Menu

Naukowcy przywrócą splendor książańskiego parku

Polscy i niemieccy naukowcy opracują strategię rozwoju zabytkowych krajobrazów kulturowych – będą pracować w zespole ogrodowo-krajobrazowym w Książu. Projekt realizują Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i liczni partnerzy w tym Zamek  Książ w Wałbrzychu.

Naukowcy przywrócą splendor książańskiego parku
W 2016 roku dr Justyna Jaworek-Jakubska realizowała wystawę o słynnym architekcie krajobrazu Peterze Josephie Lenné, twórcy zespołów parkowych w Poczdamie, Berlinie, Złotowie czy Świnoujściu. Koordynatorem projektu był profesor Marcus Köhler, który zaproponował naukowczyni z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu półroczny staż na swojej uczelni – Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Warunkiem przystąpienia był udział w konkursie, który dr Jaworek wygrała rywalizując z naukowcami z całego świata.
 
Teraz zespół badaczy rusza z nowym projektem, który realizowany będzie w Zamku Książ. jego pełna nazwa brzmi W"zorcowa koncepcja ochrona i zarządzania krajobrazem kulturowym na przykładzie Wąwozu Pełcznicy pod Książem". Dlaczego wybrali właśnie nasz region?
 
- Po pierwsze nasza uczelnia podpisała umowę o współpracy z Zamkiem Książ w Wałbrzychu.  A po drugie postanowiliśmy zacząć od miejsca, które pozwoli nam wypracować modelową strategię zintegrowanego zarządzania dużymi założeniami parkowymi, gdzie nakładają się różne funkcje: turystyka, ochrona przyrody, zabytków, interesy lokalnych mieszkańców - tłumaczy dr Jaworek-Jakubska.
 
Dzika promenada w dolinie Pełcznicy, ok. 1810, akwaforta, Friedrich August Tittel (1770-1836) (źródło: https://polska-org.pl/8873725,foto.html?idEntity=3560685)
 
 
Śledząc historię od początku cywilizacji, naukowcy badają różnorodne funkcje ogrodów, zaczynając od mistycznych, religijnych poprzez typowo reprezentacyjne aż po rekreacyjne. Założenia ogrodowe w Książu są dla nich szczególnie interesujące.
 
- Książ jest szczególny, ponieważ jego historia w kontekście krajobrazowym zaczyna się dla nas 400 lat temu, bo zamek początkowo pełnił funkcje militarne. W XVIII wieku pojawiają się pierwsze działania, które mają upiększyć jego otoczenie. Początkowo więc pojawiają się ogrody na tarasach, potem pierwsza aleja w kierunku domu letniego na Wzgórze Topolowym, a u schyłku stulecia zaczyna się kształtowanie doliny Pełcznicy, w którym uczestniczył bardzo znany architekt, malarz Christian Wilhelm Tischbein – mówi dr Justyna Jaworek-Jakubska 

 

Po wojnie olbrzymi majątek Hochbergów został podzielony. Dzisiaj zarządzają jego częściami Lasy Państwowe, Zamek Książ w Wałbrzychu, miasto Wałbrzych i Świebodzice, , są też lokalni mieszkańcy i tłumy turystów odwiedzających jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. 
 
 
– A do tego wszystkiego jeszcze ochrona zabytkowych ogrodów, czy parków generalnie jest trudnym zadaniem, bo mamy do czynienia z materiałem żywym, zmiennym jakim są rośliny. Każde nieprzemyślane działanie może je zniszczyć bezpowrotnie – podkreśla dr Justyna Jaworek-Jakubska. 
 
Widok z placu Luizy na Stary Książ i zamek Książ, ok. 1840-1870, litografia barwna, Louis Ferdinand Koska (1808-1862) (źródło: https://polska-org.pl/3435523,foto.html?idEntity=3559821)
 
 
Jak tłumaczy naukowczyni z UPWr projekt realizowany w Książu przede wszystkim wymaga współdziałania różnych instytucji i znalezienia płaszczyzny porozumienia między nimi – bo celem jest wypracowanie porozumienia i katalogu dobrych praktyk dla wszystkich podmiotów uczestniczących w zarządzaniu tak skomplikowanym majątkiem. 
 
- Będziemy analizować, czy jest szansa wyznaczenia nowych tras, które zapewnią ochronę dziedzictwa krajobrazowego. Ostatni obszar, którym się zajmiemy to konserwacja zabytków ogrodowych, a więc punktów widokowych, tarasów, schodów terenowych. I znów będziemy musieli zdecydować, czy wszystkich, bo są miejsca, gdzie natura zrobiła swoje, rosną tam rośliny chronione i może trzeba je zostawić tak, jak wyglądają dzisiaj i nie odtwarzać tego – przyznaje dr Justyna Jaworek-Jakubska. 
 
Projekt badawczy  potrwa do 2023 roku. Realizowany jest przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu a finansowany ze środków DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt )
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Rysio (6 sierpnia 2021 21:56)
No to odbudowac Stary Książ .Co boicie się że Książ straci na atrakcyjności?
Matkoboska (6 sierpnia 2021 20:41)
Cytuję użytkownika: Grunwald 1410
Sprawa śmierdzi rozbiorem Polski i drobnymi kroczkami do niego. Jacy naiwni, myślicie że niemiec będzie za darmo prowadził tu badania?
Widze wyznawca jednej slusznej strategii siedziec w gownie po uszy byle bylo nasze... brawo ty!
Grunwald 1410 (6 sierpnia 2021 16:51)
Sprawa śmierdzi rozbiorem Polski i drobnymi kroczkami do niego. Jacy naiwni, myślicie że niemiec będzie za darmo prowadził tu badania?
Stefan (6 sierpnia 2021 15:06)
Cytuję użytkownika: Darek
Teraz ? ......jak wszystkie możliwe drzewa wycieli, jaka ochrona jaka odbudowa , dramat wszystko wywieźli z obszaru Natura 2000 , parku krajobrazowego , szok i przerażenie
Ze co? Gosciu chyba nie wiesz o czym mowisz...
Darek (6 sierpnia 2021 15:02)
Teraz ? ......jak wszystkie możliwe drzewa wycieli, jaka ochrona jaka odbudowa , dramat wszystko wywieźli z obszaru Natura 2000 , parku krajobrazowego , szok i przerażenie
Przecież (6 sierpnia 2021 9:55)
tam są ślady po barakach podobozu KL Gross-Rosen

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Książ  |   ogrody  |   naukowcy  |   badania  |   nowe ścieżki  |   dziedzictwo  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij