Ile Wałbrzych wydał na punkty szczepień?

200 tysięcy złotych - tyle kosztowała Gminę Wałbrzych  realizacja Narodowego Programu Szczepień.  Są to koszty związane z uruchomieniem i utrzymaniem dwóch punktów szczepień w Starej Kopalni i jednego przy ul. Armii Krajowej - informuje Urząd Miasta.

Pierwszy masowy punkt szczepień powstał w Starej Kopalni pod koniec stycznia. Wraz z coraz większą dostępnością szczepionek i kwalifikowaniu kolejnych grup wiekowych prędko osiągnięto jego maksymalną wydajność, dlatego na przełomie lutego i marca miasto zdecydowało się uruchomić drugi punkt, również w Starej Kopalni.
 
Koszt wyposażenia, jaki poniosła gmina Wałbrzych, zamknął się w kwocie 20 420 zł. Składały się na niego zakup takich elementów jak fotele, kozetki,  prześcieradła, megafony, termometry, pojemniki i worki na odpady, zestawy bezdotykowe do dezynfekcji rąk, płyn do dezynfekcji, czepki, rękawiczki itp.
 
Przygotowanie i utrzymanie w okresie od stycznia do lipca 2021 roku to koszt 89 580 zł. W tych kosztach znalazło się oznakowanie punktów i dróg dojścia, bieżąca obsługa punktów szczepień, koszty energii elektrycznej, gazu, wody i odbioru ścieków itp.
W sumie wyposażenie i utrzymanie punktów szczepień w Starej Kopalni do lipca 2021 roku kosztowało gminę 110 000 zł.
 
Gdy rząd zapowiadał uwolnienie szczepionek dla wszystkich grup wiekowych, pojawiło się wiele pomysłów jak zorganizować w sposób najwygodniejszy dla obywateli powszechne punkty szczepień. Gmina Wałbrzych jako jedna z pierwszych w Polsce postawiła na system drive-thru, w którym można było szczepić się w samochodzie, odwiedzając punkt przy ul. Armii Krajowej.
 
Pierwsi chętni zaszczepili się tam 19 kwietnia, a zamknięto go z początkiem sierpnia. Gmina Wałbrzych w związku z jego uruchomieniem i utrzymaniem wydała 88 200 zł do lipca 2021. Na koszt wyposażenia w wys. 31 060 zł złożyły się zakupy stołów, krzeseł, szaf, regałów, namiotów, zegarów, wentylatorów, klimatyzatorów, pojemników na odpady, wody mineralnej, chłodziarki i instalacja sieci energetycznej.
 
Utrzymanie punktu kosztowało 57 140 zł, a składało się na to oznakowanie, montaż urządzeń BRD, wynajem i serwis TOI TOI, pięciu kontenerów, sprzątanie tych kontenerów, koszty energii elektrycznej.
 
Łącznie na uruchomienie i utrzymanie omawianych punktów szczepień gmina wydała 198 200 zł. Biorąc pod uwagę, że jeden punkt szczepień w Starej Kopalni nadal działa a przesłany nam bilans dotyczył okresu do lipca 2021 roku, można spodziewać się, że koszty przekroczyły już 200 000 zł.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno