Menu

Historia wałbrzyskich kin: Apollo

Mało osób wie, że kino Apollo na Starym Zdroju to jedno z najdłużej działających kin w Wałbrzychu. Po wojnie działało ich 5. 

Historia wałbrzyskich kin: Apollo
Kino w początkach swojej działalności należało do  do działającej w sąsiednim budynku  restauracji „Korona” (Restaurant Krone), stąd jego nazwa (Kronenlichtspielhaus, Krone Spiele). Po wojnie uruchomiono w tym miejscu kino Apollo, które jako jedyne ze wszystkich wałbrzyskich dawnych kin funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
 
Zewnętrzna fasada nie zmieniła się od lat. W środku kino zostało gruntownie wyremontowane. 
 
- Obecnie, najstarszym istniejącym kinem, które ciągle wyświetla filmy, jest Apollo na Starym Zdroju. To było pierwotnie kino, które nazywało się „Pod Koroną”. Znajdowało się obok restauracji i sali tanecznej. Wynalazek braci Lumière zawładnął wyobraźnią wszystkich Europejczyków na przełomie XIX i XX wieku. Szczególnie XX wieku,  kiedy
te świątynie kinematografii w Wałbrzychu powstawały. - mówi Mateusz Mykytyszyn.
 
 
 
W dzisiejszych czasach, kino nabrało studyjnego  charakteru. Wyświetlane są tu ambitne i niszowe filmy. Jest jedynym tego typu kinem w Wałbrzychu. 
 
A tak kino wygląda od zaplecza
 

 
red
foto: WTV
https://polska-org.pl/
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (6 września 2021 20:20)
Cytuję użytkownika: Hehehe
Gdy wygra platforma to donald kinu przywróci dawną nazwę.I nie tylko...
Totalni są jak wiemy bardzo zafascynowani niemiecką przeszłością Wałbrzycha. Tak więc chyba ma pan (niestety) rację.
Bogus (5 września 2021 8:15)
Tytuł wskazuje że autor opisze wszystkie kina. Tym czasem skupił się na jednym i tak ubogi artykuł w informacje.Nawet z nazwy ich nie wymienil.Słabo,bardzo słabo.
Mirek (4 września 2021 17:36)
Cytuję użytkownika: Hehehe
Gdy wygra platforma to donald kinu przywróci dawną nazwę.I nie tylko...
Ale po co piszesz takie brednie. Nic poważnego!
Hehehe (4 września 2021 15:41)
Gdy wygra platforma to donald kinu przywróci dawną nazwę.I nie tylko...

Dodaj komentarz

kino  |   apollo  |   studyjne  |   seanse  |   historia  |   kinematografia  |  

History Hiking: Miejsce zbrodni sprzed lat. Co stało się w lesie na...

Festiwal Tajemnic już w weekend

Wałbrzych miał swój port?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij