Przygotowania do wystawy 'Czas Fotografii

W siedzibie Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego trwa instalacja najnowszej wystawy Pawła Sokołowskiego "Czas Fotografii". Wśród prac znajdą się najnowsze zdjęcia, wykonane w Wałbrzychu specjalnie na tę okazję.

Paweł Sokołowski, jest artystą wizualnym, fotografikiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią dokumentalną, kreacyjną oraz eksperymentalną. Jego ulubiony obszar pracy artystycznej to dokument magiczny.

 

Ostatnio poświęca się głównie technice mokrego kolodionu, pochodzącej z XIX wieku, która umożliwia długie czasy naświetlania. Współtworzy kolektyw „StreetCollodionArt”, który jest zaliczany do „Nowej awangardy” posługującej się dawnymi technikami fotografii. Głównym obszarem zainteresowania grupy jest człowiek w przestrzeni publicznej. Ich największym, dotychczasowym osiągnięciem jest projekt „7 objets d’Afrique 7 artistes photographes”, zwieńczony wystawą w paryskiej Galerie Bernard Dulon.
 
 
W latach 2009-2012 był kuratorem Galerii Fotografii w Świdnicy, gdzie opracował i prowadził cykl „Young Professional”. Był to pomysł prezentacji oraz określenia kierunku działania artystów fotografików, generacji dojrzewającej po reformacji ustrojowej 89 r. w Polsce.
 
W latach 2006-2012 prowadził prace nad autorskim projektem „Ludzie Czarnego Złota”, opisującym zmiany społeczno-kulturowe po likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Pracował wówczas z górnikami z Wałbrzycha i Nowej Rudy.
 
 
- Jest to cykl dedykowany mojemu dziadkowi, Franciszkowi Śliwie, który całym sercem należał do górniczej braci. Wychowałem się w Wałbrzychu, czuję się Dolnoślązakiem, choć obecnie mieszkam w Berlinie - mówi Paweł Sokołowski.
 
Jego prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego w Lubinie, Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta” we Wrocławiu oraz w zbiorach prywatnych.
 
 
Na wystawie w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA zobaczyć będzie można wybrane prace z jego dotychczasowego dorobku artystycznego oraz fotografie wykonane specjalnie na tę okazję.
 
 
W ostatnich tygodniach artystę można było spotkać w różnych miejscach Wałbrzycha razem z aktorami z Teatru Lalki i Aktora. Efekty prac będzie można podziwiać na wystawie, której wernisaż zaplanowano na 3 września o godzinie 18:00 w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego. Więcej o artyście i jego technikach fotografii dowiecie się w czwartkowym wydaniu programu Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno