Menu

Prezydent Duda: jestem przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia

- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia; uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, to kwestia odpowiedzialności i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - mówił prezydent Andrzej Duda rozpoczynając posiedzenie Rady Gabinetowej nt. nowego roku szkolnego w warunkach pandemii.
 
 
Prezydent Duda: jestem przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia
Rozpoczynając poniedziałkowe posiedzenie Rady Gabinetowej, Duda nawiązał do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień, że mogłoby dojść do obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Jak zauważył, rodzice boją się, że dzieci miałyby być obowiązkowo szczepione.
 
- Chcę panu premierowi i państwu powiedzieć jedno: jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, uważam, że jest to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - podkreślił Duda.
 
- Czy rodzic zdecyduje się wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka, czy rodzic sam zdecyduje się poddać szczepieniu - każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście - dodał prezydent.
 
Zaznaczył jednocześnie, że obowiązkiem ze strony polskiego państwa jest zapewnić każdemu możliwość zaszczepienia. Według prezydenta należy zachęcać do szczepień i wdrażać różnego rodzaju programy edukacyjne w tej sprawie.
 
- Obowiązkowe szczepienia to przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić  - ocenił. Uzasadniał to "narodowym charakterem" i - jak mówił - przekorą Polaków.

- Jeżeli ludzie będą do tego zmuszani, to będziemy mieć niedobrą sytuację społeczną, która naprawdę pogorszy nastroje - przekonywał.
 
Prezydent poinformował, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej chce usłyszeć informację, "jaka jest ogólnie sytuacja" związana z pandemią: ze szczepieniami i z zachorowalnością. Chce tez poznać opinie ekspertów, na ile zagraża nam kolejna fala koronawirusa.
 
- Sytuacja nie wygląda na zatrważającą w tym momencie. Jeżeli liczba stwierdzanych przypadków dziennych wacha nam się pomiędzy 150 (...) a 250, bo tak to było w ostatnich dniach, to nie jest zatrważająca liczba zachorowań, zważywszy, że mamy 38 mln obywateli - powiedział.
 
 
 
Porównując obecną sytuację do poprzednich doświadczeń i trudności, premier Mateusz Morawiecki  ocenił, że "ta fala będzie się jednak zasadniczo różnić od poprzednich - przynajmniej to jedno możemy powiedzieć. Ona się będzie różnić pod tym względem, że mamy w pełni dostępny system szczepień, i mamy dostępne szczepionki praktycznie dla każdego, wszędzie, i o każdej porze". To powoduje w jego ocenie, że "można na to spojrzeć spokojniej, niż poprzednio".
 
Wskazał przy tym na pełną dostępność do systemu szczepień, zdolnego przyjąć kilkaset tysięcy osób dziennie.
 
- Utrzymujemy punkty szczepień i mamy dostępność szczepionek na takim poziomie, że możemy szczepić 600, nawet do 700 tys. osób dziennie, blisko 10 mln osób do zaszczepienia w ciągu dwóch tygodni. To jest taki interwał czasowy, 2-3 tygodnie, w którym rzeczywiście zauważyliśmy, że pandemia potrafi się gwałtownie rozwinąć do rozmiarów niezwykle zatrważających - dodał.
 
Szef rządu wskazał także na stosunkowo wysokie wskaźniki zaszczepienia personelu medycznego (90-95 proc.), nauczycieli (70-80 proc.) i osób powyżej 60-70 roku życia (ponad 70 proc.). Wspomniał o rozmowach m.in. z Radą Medyczną na temat ewentualnego szczepienia trzecią dawką. Apelował jednocześnie, aby chętni nie zwlekali i skorzystali z możliwości szczepienia jak najszybciej.
 
Jak mówił, dostępnych jest 6 tys. łóżek szpitalnych dla chorych z COVID-19, z czego zajętych jest ok. 300-400. Podkreślił również, że "istnieje ogromna możliwość" utworzenia nowych miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19.
 
 
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi". 

opr. adm
źródło: Polska Agencja Prasowa
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

JBĆ PIS (31 sierpnia 2021 15:55)
Duda, ty jebany c**ju! Wypierdalaj pisowska szmato!
pawel (31 sierpnia 2021 0:30)
Nie wiem czy pamiętacie ale był taki koleś , on nazywał się Adolf Eichmann , jego praca było wysyłanie żydów do obozów masowej zaglady , i był perfekcjonistą w organizowaniu transportów śmierci ............popadł w takę ekscytację że wywózki żydów stały się jego religią , on wierzył że robi dobrą robotę ...........nawet zatrzymywał pociagi wojskowe które zmierzaly na wschodnie rubieże ZSRRR by pierwszeństwo miały pociągi z żydami ..............czy czasami pewni ludzie z rządu polskiego nie przypominają wam tego zbrodniarza i czy jego obsesja rozwiązania kwestii żydowskiej nie jest adekwatna do polityki szczepionkowej obecnie ..............by za wszelka cenę , choć jeszcze trochę i troszkę, trocieńkę .........tyci tyci .........ale jeszcze o tego jednego wiećej zaszczepić ....................... Zabicie jednego cżłowieka to morderstwo *****Zabicie jednego człowieka czyni cię mordercą. Zabicie milionów – królem. Zabicie wszystkich - Bogiem. "?
pawel (31 sierpnia 2021 0:17)
Co napawa optymizem ??? A takie coś @@@ Publikacja: 02.07.2021 @@@@ Moim pragnieniem, pragnieniem ministra zdrowia jest aby do końca wakacji zaszczepionych zostało 70 proc. dorosłych mieszkańców Polski - mówił też Andrusiewicz @@@@@@@@@@@@@@ To żeście się posrali w majtki z końcem sierpnia ............zaszczepionych 48 procent Polaków bueheeheheheheehehehehe i wam zaśpiewam LALALALALALALALALALALA
pawel (31 sierpnia 2021 0:11)
Jak prezydent nie popiera obowiązku szczepień skoro nie ma nic do segregacji sanitarnej która jest przymuszaniem do szczepien ****** Jeżeli jest wymagane testowanie i zwalnia się z tego testowania na przykład osoby, które są zaszczepione to w jakiś sposób muszą te osoby wykazać, że zostały zaszczepione. Wtedy posługują się dokumentem, który potwierdza fakt, że zostały zaszczepione. Czy to jest segregacja? No nie. Jest to pytanie, czy spełniasz określone warunki, które możesz spełniać lub nie i to jest twoja wola – wskazał prezydent. – Ten, kto się nie szczepi mając taką możliwość, ten świadomie decyduje się na to, że będzie poddawany uciążliwości, jaką jest testowanie – dodał Andrzej Duda. ******************************https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/andrzej-duda-jednoznacznie-o-paszportach-covidowych-antyszczepionkowcy-beda-w-szoku-aa-7AXf-Qois-qXpi.html****************** bueheheeheheheheeheheh widzę wpadli na pomysł zabawy w zlego i dobrego policjanta bueheheeheheheheheheeheheheh internet nie zapomina kto jest kim i jakie ma zdanie !!!!!!!!!!!!!!
pawel (31 sierpnia 2021 0:02)
@ 05.10.2020 @@@@@(https://www.national-geographic.pl/artykul/szczepionka-na-koronawirusa-moze-byc-obowiazkowa-dlaczego-to-mozliwe) @@@@@@@@Gdy szczepionka przeciw koronawirusowi COVID-19 będzie już dostępna, zaszczepienie się może być niezbędne do tego, aby pójść do biura, wziąć udział w imprezie sportowej, a nawet zająć miejsce w restauracji. @@@@@@@@@"W interesie pracodawcy leży to, aby ich miejsca pracy były chronione oraz byś nie mógł zarazić swoich współpracowników"A dzięki zaszczepionemu personelowi "nie musisz się martwić, czy ludzie, których obsługujesz w restauracji, mają COVID-19"."Co ciekawe, najlepszym sposobem na narzucenie nakazu jest nagradzanie ludzi większą swobodą, jeśli przestrzegają tego nakazu" - mówi Caplan. Na przykład, z dowodem szczepienia, będziesz mógł uczestniczyć w imprezie sportowej "jako nagroda za właściwe postępowanie" - dodaje. "W zależności od skuteczności przyszłych szczepionek wymagane mogą być również dawki przypominające. Gdy szczepionka będzie już dostępna, linie lotnicze mogą wprowadzić przepisy o konieczności posiadania certyfikatu szczepienia na COVID-19.Identyfikatory pracownicze mogłyby być opatrzone naklejkami szczepień, a papierowy certyfikat od lekarza mógłby służyć jako dowód szczepienia podczas imprez publicznych.Amerykanie mogą się wzbraniać przed szczepieniami. Ale jeśli okaże się, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna, "myślę, że większość ludzi będzie nią zainteresowana" - mówi Caplan. "A jeśli większość ludzi będzie jej chciała, nie będzie trzeba jej zlecać - sami będą jej szukać".************************Pandemisci wcale się z tym nie kryli co będzie po zatwierdzeniu szczepionki do użytku .......tylko ludzie nie chcieli tego słuchać bueheheheheheheheeheheheh Na początku października 2020 wszystko było ustalone !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Przecież napisano to w popularno-naukowym National Geographic a nie jakichś rejestrach watykańskich czy agendach i chu....j wie czym ...............
igiełka (30 sierpnia 2021 21:02)
Cytuję użytkownika: Hehehe
Prezydent Kraju zawstydził Prezydenta Miasta.
Rzecznik Praw Obywatelskich jednoznacznie i stanowczo potępił słowa Pana Dudy. Skoro mężczyzna boi się ingerencji igiełki to niech dmucha sobie materac do pływania, a nie wypowiada na temat szczepień. Po 6 latach urzędowania chce zabłysnąć. Pan Prezes wroci z urlopu to mu pokaże gdzie raki zimują.
Hehehe (30 sierpnia 2021 17:30)
Prezydent Kraju zawstydził Prezydenta Miasta.
Bendzio (30 sierpnia 2021 16:35)
No brawo! Roman musi brać przykład!
autorytet (30 sierpnia 2021 15:43)
Nie znam człowieka. Czy to jakiś autorytet z dziedziny medycyny czy wirusologii?
Księgowy (30 sierpnia 2021 14:48)
Dudasz ma ból dupy bo z powodu zdrady USA w każdej chwili moze mieć problem z Federacja Rosyjska.Wiec będzie mu potrzebne mięso armatnie a nie zaszczepy i wk**wiona reszta.

Dodaj komentarz

Duda  |   Andrzej Duda  |   szczepienia  |   koronawirus  |   obowiązkowe szczepienia  |  

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij