Menu

Będzie polsko czeska współpraca

Czesi i Polacy podjęli współpracę. Pozwoli to pozyskiwać fundusze na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.

Będzie polsko czeska współpraca
Marszałek Cezary Przybylski i Hetman Kraju Hradeckiego Martin Červíček podpisali polsko-czeskie memorandum. Dokument wspólne inicjatywy na polsko-czeskim pograniczu w najbliższych latach.
 
Porozumienie pomiędzy województwem dolnośląskim a Krajem Hradeckim jest dokumentem, który porządkuje kwestie związane z rozwojem regionalnej infrastruktury drogowej, kolejowej i usług publicznych w zakresie transportu kolejowego. W przyszłości umożliwi tworzenie wspólnych planów działania i pozwoli na aplikowanie o fundusze Unii Europejskiej.
 
- Jestem przekonany, że wspólnie podejmowane działania dla rozwoju infrastruktury były, są i będą impulsem do wzajemnego poznania, nawiązywania wieloletnich relacji biznesowych i prywatnych oraz przyczynią się do rozwoju turystyki i zrozumienia w obu regionach, co jest szczególnie ważne w relacjach naszych państw i społeczności. – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
- Kraj Kralowohradecki oraz Województwo Dolnośląskie są wieloletnimi partnerami i dlatego cieszę się z przyjęcia nowego memorandum, które ułatwi realizację ważnych projektów, zwłaszcza w zakresie infrastruktury transportowej na czesko-polskim pograniczu. Chcemy rozwijać współpracę transgraniczną, która doprowadzi do dobrobytu i konkurencyjności obu naszych regionów – mówi Hetman Kraju Hradeckiego Martin Červíček.
 
Memorandum nawiązuje swą treścią do podpisanego w 2013 roku porozumienia o współpracy. Dokument zakładał realizację wspólnych inwestycji związanych z usprawnieniem drogowych i  kolejowych połączeń o znaczeniu międzyregionalnym. Modelowym przykładem jest projekt pn. Poprawa dostępności transportowej ziemi broumowskiej i regionu kłodzko-wałbrzyskiego, dzięki któremu przebudowano i zmodernizowano drogi na polsko-czeskim pograniczu.
 
 
Inwestycja przyczyniła się do zwiększenia ruchu turystycznego i usprawniła przemieszczanie się pomiędzy regionami w celach biznesowych.
 
Stale rozwijają się też przygraniczne połączenia kolejowe. Każdego roku w soboty, niedziele i święta uruchamiane są sezonowe połączenia Wrocław-Wałbrzych-Adršpach, cieszące się zainteresowaniem turystów z uwagi na możliwość zwiedzania Skalnego Miasta.
 
Innym połączeniem są pociągi kursujące na trasie Trutnov-Kamienna Góra-Sędzisław  (od kwietnia do września pociągi jeżdżą do/z Trutnova, a w pozostałych miesiącach na trasie Kralovec-Sędzisław). To ważne połączenia wpływające pozytywnie zarówno na rozwój turystyki na polsko-czeskim pograniczu oraz przyczyniające się do promowania ekologicznych form transportu publicznego.
 
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Rumcajs (29 sierpnia 2021 18:09)
Jacęty p*****lnij się w ten kaczy łeb
Aryck Nusbacher (29 sierpnia 2021 16:57)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Polchowski
Czechy trzeba zrównać z ziemią za Turów. Nie z nimi współpracować. To wróg!
Durny waść jesteś.
Jerzy Jacek Polchowski (29 sierpnia 2021 16:42)
Czechy trzeba zrównać z ziemią za Turów. Nie z nimi współpracować. To wróg!

Dodaj komentarz

wspolpraca  |   czechy  |   infrastruktura  |   kolejowa  |  

Malownicza zima na odrestaurowanej linii kolejowej (VIDEO)

Czesi podnoszą kwoty mandatów

Policjanci i Sokiści spisali 17 osób

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij