Pierwsze w powiecie: trójwymiarowe pasy dla pieszych

Na pewno chociaż raz widzieliście przykład sztuki ulicznej opierającej się na optycznej iluzji. Przy Szkole Podstawowej nr 6 w Boguszowie-Gorcach powstało przejście dla pieszych działające na tej samej zasadzie - nie tylko cieszy oko, ale znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Dzieci zapoznały się z nowymi pasami 3D w towarzystwie Tygryska Budi.

Pasy powstały za darmo, w ramach pilotażowego projektu Hello ICE firmy Budimex - są to piąte takie pasy w całej Polsce i pierwsze w powiecie wałbrzyskim. Jeżeli spojrzymy na nie pod właściwym kątem (np. zza kierownicy) pasy "wyskakują" z ziemi, sprawiając wrażenie trójwymiarowych prostopadłościanów. Pasy 3D nie mogą być malowane na drogach krajowych, a jako że niewątpliwie zwracają uwagę, postanowiono w ramach eksperymentu wykonać je na drodze gminnej zaraz przed szkołą - miejscem gdzie kierowcy powinni być szczególnie ostrożni.


- Do końca roku planujemy wymalować jeszcze 4 kolejne pasy w Polsce. Realizujemy ten program pilotażowo i sami jesteśmy ciekawi efektów, jak te pasy będą działały, jak kierowcy będą zwracali na nie uwagę oraz czy zainteresują samych pieszych. - mówi  Klaudia Mękal, koordynator projektu Hello ICE firmy Budimex

 


Gdy Budi bezpiecznie przeprowadził uczniów po nowych pasach, wszyscy udali się do hali gimnastycznej na dodatkowe zajęcia o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W zajęciach wzięli udział m.in. strażacy w OSP Boguszów-Gorce. Na dzieci czekały specjalnie przygotowane odblaski oraz karty In Case of Emergency, z miejscem na dane rodzica czy opiekuna. Dla najbardziej zaangażowanych czekały nagrody rzeczowe.  

 


- Projekt Hello ICE ma na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Projekt powstał z potrzeby, ponieważ zauważyliśmy dużą ilość wypadków z udziałem pieszych oraz to, że sama wiedza nie zawsze jest wystarczająca w obliczu zmieniających się przepisów. - dodaje Klaudia Mękal.


Jak wam się podobają takie pasy? Uważacie, że bardziej rzucają się w oczy niż te zwykłe? Czekamy na wasze komentarze.

 

 

pz

foto: pz

redakcja@walbrzych24.com
 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno