Menu

Grzywna 30 tys.? Mandat 5 tys. ?

30 tysięcy złotych - tyle może wynieść najwyższa grzywna, najwyższy mandat to 5 tys. - rząd przyjął projekt nowelizacji ''Prawa o ruchu drogowym". Zmiany mają wejść w życie od grudnia bieżącego roku. Co się zmieni ? 


 

Grzywna 30 tys.? Mandat 5 tys. ?

- Koniec z pobłażliwością dla piratów drogowych. Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, każdego dnia przybywa rannych – mówił  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła projekt nowelizacji ustawy.  Co się zmieni? 

- przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h - maksymalny mandat karny ma wynosić 5 tys. zł.  (w warunkach recydywy zatrzymany dostanie mandat od 3 do 5 tys.)
-  maksymalna kwota grzywny ma zostać podwyższona z 5 tys. zł do 30 tys. zł. (wykroczenia drogowe, w postępowaniu mandatowym do 3,5 tys. zł.)
- jazda pos wpływem alkoholu - areszt lub minimum 2,5 tys. zł. 

- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - minimum 1,5 tys. zł (3 tys. zł w warunkach recydywy)

- punkty karne kasowane po 2 latach a nie jak do tej pory po roku
- nie będzie można  zmniejszyć liczby punktów karnych dzięki specjalnym kursom

Rozważane jest też dostosowanie stawek ubezpieczenia OC w zależności od ilości punktów karnych i historii wykroczeń. Kierowcy jeżdżący przepisowo byliby uprzywilejowani. Projekt zakłada też, że renty dla ofiar i rodzin ofiar wypadków przyznawane byłyby "z automatu", bez konieczności składania wniosku przez pokrzywdzonych 
 
 
Jak Wam sie podoba projekt? Czekamy na komentarze.

adm
foto:  adobestock
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Drodix (29 lipca 2021 6:46)
Cytuję użytkownika: Hej
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu - i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie! https://cutt.ly/OmOMB0D
Perkowska z taką grubą dupą to do cyrku a nie burdel otwierać. Weź się w końcu za jakąś uczciwą robotę a nie całe życie na koszt innych.
Fliper (29 lipca 2021 2:47)
Najpierw ZŁODZIEJE Z WIEJSKIEJ niech zostaną rozliczeni a nie kolejne szukanie kasy na ulicy. Żeby nie było...surowsze kary dla alko-piratów-debili-morderców..ale większym bagażem zostanie "doceniony" na min.2 lata na sztywno kraty w wyniku czego ...utrata pracy, kontaktów,posypie się i rodzina i wstyd na mieście zostanie i przepadek auta którym spowodował wypadek, bez względu na to czyją jest własnością...wypożyczalni, kolegi, sąsiada...kropka.
Jerzy Jacek Pilchowski (28 lipca 2021 21:37)
Cytuję użytkownika: Albert
Cytuję użytkownika: Józef
Mandaty powinny być przyznawane od dochodu miesięcznego
Czyli im biedniejszy tym bardziej bezkarny ? Beznadziejny pomysł.
To jest bardzo dobry pomysł. Największymi piratami są ludzie bogaci i ich dzieci. Oni myślą, że im jest wszystko wolno. Kary powinny być więc takie aby również oni poczuli "ból" gdy zostaną złapani i ukarani.
sdfvgfdbgb (28 lipca 2021 20:54)
a kiedy sędziowie , księża zaczną płać ZUS to jest patologia wszyscy są równi hahahahahahah sędzia czy ksiądz zarabia PO 20 tyś i zus nie płać
kierowca (28 lipca 2021 16:59)
Większa kara - większa pokusa dla panów policjantów i wyższe zapłaty dla "papug".
bob (28 lipca 2021 16:27)
Cytuję użytkownika: Geniusz
Jadę najebany. Łaskawy policjant da 2.5 tyś. Jadę trzeźwy.surowy policjant da mi za 80 na 50tce 5 tysięcy. Kto to ustanawial te przepisy?
Jak zwykle, nie chodzi o bezpieczeństwo, tyko żeby wyciągnąć kasę od kierowców. Mandaty, aby były sprawiedliwe powinny być adekwatne do wynagrodzeń, lub do średniej wartości auta, którym się poruszał delikwent.
Romuald (28 lipca 2021 15:16)
Debile dlatego posłowie podnoszą sobie wypłaty. Zapomnieli znieść immunitet sędziom prokurator posłom senatorom i zmniejszyć kasę do średniiej krajowej
analityk medyczny (28 lipca 2021 15:06)
no to tylko patrzeć jak będą na siłę ustawiane ograniczenia na głównych, szerokich i wielopasmowych drogach przelotowych zarówno w miastach jak i poza nimi, te ręczne dalmierze używane przez prywatną firmę ochroniarską pod nazwą "policja", wystarczy trzymają spust złapać szybki obiekt i skierować nawet na budynek i spuścić spust i okazuje się, że budynek pędzi 80 km/h,
Geniusz (28 lipca 2021 14:37)
Jadę najebany. Łaskawy policjant da 2.5 tyś. Jadę trzeźwy.surowy policjant da mi za 80 na 50tce 5 tysięcy. Kto to ustanawial te przepisy?
Albert (28 lipca 2021 14:36)
Cytuję użytkownika: Józef
Mandaty powinny być przyznawane od dochodu miesięcznego
Czyli im biedniejszy tym bardziej bezkarny ? Beznadziejny pomysł.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

policja  |   Wałbrzych  |   kodeks ruchu drogowego  |   przepisy  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Mamy szybkiego komendanta

Warsztaty ''Bezpieczny Senior''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij