Górska Odyseja: Sprzątają szlaki turystyczne

- Szlaki czyste, ale mimo to zebraliśmy kilkanaście worków śmieci – podsumowuje wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Od stycznia przeszedł i posprzątał już ponad pół tysiąca km szlaków w ramach comiesięcznych etapów Górskiej Odysei.

GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki.
 
W akcji zawsze, niezależnie od pogody, pomagają wspaniali wolontariusze – tym razem okoliczni mieszkańcy, turyści odpoczywający w Górach Sowich, leśnicy z Nadleśnictw w Wałbrzychu, Bardzie Śląskim, Świdnicy i Jurgowie oraz ekipa schroniska Zygmuntówka. Był też niezawodny Paweł Siodłak z akcji Czysty Wałbrzych i Pan Przewodnik z akcji Polska Górom.
 

 
– Dzięki takim ludziom przepiękne szlaki stają się przepiękne do potęgi n-tej! – cieszy się ekolog. 
 
W dniach 20-21 sierpnia w ramach 8. etapu Górskiej Odysei Dominik i jego ekodrużyna zachwycali się widokami w Górach Bardzkich i Sowich. Pokonali trasę z Barda do Przełęczy Jugowskiej. 21 sierpnia odbyło się wielkie sprzątanie Przełęczy Jugowskiej.
 
- Zgodnie z zapowiedzią nie przepuściliśmy żadnemu śmieciorowi. Wszyscy z determinacją walczyliśmy o czystsze szlaki. Wszystko, co nie powinno tam być, trafiło do worków - podkreśla ekolog. 
 
Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. 
 
 
red
video i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno