Menu

Czy Wałbrzych jest komunikacyjnie wykluczony?

Według działaczy Lewicy Razem Wałbrzych boryka się z wykluczeniem komunikacyjnym. Pomimo dobrych połączeń kolejowych z Wrocławiem ich zdaniem za mało uwagi poświęca się komunikacji z Kłodzkiem i zapomniano o międzymiastowym transporcie autobusowym.

Czy Wałbrzych jest komunikacyjnie wykluczony?
Podróż do Wrocławia komunikacją publiczną jest zdaniem Lewicy Razem na dobrym poziomie, ale mieszkańcy regionu oczekują na więcej regionalnych połączeń między mniejszymi miastami.
 
- Jeśli w ogóle jest PKS tak jak w powiecie kłodzkim, to często są to tak zwane kursy alibi, autobus dwa razy dziennie, ostatni kurs o 12:00. Praktycznie z sensem dostać się tam do pracy czy do szkoły jest niemożliwe. System spychania ludzi do tego, by korzystali z samochodów sprawia, że jest ich coraz więcej i w takich miastach jak Nowa Ruda czy Kłodzko parkingi są pełne, nie ma się gdzie zatrzymać - mówi Maciej Zaboronek, działacz Lewicy Razem okręgu wałbrzyskiego.
 
 
Jak podkreśla Maciej Zaboronek, wykluczenie komunikacyjne Wałbrzycha najmocniej objawia się brakiem dworca autobusowego.
 
- Jesteśmy w miejscu, gdzie miał powstać dworzec, ale wciąż go nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Ma go zbudować prywatny inwestor, a nie państwo. Jesteśmy uzależnieni od kogoś, kto tego dworca nie buduje.To wstyd dla tak dużego miasta jak Wałbrzych, że nie ma dworca autobusowego i nie ma się gdzie zatrzymać - twierdzi Zaboronek.
 
 
Kolejnym kluczowym aspektem zdaniem Lewicy Razem jest traktowanie po macoszemu transportu kolejowego, który oprócz połączeń między dużymi miastami, nie ma wiele do zaoferowania podróżnym.
 
- Pociąg na trasie Wałbrzych-Wrocław jest transportem tańszym, wygodniejszym i szybszym. Tak samo mogłoby to wyglądać na trasie Wałbrzych-Kłodzko, gdyby te pociągi były częste, przewidywalne, rozkład był regularny i dobrze skomunikowany autobusami z okolicznymi miejscowościami - mówi Anna Stabrowska wałbrzyska działaczka Lewicy Razem.
 
 
 
W samym Wałbrzychu Lewica Razem podtrzymuje swoje dawne postulany o bezpłatnej komunikacji autobusowej dla dzieci i seniorów. W całym kraju natomiast chcieliby przywrócić komunikację autobusową wzorem dawnego PKS-u.
 
- Likwidacja większości połączeń i pozwolenie by te PKS-y bankrutowały, to był błąd, który teraz trzeba naprawić. Państwo musi wziąć za to odpowiedzialność i to jest deklaracja całego klubu Lewicy, że postawimy na transport publiczny w mniejszych i średnich miejscowościach i ponowne skomunikowanie całej Polski - mówi poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg.
 
 
Lewica Razem uruchomiła petycję o zwiększenie połączeń kolejowych do Kłodzka. Chcą, by pociągi na tej trasie kursowały co godzinę. Czekamy na wasze komentarze, czy podobnie jak Lewica Razem sądzicie, że Wałbrzych jest komunikacyjnie wykluczonym miastem?
 
Całą konferencję prasową możecie obejrzeć poniżej:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Hydra (13 października 2021 16:31)
Kolej naziemna w Wałbrzychu to by było coś.
ŁZEELITA (28 lipca 2021 14:13)
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Cytuję użytkownika: Rita
Cytuję użytkownika: Aga
Maja racje.Dworca nie ma .Wstyd.Do Zagorza nawet autobus nie jedzie itd.
Kto zniszczył dworzec autobusowy?Wiesz coś na ten temat ?Miał być dworzec autobusowy i co ?i gówno!Tak będzie ze stadionem ,wyburzy na Białym Kamieniu i nie wybuduje nowego ,bo nie będzie piniedzy.
Dworzec autobusowy zniszczyła "Solidarność" która postanowiła zamknąć dolnośląskie zagłębie węglowe gdyż była to ostoja ludzi o przekonaniach komunistycznych. By zapobiec ogromnej fali bezrobocia pozwolono na "nyski". Te kursowały minutę przed PKS'ami oferując nieco tańsze bilety. Doprowadziło to do ekonomicznej zapaści tej firmy. Po czasie busiarze stwierdzili że nie opłaca im się jeździć bowiem znaleźli lepsze zajęcie.
OJ TY BRUDNY KLAMCO BEZ HONORU, RATUSZOWA TIROWKO. KAZDY WIE, ZE KOPALNIE JAK I TYSIACE INNYCH ZAKLADOW W POLSCE ZAMYKAL LEWANCOWSKI Z PO. OBECNIE EUROPOSEL, GLOSUJACY ZA KARAMI DLA POLSKI.
Girnek (28 lipca 2021 13:27)
Cytuję użytkownika: kto kolwiek widział...
A gdzie się podział poseł Dyduch? Jest jeszcze w naszym kraju kilka kobiet do obrażenia.
Duch ma się dobrze.Chyba się trochę nawrócił na stare lata.Krytykuje Tuska i Pojomanych.Moze tam już nic nie może i zmienia poglądy.A ten z Razem niech zabiera swoje towarzystwo i razem wypad z Wałbrzycha
Fliper (28 lipca 2021 11:00)
Też mi dworzec centrum...dojaz rozjeuanabaną Lubelską a wyjazd nie lepszą Browarną. A miejsca postojowe pod dworcem to klepisko a nie parking. Tylko dlaczego rondo jeszcze hucznej nazwy nie posiada -jest okazja dla płodnych umysłów ratuszowych.
Alex (28 lipca 2021 10:44)
Miasto ponad 100.000 mieszkańców bez dworca autobusowego co dalej bez przewoźnika regionalnego. Wstyd , ale to również wina państwa polskiego, urzędu marszałkowskiego, które nie ma koncepcji na transport publiczny i wykluczenie komunikacyjne
Jacek (28 lipca 2021 9:45)
Nie dla lewaków w Wałbrzychu. Pamiętacie co wasi partyjni koledzy zrobili w 2003 dla swoich potrzeb aby utrzymać koryto po wyborach? Pozbawili Wałbrzych grodzkości. Pamiętacie co wasi partyjni koledzy zrobili z pieniędzmi na obwodnicę? Zdefraudowali je. Więc jak dzisiaj słyszę, że chcecie skomunikować Wałbrzych to mnie nerwy biorą.
kto kolwiek widział... (28 lipca 2021 9:04)
A gdzie się podział poseł Dyduch? Jest jeszcze w naszym kraju kilka kobiet do obrażenia.
Jerzy Ostrowski. (28 lipca 2021 8:09)
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: Nysa - Ķlodzka
Cytuję użytkownika: Wojtek
Przykładowo z Wałbrzycha do pobliskiego Dzierżoniowa a trochę dalej do Nysy, Opola transportem publicznym nie dojedziemy
Ile osób w tych czasach jeździ PKSem? Z drugiej strony PiS obiecał w każdej gminie połączenia autobusowe. 6 lat rządzą i? Nic.
PiS dał możliwość szerokiego dofinansowania samorządom aby mogły one odbudować połączenia pomiędzy miejscowościami.Zapytaj zatem Szełemeja czy z tej okazji skorzystał?
W punkt.A tak na marginesie,ten,który tak zamartwia się wykluczeniem Wałbrzycha,wiedział do wczoraj gdzie jest Wałbrzych?Zapewne nie.Niech rządzi tam ,gdzie jego miejsce.Takich zamenciarzy nie potrzeba,mamy swoich.
Patryk (28 lipca 2021 8:07)
Cytuję użytkownika: Grześ
Pisowskie debile dali głos. Pokazać na należy jak to się robi na przykładzie pisowców w rządzie - niedudolnym rządzie.
Idź się leczyć psychopato, a na drugi raz zanim zasiądziesz troglodyto przed kompem i zaczniesz wylewać swoje chore frustracje i rzygać żółcią to zapoznaj się nad jakim tematem jest dyskusja bo właśnie zrobiłeś z siebie palanta.
Patryk (28 lipca 2021 8:01)
Cytuję użytkownika: Nysa - Ķlodzka
Cytuję użytkownika: Wojtek
Przykładowo z Wałbrzycha do pobliskiego Dzierżoniowa a trochę dalej do Nysy, Opola transportem publicznym nie dojedziemy
Ile osób w tych czasach jeździ PKSem? Z drugiej strony PiS obiecał w każdej gminie połączenia autobusowe. 6 lat rządzą i? Nic.
PiS dał możliwość szerokiego dofinansowania samorządom aby mogły one odbudować połączenia pomiędzy miejscowościami.Zapytaj zatem Szełemeja czy z tej okazji skorzystał?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   komunikacja  |   pociąg  |   autobus  |   wykluczenie  |   transport  |   lewica razem  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij