Menu

Fotografia rodem z XIX wieku

Zdjęcia wykonane w XIX technice zaprezentuje w Galerii Sztuki BWA fotograf Paweł Sokołowski. Część prac powstaje w Wałbrzychu specjalnie na tę okazję. Zaglądamy za kulisy powstawania wystawy.

Fotografia rodem z XIX wieku
Paweł Sokołowski, jest artystą wizualnym, fotografikiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią dokumentalną, kreacyjną oraz eksperymentalną. Jego ulubiony obszar pracy artystycznej to dokument magiczny.
 
Ostatnio poświęca się głównie technice mokrego kolodionu, pochodzącej z XIX
wieku, która umożliwia długie czasy naświetlania. Współtworzy kolektyw „StreetCollodionArt”, który jest zaliczany do „Nowej awangardy” posługującej się
dawnymi technikami fotografii. Głównym obszarem zainteresowania grupy jest człowiek w przestrzeni publicznej. Ich największym, dotychczasowym osiągnięciem jest projekt „7 objets d’Afrique 7 artistes photographes”, zwieńczony wystawą w paryskiej Galerie Bernard Dulon.
 
 
W latach 2009-2012 był kuratorem Galerii Fotografii w Świdnicy, gdzie opracował i prowadził cykl „Young Professional”. Był to pomysł prezentacji oraz określenia kierunku działania artystów fotografików, generacji dojrzewającej po reformacji ustrojowej 89 r. w Polsce.
 
W latach 2006-2012 prowadził prace nad autorskim projektem „Ludzie Czarnego Złota”, opisującym zmiany społeczno-kulturowe po likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Pracował wówczas z górnikami z Wałbrzycha i Nowej Rudy.
 
 
- Jest to cykl dedykowany mojemu dziadkowi, Franciszkowi Śliwie, który całym sercem należał do górniczej braci. Wychowałem się w Wałbrzychu, czuję się Dolnoślązakiem, choć obecnie mieszkam w Berlinie - mówi Paweł Sokołowski.
 
 
Jego prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego w Lubinie, Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta” we Wrocławiu oraz w zbiorach prywatnych.
 
Na wystawie w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA zobaczyć będzie można wybrane prace z jego dotychczasowego dorobku artystycznego oraz fotografie wykonane specjalnie na tę okazję. Artysta rozpoczął już sesje zdjęciowe w Wałbrzychu, w których biorą udział m.in. aktorzy z naszego Teatru Lalki i Aktora. Efekty prac będzie można podziwiać na wystawie, której wernisaż zaplanowano na 3 września o godzinie 18:00 w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego.
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   BWA  |   wystawa  |   Paweł Sokołowski  |   fotografia  |   mokry kolodion  |  

Prezydent zapowiada remont dróg

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij