Menu

Cyberpolicja dziś i jutro

Tylko w tym roku wałbrzyska policja ponad 50 razy zajmowała się przestępstwami popełnionymi w świecie cyfrowym. Sprawdzamy, jak nasze służby radzą sobie ze ściganiem przestępców w Internecie.

Cyberpolicja dziś i jutro
Polski rząd zapowiada utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Ma to być odpowiedź na zmieniające się realia i fakt, że spora część życia przenosi się do Internetu a wraz z nią także przestępczość. Dotychczas w policji nie było wyspecjalizowanych komórek, a sprawami zajmowały się różne wydziały, w zależności od rodzaju przestępstwa. Najczęściej są to internetowe oszustwa.
 
- Wszystkie te sprawy trafiają do Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Są tam specjalnie oddelegowani policjanci, którzy mają wiedzę z zakresu cyberprzestępczości i oni prowadzą te sprawy - mówi rzecznik wałbrzyskiej policji podkom. Marcin Świeży.
 
 
Spośród ponad 150 spraw zgłoszonych do tego wydziału w tym roku aż 1/3 dotyczyła przestępstw popełnionych w sieci.
 
- Zarzuty usłyszało łącznie 107 osób a wśród nich tacy, którzy usłyszeli ich po kilkadziesiąt. To znaczy, że oszukali kilkadziesiąt innych osób. Mamy więc dużo wykrytych spraw i świadczy to o tym, że policyjne działania w zakresie cyberprzestępczości idą w dobrym kierunku - podsumowuje Marcin Świeży.
 
Są też przestępstwa popełniane w sieci, które nie dotyczą oszustw i kradzieży. Te trafiają do pionu dochodzeniowo-śledczego. Są to między innymi kierowanie gróźb karalnych czy zdarzające się od czasu do czasu zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych.
 
- Takich spraw jest mało, choć się zdarzają. Dwa lata temu mieliśmy takie zdarzenie w jednym z centrów handlowych, po którym sprawca został szybko zatrzymany i trafił przed sąd. W takich sprawach też jesteśmy aktywni i zatrzymujemy przestępców - dodaje Marcin Świeży.
 
 
Z uwagi na dużą ilość zgłoszeń dotyczących oszustw w sieci policja apeluje, by nie tracić czujności, podczas surfowania po Internecie. Przestępcy stale udoskonalają swoje metody a najbardziej poddatni są na nie ludzi o mniejszej wiedzy technologicznej.
 
- Powinniśmy patrzeć na to, czy sprzedawane produkty nie są w zbyt niskiej cenie. Superokazja może oznaczać, że towar pochodzi z nielegalnego źródła lub też nigdy do nas nie trafić - przestrzega Marcin Świeży.
 
Nigdy nie należy też klikać w nieznane linki podawane przez sprzedawców czy kupujących, pod pretekstem problemów ze zrealizowaniem popularnych i bezpiecznych metod płatności. Nowością wśród cyberprzestępców jest obecnie obiecywanie ogromnych zwrotów w zamian za pozornie atrakcyjne inwestycje w tym na przykład w kryptowaluty lub podawanie się za pracowników banków i innych instytucji. W wielu przypadkach chodzi o znalezienie pretekstu, do zmuszenia ofiary do zainstalowania programu, dzięki któremu przestępcy przejmują kontrolę nad komputerem lub smartfonem.
 
- Mieliśmy taką sytuację, w której mężczyzna z powiatu wałbrzyskiego stracił 27 tysięcy złotych, które chciał zainwestować w kryptowaluty, a zakończyło się to oszustwem. Znamy też sprawę kobiety, która straciła ponad 40 tysięcy złotych, bo oszuści podali się za pracowników banku, twierdząc, że na jej koncie doszło do włamania i korzystając ze specjalnego programu, który kazali jej uruchomić, przejęli kontrolę nad jej komputerem - relacjonuje Marcin Świeży.
 
 
Przypominamy również, że ofiarami cyberprzestępców (hakerów lub szantażystów) padali już czołowi politycy w kraju, a także samorządowcy. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie zajmowało się wyłącznie sprawami przestępczości w sieci, a zatrudnienie w nim mają znaleźć najzdolniejsi informatycy. Jednostka ma kusić wysokimi zarobkami na poziomie minimum 10 tys. zł i benefitami służby mundurowej, bez konieczności przechodzenia testów sprawności fizycznej. Działalność ma rozpocząć w styczniu 2022 roku.
Wałbrzych  |   haker  |   cyberprzestępczość  |   cyberpolicja  |   oszuści  |   złodzieje  |   internet  |   bezpieczeństwo  |   w sieci  |  

Adamek najlepszym trenerem, Niedźwiedzki w TOP 5

Marek Kubala: ''powrócić do normalnego życia''

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij