Menu

Zbroje i kimona w wałbrzyskiej Palmiarni

Kolejny element kultury japońskiej gości od piątku w Palmiarni w Wałbrzychu. Oprócz stałej ekspozycji drzewek bonsai można podziwiać tradycyjne stroje - odświętne i bojowe.

Zbroje i kimona w wałbrzyskiej Palmiarni
Zbroja japońska należy do najbardziej oryginalnego i wyrafinowanego rodzaju uzbrojenia ochronnego. Cechuje ją bogate zdobnictwo, piękna forma, ekspresyjny wyraz a także nietuzinkowe materiały z których została wykonana. Jest połączeniem elementów twardych (metalowych) z miękkimi (skóra ,jedwab).
 
- Uważam, że właśnie dzięki tym połączeniom, oryginalnym materiałom, ale też perfekcji wykonania zasługuje na miano dzieła sztuki. Zbroja służyła wojownikom w boju, ale była również przedmiotem kultu posiadacza i dumy rzemieślników którzy ją wykonywali - mówi Piotr Czerniachowski z Akina Bonsai, organizator wystawy.
 
 
Jednym z najbardziej efektownych i charakterystycznych elementów zbroi jest hełm i maska. Hełm o często fantazyjnych i niezwykłych kształtach to prawdziwe dzieło sztuki. Elementy takie jak: rogi, demony, smoki, motywy zwierzęce i roślinne to wyraz kreatywności i wyobraźni mistrzów rzemiosła. Maska tego typu to element niespotykany w rzeszy uzbrojenia ochronnego. Wykonywana z metalu lub skóry miała wzbudzać skrajne uczucia od wzbudzania strachu –w maskach ressej , tengu karura o ostrych rysach i demonicznym wyglądzie i często przerażającym kształtach, do wzbudzenia łagodności, rozładowania agresji a tym samym uśpienia ducha walki przeciwnika – i właśnie taki charakter miały maski okina przedstawiające starego człowieka czy młodzieńca. Prezentowane zbroje są kopiami XVII/XVIII wiecznych zbroi.
 
 
W kontraście do strojów bojowych zaprezentowano także odzież odświętną - kimona. Są one jednym z najbardziej kultowych symboli Japonii, a jego kolory i wzory są przykładem japońskiej wrażliwości kulturowej i estetyki. Kimono powstało w dalekiej przeszłości jako rodzaj bielizny o nazwie ko-sode (dosł. „krótki, mały rękaw”, „małe otwory w rękawie”). Ubraniem zewnętrznym, bogato barwionym i haftowanym, stało się w okresie Muromachi (1392–1573). Współcześnie nosi się je wyłącznie na specjalne okazje, takie jak: wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne tradycyjne imprezy i pogrzeby. Odpowiedni styl i kolor kimona zależy od okazji, wieku i stanu cywilnego noszącej je osoby.
 
 
 
Jest to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T. Rękawy są różnej długości i szerokości. Według tradycji, kobiety niezamężne powinny nosić kimono o długich rękawach, sięgających niemal ziemi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru składa się z wielu części, w tym m.in. z szerokiego pasa zwanego obi.
 
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie wybierzcie się do Palmiarni. Warto także skontaktować się z Piotrem Czerniachowskim z Akina Bonsai, który z przyjemnością wprowadzi was w tajniki pielęgnacji drzewek bonsai podczas organizowanych cyklicznie warsztatów.
 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ik (24 lipca 2021 19:26)
Cytuję użytkownika: John
Nie jestem zaszczepiony. Noszę żółtą opaskę na ramieniu. Nie mogę wejść.
Ja nie byłem zaszczepiony i wszedłem normalnie
John (24 lipca 2021 17:46)
Nie jestem zaszczepiony. Noszę żółtą opaskę na ramieniu. Nie mogę wejść.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   palmiarnia  |   bonsai  |   zbroja japońska  |   samurai  |   kimono  |  

Gość Dnia - Roman Szełemej

Gość Dnia - Piotr Sosiński

Czy starzenie się powoduje stres?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij