kraju, gdzie ten rozkład procentowy wygląda zupełnie inaczej. Nasza młodzież wybiera licea ogólnokształcące i daje w ten sposób sygnał, że potrzebuje więcej czasu, by zastanowić się, co dalej robić w swoim życiu zawodowym - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Reagując na nadwyżkę chętnych, władze Wałbrzycha chcąc zatrzymać jak najwięcej młodzieży w swoich szkołach, podjęły decyzje o zwiększeniu dostępnych miejsc na najbardziej obleganych kierunkach.
 
- Po pierwsze powiększyliśmy oddziały w placówkach zgodnie z zainteresowaniem i po drugie zwiększyliśmy liczbę uczniów w oddziałach, aby przyjąć odpowiednią ilość zainteresowanych. Pamiętajmy jednak, że mamy wciąż w szkołach młodzież z "podwójnych roczników" i przepustowość naszych szkół jest w pewnym zakresie ograniczona - tłumaczy Sylwia Bielawska.
 
Ostatecznie do szkół średnich w Wałbrzychu przyjętych zostanie 1168 uczniów w tym 529 do liceów, 451 do techników i 188 do szkół branżowych. Aż 83% kandydatów trafi do szkoły, którą wskazali jako pierwszą w rekrutacji. Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem?
 
- Pod względem liczby osób na jedno miejsce w liceach ogólnokształcących największe zainteresowanie było na profilu dwujęzycznym z wykładowym językiem angielskim w I LO. Na drugim miejscu klasa przygotowania wojskowego w IV LO. W technikach największym zainteresowaniem cieszył się technik automatyk w Energetyku oraz technik żywienia i usług gastronomicznych - trener personalny z zasadami dietetyki w ZS nr 7 - wymienia Sylwia Bielawska.
 
 
Teraz uczniowie mają czas na podjęcie ostatecznej decyzji, czy wybiorą szkoły i kierunki, na które się dostali. Gdyby jednak się okazało, że zmienią zdanie, to mogą tworzyć się wolne miejsca na poszczególnych kierunkach. Urząd Miejski uruchomił specjalną infolinię, gdzie będzie można zasięgnąć szczegółowych informacji, bo może się okazać, że mimo braku decyzji o przyjęciu w pierwszym etapie (dotyczy to 100 osób), uczeń może liczyć na zajęcie zwolnionego miejsca.
 
- Od 2 sierpnia zapraszam do kontaktu rodziców dzieci, które nie znalazły na ten moment miejsca w wałbrzyskich szkołach. Wtedy będziemy wiedzieć, gdzie zwolniły się miejsca na przykład w wyniku niepotwierdzenia woli w przypadku zakwalifikowania w pierwszym etapie. Będziemy też sugerować, do której szkoły należy się udać, celem złożenia dokumentów, gdzie dyrektor będzie dopisywał w miarę wolnych miejsc nowych kandydatów - mówi Katarzyna Byra, inspektor w Biurze Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
 
 
Czas na podjęcie ostatecznej decyzji mija 30 lipca, tak by od 2 sierpnia urzędnicy i dyrektorzy wiedzieli iloma wolnymi miejscami będą jeszcze dysponować. Informacji będzie można zasięgnąć w sekretariatach poszczególnych szkół oraz w Urzędzie Miejskim pod nr 74 66 55 311.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno