Zbroje i kimona w wałbrzyskiej Palmiarni

Kolejny element kultury japońskiej gości od piątku w Palmiarni w Wałbrzychu. Oprócz stałej ekspozycji drzewek bonsai można podziwiać tradycyjne stroje - odświętne i bojowe.

Zbroja japońska należy do najbardziej oryginalnego i wyrafinowanego rodzaju uzbrojenia ochronnego. Cechuje ją bogate zdobnictwo, piękna forma, ekspresyjny wyraz a także nietuzinkowe materiały z których została wykonana. Jest połączeniem elementów twardych (metalowych) z miękkimi (skóra ,jedwab).
 
- Uważam, że właśnie dzięki tym połączeniom, oryginalnym materiałom, ale też perfekcji wykonania zasługuje na miano dzieła sztuki. Zbroja służyła wojownikom w boju, ale była również przedmiotem kultu posiadacza i dumy rzemieślników którzy ją wykonywali - mówi Piotr Czerniachowski z Akina Bonsai, organizator wystawy.
 
 
Jednym z najbardziej efektownych i charakterystycznych elementów zbroi jest hełm i maska. Hełm o często fantazyjnych i niezwykłych kształtach to prawdziwe dzieło sztuki. Elementy takie jak: rogi, demony, smoki, motywy zwierzęce i roślinne to wyraz kreatywności i wyobraźni mistrzów rzemiosła. Maska tego typu to element niespotykany w rzeszy uzbrojenia ochronnego. Wykonywana z metalu lub skóry miała wzbudzać skrajne uczucia od wzbudzania strachu –w maskach ressej , tengu karura o ostrych rysach i demonicznym wyglądzie i często przerażającym kształtach, do wzbudzenia łagodności, rozładowania agresji a tym samym uśpienia ducha walki przeciwnika – i właśnie taki charakter miały maski okina przedstawiające starego człowieka czy młodzieńca. Prezentowane zbroje są kopiami XVII/XVIII wiecznych zbroi.
 
 
W kontraście do strojów bojowych zaprezentowano także odzież odświętną - kimona. Są one jednym z najbardziej kultowych symboli Japonii, a jego kolory i wzory są przykładem japońskiej wrażliwości kulturowej i estetyki. Kimono powstało w dalekiej przeszłości jako rodzaj bielizny o nazwie ko-sode (dosł. „krótki, mały rękaw”, „małe otwory w rękawie”). Ubraniem zewnętrznym, bogato barwionym i haftowanym, stało się w okresie Muromachi (1392–1573). Współcześnie nosi się je wyłącznie na specjalne okazje, takie jak: wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne tradycyjne imprezy i pogrzeby. Odpowiedni styl i kolor kimona zależy od okazji, wieku i stanu cywilnego noszącej je osoby.
 
 
Jest to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T. Rękawy są różnej długości i szerokości. Według tradycji, kobiety niezamężne powinny nosić kimono o długich rękawach, sięgających niemal ziemi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru składa się z wielu części, w tym m.in. z szerokiego pasa zwanego obi.
 
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie wybierzcie się do Palmiarni. Warto także skontaktować się z Piotrem Czerniachowskim z Akina Bonsai, który z przyjemnością wprowadzi was w tajniki pielęgnacji drzewek bonsai podczas organizowanych cyklicznie warsztatów.
 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno