Menu

Pierwszy krok do głuszyckich term

Czy wkrótce mogą powstać Termy Głuszyckie? Jeśli ponad dwa kilometry pod gminą uda się znaleźć wodę o właściwych parametrach, to miejscowość może czekać ogromny boom turystyczny. Odwierty, które mogą potwierdzić występowanie wód termalnych, zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy krok do głuszyckich term
Wody geotermalne stanowiłyby bezcenny skarb gminy Głuszyca. Wstępne badania wykazały, że głęboko pod ziemią mogą występować zasoby o korzystnych parametrach, ale by się o tym przekonać, trzeba się tam dostać. To wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Gminie udało się pozyskać źródło finansowania tego ambitnego projektu.
 
- Kwota dotacji, jaką otrzymała gmina Głuszyca to 15,4 mln zł, co stanowi 100% inwestycji. Projekt będzie realizowany w ciągu trzech lat. Umowę powinniśmy zrealizować do marca 2023 roku - mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód.
 
Odwierty będą sięgać głębokości 2,5 kilometra i ostatecznie dadzą odpowiedź na pytanie, czy pod Głuszycą są wystarczające zasoby wód geotermalnych i czy nadają się one do eksploatacji. W jakim celu gmina chciałaby je wykorzystać?
 
- Tak jak wskazaliśmy we wniosku, mogłyby posłużyć do ogrzewania domów i mieszkań, ale także do celów turystycznych, zdrowotnych - mówi Roman Głód.
 
 
Głuszyca mając odpowiednie warunki, mogłaby pokusić się o wybudowanie term. To wymagałoby dodatkowych nakładów finansowych, ale tych można poszukać w zewnętrznych programach, a koszty własne w przyszłości mogłyby się zwrócić dzięki turystom.
 
- Jest to dosyć atrakcyjna forma wypoczynku dla turystów, zwłaszcza że znajdujemy się w takiej bliskości Wrocławia czy nawet Poznania, czyli dużych skupisk ludności. Turyści chętnie przyjechaliby do nas zarówno na ferie czy wakacje, jak i każdego dnia w roku. To jest ta gałąź, do której powinniśmy dążyć w regionie - twierdzi Roman Głód.
 
Do końca roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie odwiertu. Prace, jak już wcześniej wspomniano, mają się zakończyć do marca 2023 roku. Jeśli wyniki badań będą korzystne, dopiero po tym czasie rozpocznie się poszukiwanie źródła finansowania dla projektów wykorzystujących podziemne zasoby.
 
plr
foto: storyblocks
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Plastikowy Romek (18 sierpnia 2021 8:33)
Cytuję użytkownika: bob
Około 10-5 lat temu, Jedlina-Zdrój czyli sąsiednia gmina Głuszycy, też ogłosiła, że będą odwierty które miały potwierdzić występowanie wód termalnych. Odwiertów chyba nie było, bo temat nagle przycichł, a kasa prawdopodobnie została wydana na przygotowania....
Wody termalne ogrzane ciałami dawnych górników zalegają w starych wyrobiskach, które Szełemej każe pić Wałbrzyszanom.Następny naiwny Głód, chyba, że chodzi o wydanie kasy podatników,która trafi w jedynie słuszne ręce.
bob (17 sierpnia 2021 19:37)
Około 10-5 lat temu, Jedlina-Zdrój czyli sąsiednia gmina Głuszycy, też ogłosiła, że będą odwierty które miały potwierdzić występowanie wód termalnych. Odwiertów chyba nie było, bo temat nagle przycichł, a kasa prawdopodobnie została wydana na przygotowania....
Księgowy (17 sierpnia 2021 19:25)
Nie wierzcie tym zdrajcom którzy wam mydla oczy tymi ekofaszystowskimi bujdami na rozkaz Niemców którzy sobie chca podporządkować Polskę uzależnieniem od swojego dofinansowania i niszczeniem polskich firm i rolników! To sa złudne obietnice luksusu i złotego deszczu dla durni!
Woda z kopalnih (17 sierpnia 2021 18:50)
Cytuję użytkownika: Metro
A nawet metro przy okazji bedzie A co.
Tylko jak dorzucą do spółki Szełemeja.Będą obietnice, wywalona kasa i wszystko tradycyjnie ucichnie.
Hej (17 sierpnia 2021 18:15)
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu - i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie! https://cutt.ly/OmOMB0D
Metro (17 sierpnia 2021 18:15)
A nawet metro przy okazji bedzie A co.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Głuszyca  |   termy  |   wody geotermalne  |   odwierty  |  

Łukasz Kazek - eksplorator historii

Zaczął biegać setkę po pięćdziesiątce

''Dojna Strefa Ludzi PIS'' — konferencja parlamentarzystów Koalicji...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij