Wałbrzyszanie chcą akcji ''Wywalamy Graty z Chaty''. Władze nie chcą
Od 2019 roku w Wałbrzychu nie ma akcji „Wywalamy Graty z Chaty” . Mieszkańcy w zdecydowanej większości są za jej przywróceniem, ale władze miasta nie zamierzają jej ponownie organizować. 
 
Akcja polegała na wywożeniu przez miasto wystawionych na ulice odpadów wielkogabarytowych. Po zaprzestaniu organizowania akcji - kanapy, szafy i inne duże śmieci musimy wywieźć na własny koszt do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Sam odbiór nic nas nie kosztuje, ale transport to często niemałe pieniądze. Starsze i samotne osoby nie są  w stanie sobie z tym poradzić. 
 
Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej pytany, o przywrócenie zbiórki odpadów argumentował decyzję miasta o zaprzestaniu akcji względami edukacyjnymi. „Jeśli jedna osoba wystawi, to zaraz wszyscy będą wystawiać”. Argumentem władz są również koszty. 
 
Spytaliśmy mieszkańców o zdanie i czy akcja powinna wrócić.
 
- Graty zalegają na osiedlach przy śmietnikach i wygląda to tak, jakbyśmy mieszkali w slumsach - pisze Anna 
 
- Powinna, w innych miastach funkcjonuje. W Wałbrzychu nikłe szanse – pisze Agnieszka
 
- Oczywiście. Dzięki temu mniej będzie po lasach – pisze Artur
 
- Oczywiście że tak, bo na ten moment zwykle śmietniki są zawalane meblami, bo ludzie nie mają gdzie ich oddawać, bo nie każdy ma samochód, aby wywieźć je na śmietnisko – pisze Wiola
 
- W Holandii to normalne, co miesiąc jest wystawka niepotrzebnych gratów. W Polsce chyba tak jest nie wiem dlaczego w Wałbrzychu takiej akcji nie ma. - pisze Edyta.
 
- Nie!!! są Pszoki, gdzie można wywieźć za darmo. W najgorszym scenariuszu trzeba zamówić bagażówkę. Jak ktoś raz w roku zmienia meble, choć zdarza się to rzadziej może ponieść tak niewielkie koszta. Bez przesady – pisze Marcin
 
- Tak. Ostatnio przy wymianie mebli musiałem się pozbyć starych wynająłem firmę która tym się zajmuję i musiałem ponieść koszt 350 zł prócz kosztów nowych mebli. Wywiezienie gratów jest potrzebne. - pisze Radosław.
 
- Ostatnio była i co z tego, jak ludzie nie wywalili a po akcji było pełno bo zapomnieli wystawić – pisze Beata. 
 
red
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno