Menu

Ponad miliard złotych na eko-autobusy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wykorzysta 1,2 mld zł w kolejnym naborze programu Zielony Transport Publiczny (ZTP2). Nowy konkurs NFOŚiGW ogłosili 23 lipca 2021 r. w Stalowej Woli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski. Środki mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Ponad miliard złotych na eko-autobusy
Program priorytetowy „Zielony Transport Publiczny” to wieloletni program NFOŚiGW, który odpowiada na wyzwania i potrzeby w zakresie transformacji transportu publicznego w Polsce. Jego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój zielonej, inteligentnej mobilności. Dzięki dostosowaniu instrumentów wsparcia w programie do warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy Narodowy Fundusz może się ubiegać o środki finansowe z KPO przeznaczone na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego. Jednocześnie, w zgodzie z celami KPO, nowy strumień finansowania z NFOŚiGW pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu, powodującemu szkody społeczne, gospodarcze i środowiskowe.
 
- Możliwość korzystania z publicznego, a do tego ekologicznego transportu powinni mieć wszyscy - zarówno mieszkańcy dużych i średnich miast, jak i mniejszych miast i miejscowości. Program Zielony Transport Publiczny umożliwi wprowadzenie do floty przewoźników ok. 760 nowych autobusów zeroemisyjnych - to inwestycja w lepsze zdrowie i jakość życia Polaków – podkreślił minister Kurtyka.
 
Modernizacja taboru ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza ponieważ wprowadzane do floty ekologiczne autobusy będą zastępować te stare, szkodliwe dla ludzi i środowiska. Finansowanie z programu ZTP przełoży się również na zmniejszenie emisji CO2 co najmniej o 18 416 Mg/rok, ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) o 0,052 Mg/rok oraz ograniczenie emisji tlenków azotu o 13,611 Mg/rok. Jednocześnie, dzięki skierowaniu środków do średnich i małych miast, pieniądze z KPO pozwolą zmierzyć się z problemem wykluczenia transportowego, które według rozlicznych szacunków może dotykać od 11 nawet do 15 mln Polaków.
 
Ogłoszony dzisiaj konkurs ma na celu wsparcie organizatorów publicznego transportu zbiorowego w nabyciu nowych zeroemisyjnych autobusów, w tym trolejbusów i autobusów zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru oraz rozwój infrastruktury ładowania. Samorządy i ich spółki będą mogły ubiegać się o sięgające od 20 do 80% dofinansowanie na zakup lub leasing takich pojazdów i szkolenie kierowców oraz do 25% na rozwój infrastruktury ładowania – budowę nowych lub modernizację istniejących stacji ładowania. Wysokość dofinansowania jest uzależniona m.in. od liczby mieszkańców oraz rodzaju organizowanego transportu publicznego. Na ten cel przeznaczono maksymalnie miliard złotych. Kolejne 200 mln zł to środki na pożyczki, służące finansowaniu ww. przedsięwzięć. Nabór wniosków będzie prowadzony od 1 września do 20 grudnia 2021 r.
 
 
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od lat konsekwentnie realizuje działania na rzecz ograniczenia zużycia paliw emisyjnych w transporcie, wspierając m.in. rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego w całej Polsce. Dzięki dofinansowaniom z NFOŚiGW w ramach programów „Gepard” oraz „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”  samorządy zakontraktowały już zakup 89 autobusów elektrycznych. Środki z programu Zielony Transport Publiczny pozwolą zwielokrotnić tę liczbę, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości komunikacji zbiorowej. Zwiększenie liczby pojazdów zeroemisyjnych na polskich drogach, czemu służy także ogłoszony przez nas niedawno program „Mój elektryk”, to jeden ze sposobów na osiągnięcie odczuwalnej przez nas wszystkich poprawy jakości powietrza w Polsce – komentuje prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.
 
Przypominamy, że władze Wałbrzycha planują zakup autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi a w perspektywie 10 lat wykluczyć pojazdy spalinowe z miejskiego taboru. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
opr.plr
żródło: NFOŚiGW
foto: Travelarz, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wkur....ny! (24 lipca 2021 22:06)
Cytuję użytkownika: Zadowolony
Cytuję użytkownika: Wkur....ny!
Jak tam ,,Mobruk ,, , specjalisto od szprycowania Szełemengele ?
I jest moja ulubiona męska cieplutka paróweczka. Gdzie słodki twardzielu się ukrywałeś? Czyżby cię dopadli za podglądanie mężczyzn w toalecie? Jak tam nie masz już traumy po złym dotyku od ojca? Śpij, śnij i ssij męski kolorowy i tęczowy słodziaku.
Ciebie pop*****leńcu powinni zamknąć w małym pomieszczeniu ze stadem pedalskich i lesbijskich zwyroli . Mnie męska dziwko nie rusza twoja zaczepka . Niech ci grzebią w odbycie skoro to tak kochasz . Ale nie rób tego publicznie . Nas normalnych ludzi to ob-żydza . Ssij sobie , ssij .
Zadowolony (24 lipca 2021 20:37)
Cytuję użytkownika: Wkur....ny!
Jak tam ,,Mobruk ,, , specjalisto od szprycowania Szełemengele ?
I jest moja ulubiona męska cieplutka paróweczka. Gdzie słodki twardzielu się ukrywałeś? Czyżby cię dopadli za podglądanie mężczyzn w toalecie? Jak tam nie masz już traumy po złym dotyku od ojca? Śpij, śnij i ssij męski kolorowy i tęczowy słodziaku.
Wkur....ny! (24 lipca 2021 20:31)
Jak tam ,,Mobruk ,, , specjalisto od szprycowania Szełemengele ?
Ksiegowy (24 lipca 2021 17:28)
Cytuję użytkownika: jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek
nazole won nie ma innej planety B trzeba dbać o ziemie
Wrogowie Polski nie beda brani w niewole w razie czego.
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (24 lipca 2021 15:34)
nazole won nie ma innej planety B trzeba dbać o ziemie
Księgowy (24 lipca 2021 14:04)
Mordowania Polski i Polaków ciag dalszy.Tym razem niemieckim ekologizmem na rozkaz Adolfiny.Bo przemysl ma być tylko w Niemczech a Polacy mają tam parobkowac.Taki jest plan.

Dodaj komentarz

Górnik wygrywa z Kotwicą Kołobrzeg

Będą produkować wodór ze śmieci

Fajnie wygląda... szczególnie z góry

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij