Menu

Czy Dolnośląski Ład uspokoi samorządowców?

Urząd Marszałkowski broni założeń Polskiego Ładu i zarazem przygotowuje program Dolnośląski Ład, z którego funduszy mają korzystać samorządy do realizowania swoich inwestycji. Część włodarzy obawia się jednak, że ich miasta i gminy stracą spore sumy z budżetu, głównie z powodu zmian podatkowych.

Czy Dolnośląski Ład uspokoi samorządowców?
Zarząd województwa dolnośląskiego odpiera zarzuty części samorządowców twierdząc, że bilans zysków po stronie miast i gmin będzie dla nich korzystny.
 
- My liczymy, że będziemy w stanie pozyskiwać dodatkowe środki zewnętrzne z programów takich jak Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych, bo tak nazywa się ten program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Złożyliśmy wnioski na pozyskanie wsparcia między innymi na odbudowę linii kolejowej do Karpacza, remonty jednego z odcinków dróg w powiecie wałbrzyskim. W pierwszym z wielu naborów przygotowujemy milionowe inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową. W kolejnych miesiącach i kwartałach będziemy składać wnioski na polepszenie infrastruktury zdrowotnej, gdy tylko uruchomione będą odpowiednie programy - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
Odpowiedzią na zarzuty samorządowców o odbieranie im środków ma być program Dolnośląski Ład, w którym będą mieli możliwość wnioskować o fundusze na niezbędne dla siebie inwestycje.
 
 
- Przedstawiliśmy Dolnośląski Ład wspólnie z wieloma samorządowcami. Ponad podziałami politycznymi, spotykaliśmy się w różnych gremiach i zdecydowaliśmy, że musimy wskazać absolutnie strategiczne projekty, które powinny być realizowane nie w perspektywie jednej kadencji, tylko w perspektywie wieloletniej. Umówiliśmy się na projekty, które będą priorytetowe, niezależnie od tego, kto dojdzie do władzy w danym mieście, gminie, czy województwie. Mamy cały szereg inwestycji, które chcemy realizować i które odpowiedzialność każe nam realizować, bez względu kto jest ich pomysłodawcom - twierdzi Grzegorz Macko.
 
Projekty zgłoszone w ramach Dolnośląskiego Ładu mają być ujawniane w ciągu najbliższych tygodni. Do końca sierpnia trwają jeszcze konsultacje z zainteresowanymi samorządami.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Roman (1 września 2021 22:48)
Cytuję użytkownika: Konkret
To jest konkret. Panie Grzegorzu Szczawno-Zdrój jest z Pana dumne!!!
Ale z czego dumne, bo nie rozumiem?? proszę o przykłady. W czym pan marszałek pomógł w szczawnie, albo komu. Knkretne przykłady!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Maria (31 sierpnia 2021 19:44)
Napisałam niedawno w komentarzu o katastrofalnym stanie ulicy Jesiennej. Z obywatelskiego obowiązku muszę donieść, że dokonano częściowej naprawy asfaltu. Tak około 10 procent ubytków. Dzięki za już i czekamy na jeszcze.
Car Romek (31 sierpnia 2021 11:06)
Cytuję użytkownika: Kamil
Takie bzdury to moze pan opowiadać jedynie PiSowskim włodarzom. Oni dostaną kartonowy pieniądz i się cieszą jak dzieci luzakiem. Pan i pańscy koledzy robocie coś poza podziałami politycznymi, to chyba jakis żart.
Sie cieszyl jak wydawal 23 kartonowe mln, na droge do palmiarnie latanie dziury w dach starej zlomiarni i renowacje jakis domow spolecznych? Mozna wydawac kartonowe pieniadze? SZOK. SAMORZADOWCY PO MOWIA: POLSKI LAD JEST ZLY, BO WIECEJKASY ZOSTANIE W KIESZENIACH POLAKOW A MNIEJ W SAMORZADACH. I A TAKIE CARY ROMKI NIE BEDA MOGLY JUZ BRAC 20 TYS ZA 1/4 ETATU.
Konkret (31 sierpnia 2021 11:01)
To jest konkret. Panie Grzegorzu Szczawno-Zdrój jest z Pana dumne!!!
Kamil (31 sierpnia 2021 7:16)
Takie bzdury to moze pan opowiadać jedynie PiSowskim włodarzom. Oni dostaną kartonowy pieniądz i się cieszą jak dzieci luzakiem. Pan i pańscy koledzy robocie coś poza podziałami politycznymi, to chyba jakis żart.

Dodaj komentarz

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij