Menu

Bezpieczny powrót do szkoły

Do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Bezpieczny powrót do szkoły
Na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki przedstawiono informację na temat bezpiecznego powrotu do szkół w nowym roku szkolnym.
 
- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.
 
Zapowiedziała, że w poniedziałek do szkół dotrą przez System Informacji Oświatowej wytyczne przeciwepidemiczne przygotowane przez MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
 
Wytyczne to zbiór rekomendacji zawierających najważniejsze zasady bezpieczeństwa takie, jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, a także postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
 
Wiceminister wskazała, że dyrektorzy i samorządy zgodnie z tymi wytycznymi będą przygotowywać szkoły na powrót uczniów.
 
Machałek zapowiedziała też, szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.
 
W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami, spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online z udziałem przedstawicieli podmiotu leczniczego, adresowane do dyrektorów szkół na temat programu szczepień nastolatków.
 
- Najważniejsze w bezpiecznym powrocie będzie rzetelna informacja na temat szczepień i korzyści, jakie płyną ze szczepień – powiedziała Machałek.
 
Podała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną.
 
 
Poinformowała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. "To się stopniowo zwiększa. Mamy nadzieję, że po naszych akcjach informacyjnych skala zaszczepionych dzieci i młodzieży będzie większa" – powiedziała.
 
Machałek dodała, że wśród starszych uczniów – w wieku 17-18 lat – zaszczepionych jest około 40 proc. Mówiła, że niższy odsetek zaszczepionych młodszych uczniów wiąże się z tym, że szczepienia w tej grupie rozpoczęły się później.
 
Wiceminister podała także, że MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest około 70 proc. nauczycieli. Przypomniała, że nauczyciele zostali zgłoszeni do grupy priorytetowej w Narodowym Programie Szczepień. Od lutego mogli się zgłaszać do szczepień. Tym samym łącznie zgłosiło się ok. 590 tys. osób. Dwie dawki preparatu przyjęło 474 312 pracowników systemu oświaty, a na uczelniach – 67 410 osób. Machałek wskazała, że do tej liczby należy dodać nauczycieli, którzy zaszczepili się indywidualnie w ramach szczepień populacyjnych.
 
Wiceminister pytany była na konferencji, czy rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli.
 
- Jesteśmy za tym, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło, ale nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień dla nauczycieli – powiedziała. - 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. My liczymy, że od września będzie ich więcej. Natomiast bardzo mocno zachęcamy. To chcę powiedzieć jasno: jeśli chcemy dbać o siebie i o innych, to po prostu się zaszczepmy – podkreśliła. (PAP)
 
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (1 sierpnia 2021 17:03)
Cytuję użytkownika: Ania
Cytuję użytkownika: pawel
Cytuję użytkownika: Ania
Cytuję użytkownika: wara od naszych dzieci
ręce precz od naszych dzieci z eksperymentem medycznym zwanym szczepionką na Civid -19
ale śmieszki na tej sali xDDDDDDD https://media.tenor.com/images/8df2618b87b86d194d3b3795265dfcd1/tenor.gif
Znowu memy rozsyłasz , to bardziej na lewackim wykopie przechodzi jak tutaj :(
to nie mem tylko gif.
Ok ,dzięki już wyłaczylem wyświetlanie obrazków i wszelkich znaków grafnicznych na tym portalu :)
Ania (1 sierpnia 2021 11:25)
Cytuję użytkownika: pawel
Cytuję użytkownika: Ania
Cytuję użytkownika: wara od naszych dzieci
ręce precz od naszych dzieci z eksperymentem medycznym zwanym szczepionką na Civid -19
ale śmieszki na tej sali xDDDDDDD https://media.tenor.com/images/8df2618b87b86d194d3b3795265dfcd1/tenor.gif
Znowu memy rozsyłasz , to bardziej na lewackim wykopie przechodzi jak tutaj :(
to nie mem tylko gif.
Pawel (1 sierpnia 2021 10:03)
Cytuję użytkownika: Hołd Pruski
Szełemej i ,,rząd III RP" gwałcą nawet rezolucję unijną: Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło sprawozdanie 27 stycznia 2021 roku, które wyraźnie stwierdza, że szczepienia są dobrowolne i w żaden sposób(!) nie można dyskryminować osób, które nie chcą się szczepić.Pkt7.3.2; zadbać o to, aby nikt nie był dyskryminowany za to, że nie został zaszczepiony z powodu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub nie chce zostać zaszczepiony.No i co wy na to?
Same bzdury i fejki buehehehe...........
wara od naszych dzieci (31 lipca 2021 20:55)
Cytuję użytkownika: Ania
Cytuję użytkownika: wara od naszych dzieci
ręce precz od naszych dzieci z eksperymentem medycznym zwanym szczepionką na Civid -19
ale śmieszki na tej sali xDDDDDDD https://media.tenor.com/images/8df2618b87b86d194d3b3795265dfcd1/tenor.gif
Tak. Dla dzieci i rodziców omotanych propagandą to śmiertelnie "śmieszne"
pawel (31 lipca 2021 20:31)
6.) Wiceminister podała także, że MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest około 70 proc. nauczycieli. ............bardzo dobrze , dlatego nauczyciele nie muszą się już przejmować dziećmi roznoszącymi zaraże bo są zaszczepieni tym cudownym preparatem , a skoro dziecko choruje bezobjawowo i roznosi wirusa w okolo 2 procentach to skala ryzyka jest bardzo niska ........... 7.) nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień dla nauczycieli – powiedziała. - 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. ...............a tutaj macie coś takiego """Już 94 proc. lekarzy przyjęło szczepionkę - informował na początku lutego szef KPRM Michał Dworczyk.""""" czyli po co lekarzy obowiazkowo szczepić skoro 70 % nauczycieli wyszczepionych nie trzeba (tak bo te 6 procent nie zaszczepionych zabije dziadkow i babcie ........a czekaj zapomnialem najstarsi sie juz zaszczepili .......a zraz jakie to ma znaczenie skoro leczy sie ludzi tylko przez telefon bueheheheehhe widzicie jak tych głupków się kompromituje ...... komunistyczne żygowiny bueheeheheh
pawel (31 lipca 2021 20:15)
4.)Poinformowała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. "To się stopniowo zwiększa. Mamy nadzieję, że po naszych akcjach informacyjnych skala zaszczepionych dzieci i młodzieży będzie większa" – powiedziała. ............a to ciekawe , po co ta akcja informacyjna skoro to rodzice decydują a nie dzieci ?????? Akcję popieram , jeszcze bardziej zniecheca rodziców do szczepień dzieci ..........skutek przeciwstawny bueheheheeheh dobrze dobrze bueheeheheheh 5.) Machałek dodała, że wśród starszych uczniów – w wieku 17-18 lat – zaszczepionych jest około 40 proc. Mówiła, że niższy odsetek zaszczepionych młodszych uczniów wiąże się z tym, że szczepienia w tej grupie rozpoczęły się później. .............. jednak z najbardziej narażonych na śmierć grup , ryzyko rzedu 0,03 % podobnie jak 0-17 .........dzieci takze nie są hospitalizowane , dotyczy to wyłacznie dzieci z chorobami ukladu oddechowego i wieńcowymi ..........MZ zatajiło od 1 marca 2021 dane o hospitalizacjach z podzialem na grupy wiekowe by nie wydalo się że ludzie młodzi nie chorują ciężko .............nie , dzieci nie mają masowo powiklań covidowych , MZ nie ma takich danych !!!!!!!!!!!!!
pawel (31 lipca 2021 20:05)
1.)Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej ------ czyli dyrektor szkoły zadecyduje o tym , jedna osoba , nie wicedyrektor , kolegium nauczycielskie .........ten jeden człowiek , dyrektor. To jakby ktoś myślal że kuratorium to nakazało ,tą decyzję podejmuje wyłącznie dyrektor , i to on ponosi za wszystko odpowiedzialność ..............nie , nie nauczyciele ........... 2.) Wytyczne to zbiór rekomendacji zawierających najważniejsze zasady bezpieczeństwa takie, jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. - dyrektor w tej sprawie podejmuje decyzję o wszystkich wymogach sanitarnych bez żadnych konsultacji z nauczycielami i to on jest odpowiedzialny za to jednoosobowo , wiec rekomendacje nie są nakazem kuratorium lub sanepidu czy MZ..............3.) po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną. ------- chciałbym przypomnieć że jednym z podmiotow które te materiały opracowują jest GIS na którego czele stoji inzynier elektryk a nie jak zgodnie z ustawą osoba z wykształceniem medycznym !!!!W Radzie Medycznej która też pracuje nad tymi materiałami są osoby które przyjmują korzyści majątkowe od firm szczepionkowych lub takich które prowadzą "walkę" z wrażym wirusem - 10 członków RM ma konflikt interesów........
pawel (31 lipca 2021 18:26)
Cytuję użytkownika: Ania
Cytuję użytkownika: wara od naszych dzieci
ręce precz od naszych dzieci z eksperymentem medycznym zwanym szczepionką na Civid -19
ale śmieszki na tej sali xDDDDDDD https://media.tenor.com/images/8df2618b87b86d194d3b3795265dfcd1/tenor.gif
Znowu memy rozsyłasz , to bardziej na lewackim wykopie przechodzi jak tutaj :(
pawel (31 lipca 2021 18:17)
Cytuję użytkownika: Hołd Pruski
Szełemej i ,,rząd III RP" gwałcą nawet rezolucję unijną: Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło sprawozdanie 27 stycznia 2021 roku, które wyraźnie stwierdza, że szczepienia są dobrowolne i w żaden sposób(!) nie można dyskryminować osób, które nie chcą się szczepić.Pkt7.3.2; zadbać o to, aby nikt nie był dyskryminowany za to, że nie został zaszczepiony z powodu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub nie chce zostać zaszczepiony.No i co wy na to?
Masz rację , jest taka rezolucja , jednak rząd Polski nie respektuje w tym wypadku prawa ani europejskiego , ani polskiego , bo zaklada że ludzie się ugną , tak jak od roku respektują rożne mniejsze czy większe ograniczenia wprowadzone nielegalnie przez rząd , restrykcje nie sa możliwe w stanie epidemicznym a jedynie w jednym z 3 stanów nadzwyczajnych ......... w Czechach i Francji mamy lub mielismy stany nadzwyczajne więc prawnie mogła wladza robić co praktycznie chce ale nie w Polsce , a jednak w Polsce też robi bo ludzie mająć ciepłą wodę w kranie i telewizor plus wakacje nad morzem są gotowi się dopasować do ograniczenia wolnosci licząć że za jakiś czas będzie lepiej ........... no to jest lepiej , odebrali wolnosci i zaszzczepionym chcą je przywracać i mówić ze ta odebrana wolnośc to jest przywilej bo normalnie to wolnosci nie istnieją , a jedynie rząd daje przywileje tym którzy robią wszystko co rząd rozkaże bueheheheheeheheheheh
Ania (31 lipca 2021 17:00)
Cytuję użytkownika: wara od naszych dzieci
ręce precz od naszych dzieci z eksperymentem medycznym zwanym szczepionką na Civid -19
ale śmieszki na tej sali xDDDDDDD https://media.tenor.com/images/8df2618b87b86d194d3b3795265dfcd1/tenor.gif
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   szkoła  |   powrót do szkoły  |   edukacja  |   nauka  |   uczniowie  |   pandemia  |   epidemia  |   koronawirus  |   wrzesień  |  

Koszykarze przed wyjazdem do Krakowa zwiedzali Książ

Kolejne pobicie: 16-latkowie skopali rówieśnika

Od 25 lat Gwarkowie patronują wałbrzyskiej szkole

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij